Sapphire VAPOR-X HD5750 1G GDDR5 PCI-E DUAL DVI/HDMI/DP

Sapphire VAPOR-X HD5750 1G GDDR5 PCI-E DUAL DVI/HDMI/DP to pierwsza karta z najlepszym układem ATI nie będąca całkowicie standardową konstrukcją. Dotąd Radeony poszczególnych firm odróżniały się wyłącznie nalepkami z logo tych firm. Karta Sapphire na szczęście zrywa z tym schematem.

Karta wykorzystuje najmocniejszy i najnowocześniejszy układ graficzny dostępny obecnie na rynku – ATI Cypress. Układ ten posiada 32 potoki renderingu i 1600 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Standardowo pracuje on z częstotliwością 850 MHz, ale na karcie Sapphire został podkręcony do wartości 870 MHz. Pamięć GDDR5 o pojemności 1025 MB pracuje na szynie o szerokości 256 bitów. Także i pamięć została nieco podkręcona – zamiast standardowych 4800 MHz, tutaj pracuje ona z częstotliwością 5000 MHz. Układ obsługuje najnowsze technologie tworzenia obrazu w tym DirectX11.

Na śledziu karty umieszczono zestaw wyjść typowy dla nowych Radeonów: dwa DVI , jedno HDMI i jedno DP. W pudelku znajdziemy także przejściówkę DVI – D-Sub. Zasilanie dostarczane jest przez złącze PCI-Express x16 i gniazdo 6-pin umieszczone z tyłu karty.

Zupełnie inny od standardowego jest system chłodzenia. Duży radiator odbiera ciepło z układu i pamięci zaś za przepływ powietrza odpowiada umieszczony na nim wentylator o dużej średnicy. Układ jest skuteczny, nie nagrzewa się mocno a przy tym jest bardzo cichy.

Delikatnie podkręcone zegary mają wypływ na wydajność karty. Wprawdzie minimalnie, ale jednak wyprzedza ona standardowe Radeony HD5870. Tym samym Sapphire VAPOR-X HD5750 najszybszą z testowanych przez nas dotąd kart z jednym układem graficznym.

Pobór mocy zestawu z testowaną kartą wynosił 109 W w spoczynku i 275 w pod pełnym obciążeniem.

Sapphire VAPOR-X HD5750 kosztuje 1550 zł. W zamian za tą cenę oferuje najwyższą wydajność i najnowocześniejszy układ graficzny. Jedynym problemem może być dostępność karty, ale warto się o nią postarać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: