Sapphire VAPOR-X HD4850 512M GDDR3 PCI-E HDMI/DVI-I/VGA

Zalety:

  • Dobry układ chłodzenia
  • Niezła wydajnośc

Wady:

  • Mocno się nagrzewa
  • Bardzo wysoka cena

Najnowsza linia kart graficznych Sapphire otrzymała nazwę VAPOR-X. W jej skład wchodzą na razie 4 modele z procesorami Radeon, które wyposażono w zupełnie nowy układ chłodzenia zapewniający kartom wysoką wydajność chłodzenia, a przy okazji pracujące z bardzo niską głośnością. Testowany model korzysta z udanego procesora ATI Radeon HD4850 i jest zaopatrzony w 512 MB pamięci GDDR3. W sprzedaży znajduje sie jeszcze jedna odmiana VAPOR-X z tym układem, lecz tym razem producent zastosował 1 GB pamięci RAM.

Najnowsza linia kart graficznych Sapphire otrzymała nazwę VAPOR-X. W jej skład wchodzą na razie 4 modele z procesorami Radeon, które wyposażono w zupełnie nowy układ chłodzenia zapewniający kartom wysoką wydajność chłodzenia, a przy okazji pracujące z bardzo niską głośnością. Testowany model korzysta z udanego procesora ATI Radeon HD4850 i jest zaopatrzony w 512 MB pamięci GDDR3. Radona wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 16 potoków renderingu i 256-bitowy interfejs pamięci. Procesor pracuje z taktowaniem 625 MHz, natomiast pamięci 1986 MHz. VAPOR-X prezentuje się dość okazale – czarna plastikowa obudowa skrywa, wysoki, dwuslotowy radiator z którym zintegrowano rury cieplne i duży wolnoobrotowy wentylator. Zasada działania VAPOR-X jest następująca - w jednej komorze płynne chłodziwo parując, odbiera ciepło przekazywane przez procesor graficzny.

Powstała w ten sposób para przemieszcza się do komory kondensacji, gdzie osadza się na chłodnej powierzchni radiatora, na której oddaje swoje ciepło i zmienia stan z powrotem na ciekły. W ten sposób poprawia się efektywność transportu ciepła, które szybciej może być odprowadzone z procesora. Producent zapewnia też o zastosowaniu wysokiej jakości kondensatorów o dużo wyższej trwałości niż powszechnie stosowane kondensatory aluminiowe. Dobrym rozwiązaniem jest wbudowanie w panel gniazd złącza HDMI występującego oprócz pary – VGA i DVI. Model ten do poprawnego działania wymaga podłączenia dodatkowego 6-pinowego złącza zasilania. Wydajność karty jest dobra, lecz najbardziej wymagający użytkownicy pragnący uruchamiać gry w najwyższych rozdzielczościach powinni poszukać modeli wydajniejszymi procesorami. Problemem edycji VAPOR-X jest jej wysoka cena, której naszym zdaniem nie usprawiedliwia zastosowany układ chłodzenia.