Sapphire VAPOR-X HD4870 2G GDDR5 PCI-E HDMIDVI-IVGA

Najbardziej zaawansowany model nowej linii kart graficznych Sapphire VAPOR-X wyposażono w układ chłodzenia zapewniający kartom wysoką wydajność odprowadzania ciepła, a przy okazji pracę z bardzo niską głośnością. Procesor Radeon HD 4870 współpracuje z gigantyczną ilością pamięci GDDR5, której na karcie zainstalowano aż 2 GB.

Najbardziej zaawansowany model nowej linii kart graficznych Sapphire VAPOR-X wyposażono w układ chłodzenia zapewniający kartom wysoką wydajność odprowadzania ciepła, a przy okazji pracę z bardzo niską głośnością. Procesor Radeon HD 4870 współpracuje z gigantyczną ilością pamięci GDDR5, której na karcie zainstalowano aż 2 GB. Radeona wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 16 potoków renderingu i 256-bitowy interfejs pamięci. Procesor pracuje z wysoką częstotliwością taktowania 750 MHz, natomiast pamięci 1800 MHz. VAPOR-X w przypadku modelu HD 4870 prezentuje się jeszcze lepiej niż w modelu HD 4850. Czarna plastikowa obudowa skrywa, wysoki, dwuslotowy radiator z którym zintegrowano rury cieplne i duży wolnoobrotowy wentylator. Zasada działania VAPOR-X jest następująca - w jednej komorze płynne chłodziwo parując, odbiera ciepło przekazywane przez procesor graficzny.

Powstała w ten sposób para przemieszcza się do komory kondensacji, gdzie osadza się na chłodnej powierzchni radiatora, na której oddaje swoje ciepło i zmienia stan z powrotem na ciekły. W ten sposób poprawia się efektywność transportu ciepła, które szybciej może być odprowadzone z procesora. Producent zapewnia też o zastosowaniu wysokiej jakości kondensatorów o dużo wyższej trwałości niż powszechnie stosowane kondensatory aluminiowe. Dodatkowym elementem, którego nie było w modelu VAPOR-X HD 4850 jest duży radiator zamontowany na sekcji zasilania. Dobrym rozwiązaniem jest wbudowanie w panel gniazd złącza HDMI występującego oprócz pary – VGA i DVI. Model ten do poprawnego działania wymaga podłączenia dodatkowego 6-pinowego złącza zasilania. Karta świetnie wypada pod względem wydajności. W stosunku do modeli z mniejszą liczbą pamięci RAM prezentuje nieco lepsze rezultaty co w testach wydajności pozwala jej uplasować się tylko niewiele niżej niż najnowszym kartom z Radeonami HD 4890.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: