Sapphire TOXIC HD4870 1G GDDR5 PCI-E DUAL DVI-I / TVO

Zalety:

  • Dobry układ chłodzenia
  • Wyśmienita wydajnośc
  • Atrakcyjna cena

Wady:

  • Mocno się nagrzewa

TOXIC w rodzinie kart Sapphire oznacza modele o fabrycznie zwiększonych częstotliwościach taktowania, a co za tym idzie wydajności lepszej niż w modelach referencyjnych. W przypadku recenzowanej karty producent postanowił jednak zmienić więcej elementów konstrukcji. Otrzymaliśmy nowy, rozbudowany układ chłodzenia nazwany Vapor-X oraz 1 GB (zamiast standardowych 512 MB) pamięci GDDR5.

TOXIC w rodzinie kart Sapphire oznacza modele o fabrycznie zwiększonych częstotliwościach taktowania, a co za tym idzie wydajności lepszej niż w modelach referencyjnych. W przypadku recenzowanej karty producent postanowił jednak zmienić więcej elementów konstrukcji. Otrzymaliśmy nowy, rozbudowany układ chłodzenia nazwany Vapor-X oraz 1 GB (zamiast standardowych 512 MB) pamięci GDDR5. Procesor graficzny wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 16 potoków renderingu i 256-bitowy interfejs pamięci. Fabrycznie podniesiona częstotliwość taktowania procesora graficznego to 780 MHz (standardowo 750 MHz), a pamięci 2000 MHz (standard 1800 MHz).

Duży, dwuslotowy układ chłodzenia Vapor-X posiada zintegrowane 3 ciepłowody oraz wentylator z regulowaną prędkością obrotów. To sprawia, że karta pomimo swojej bardzo dobrej wydajności pracuje stosunkowo cicho. Model ten do poprawnego działania wymaga podłączenia aż dwóch dodatkowych, 6-pinowych wtyczek zasilania PCI Express. Zapotrzebowanie karty na energię w trybie wyświetlania pulpitu Visty jest bardzo niskie. Nasz kompletny zestaw testowy potrzebował zaledwie 112 W energii. Podczas obciążenia wymagania prądowe istotnie rosły, maksymalnie do 282 W. Wydajność karty jest rewelacyjna. Model ten w grach 3D zbliża się rezultatami do o wiele droższych kart z procesorami GeForce GTX 280. Karta świetnie sprawdza się w każdej grze, wyświetlając obraz o pełnej szczegółowości w rozdzielczościach do 1920x1200 pikseli ( w większości gier nie straszne jej także wyższe rozdzielczości). Dopiero Crysis sprawia, że karta dostaje małej zadyszki, ale dotyczy to trybu 1680x1050 pikseli przy ustawieniu maksymalnego poziomu szczegółowości grafiki.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier