Sapphire TOXIC HD4890 1GB DDR5 PCI-E DUAL DVI-I/TVO

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Ciekawy system chłodzenia

Wady:

  • Niewiele tańsza od Radeonów HD 5850

Choć obecnie ATI ma w ofercie rewelacyjny układ Cypress, starszy RV790 nadal może być bardzo atrakcyjny. Sapphire TOXIC HD4890 1GB DDR5 PCI-E DUAL DVI-I/TVO to Radeon HD 4890 z oryginalnym systemem chłodzenia i znacznie wyższymi niż standardowe zegarami układu i pamięci.

Radeon HD 4890 dysponuje 16 potokami renderingu i 800 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Wspiera biblioteki DirectX 10.1. Kartę Sapphire wyposażono w 1 GB pamięci GDDR5 pracującej na szynie o szerokości 256 bitów.

Nietypowe są częstotliwości pracy. Układ graficzny pracuje z częstotliwością aż 960 MHz, zaś pamięć 4200 MHz. Ponieważ procesor wykonano w technologii 55 nm a zegary są bardzo wyśrubowane, nie dziwi duży pobór mocy platformy – w spoczynku 151 W i aż 329 W pod obciążeniem. Dodatkowe zasilanie jest dostarczane przez dwa gniazda – jedno 6-pin i jedno 8-pin.

Kartę wyposażono w dwa wyjścia DVI i jedno TV. W wyposażeniu są też przejściówki – DVI – D-Sub i DVI-HDMI.

Układ chłodzenia wyposażono w wentylator o dużej średnicy. Nigdy nie staje się on hałaśliwy, nawet podczas pracy pod obciążeniem. Solidny radiator z trzema rurkami cieplnymi odbiera ciepło od układu graficznego i kości pamięci.

Znacznie wyższe niż standardowe zegary mają przełożenie na wyniki testu. Karta jest wydajniejsza od typowych Radeonów HD 4890, na tyle wyraźnie, że widać to w każdej z testowych aplikacji. W praktyce podczas korzystania z komputera przewaga karty będzie raczej nieodczuwalna.

Testowany Sapphire TOXIC HD4890 1GB DDR5 PCI-E DUAL DVI-I/TVO kosztuje obecnie 899 zł. To byłaby bardzo atrakcyjna cena przed kilkoma miesiącami, ale dziś Radeon HD 5850 jest niewiele droższy, a pod każdym względem lepszy. Kartę można więc kupić, ale tylko pod warunkiem, że jej cena będzie niższa.