Sapphire Radeon HD5570 1G DDR3 PCI-E VGA/DVI/DP

Sapphire Radeon HD 5570 1G DDR3 PCI-E VGA/DVI/DP to karta wykorzystująca ten sam rdzeń graficzny co Radeony HD 5670, ale ze względu na wprowadzone ograniczenia jednak sporo mniej wydajna. Mimo tego posiada ona dużo zalet i może zdobyć spore grono zwolenników.

Sapphire Radeon HD5570 1G DDR3 jest karta wykorzystującą układ graficzny ATI Redwood. Układ ten wspiera nowe technologie takie jak DirectX11, ATI Eyefinity i ATI Stream. Redwood powstaje w procesie technologicznym 40 nm, ma 8 potoków renderingu i 400 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Dzięki temu układ jest w stanie poradzić sobie doskonale z nieco mniej wymagającymi grami, przynajmniej dopóki nie uruchomi się ich w najwyższych rozdzielczościach. Na karcie Sapphire układ pracuje z częstotliwością 650 MHz. Kartę wyposażono w 1024 MB pamięci GDDR3 o częstotliwości pracy 1800 MHz i szerokości szyny danych 128 bitów.

Karta została wyposażono w radiator na układzie graficznym i niewielki wentylator. Ten ostatni pod mocnym obciążeniem staje się wyraźnie słyszalny, ale nie dokuczliwy. System chłodzenia nie blokuje gniazda obok karty graficznej. Standardowo karta wyposażona jest w wysoki śledź z gniazdami D-Sub, DP i DVI. Jednakże zastosowano płytkę PCB o niskim profilu. Aby kartę można było montować w niskich obudowach dołączono do niej dwa wymienne śledzie: jeden z otworami na gniazda DVI i DP i drugi z pojedynczym otworem na gniazdo D-Sub. Możliwość monitowania karty w niskoprofilowych obudowach jest jej ogromną zaletą – w przeciwieństwie do rozwiązanych podobnie HD 5450, na tym Radeonie da się pograć a kosztuje około 100 zł więcej. Pobór mocy zestawu z opisywaną kartą wynosił w spoczynku 96 W i 164 W pod obciążeniem. Karta nie potrzebuje dodatkowych gniazd zasilania.

Wydajność karty nie powala, ale w przeciwieństwie do Radeona HD 5450 na HD 5570 da się pograć. Wprawdzie trzeba zapomnieć o najwyższych rozdzielczościach i maksymalnych detalach w najnowszych grach, ale dla wielu użytkowników wydajność będzie wystarczająca, szczególnie tych dysponujących monitorami LCD o mniejszych matrycach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: