Sapphire Vapor-X HD5770 1G GDDR5 PCI-E DUAL DVI-I/HDMI/DP

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Wsparcie dla DirectX 11
  • Bardzo niski pobór mocy w spoczynku i pod obciążeniem

Wady:

  • Nieco droższa od podobnie wydajnych GeForce GTX 260 i Radeon HD 4870

Dotąd wszystkie nowe karty z układami ATI były do siebie bliźniaczo podobne. Z tradycją tą zrywa na szczęścia Sapphire ze swoimi kartami serii Vapor-X. Opisywana tutaj Sapphire Vapor-X HD5770 1G GDDR5 PCI-E DUAL DVI-I/HDMI/DP od innych Radeonów HD 5770 odróżnia się przede wszystkim układem chłodzenia.

Zastosowany na karcie układ graficzny to AMD Juniper. Powstaje on w procesie 40 nm, dzięki czemu posiada zdolność do pracy z wysokimi częstotliwościami, a przy tym jest wyjątkowo energooszczędny. Juniper na testowanej karcie pracuje z zegarem 860 MHz (10 MHz więcej niż standardowo). Układ posiada 16 potoków renderingu i 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania. 1 GB pamięci GDDR5 o częstotliwości pracy 4800 MHz, pracujący na szynie danych szerokości 128 bitów to idealne rozwiązanie dla tego typu karty. Układ wspiera wszystkie najnowsze rozwiązania graficzne w tym najsłynniejsze DirectX 11.

Jedną z wielu zalet karty jest komplet wyjść na śledziu. Umieszczono tutaj wyjścia: Display Port, HDMI i dwa DVI. W pudełku znajduje się również przejściówka DVI-D-Sub.

Układ chłodzenia odbiera ciepło wyłącznie z układu graficznego. Pamięci pozostają bez tego wspomagania, ale karta pracuje absolutnie stabilnie. Układ to masywny radiator i umieszczony na nim wentylator o dużej średnicy. Całość utrzymuję niską temperaturę karty, a do tego jest odczuwalnie cichsza niż standardowe chłodzenie Radeonów HD 5770.

O wydajności Radeona HD 5770 pisaliśmy już wielokrotnie: karta wystarcza do grania w niemal wszystkie gry, często także w wysokich rozdzielczościach i detalach. Zestawiona z odpowiednim monitorem LCD nigdy nie zawiedzie.

Pobór mocy zestawu z testowaną kartą wynosił 111 W w spoczynku i do 213 W pod obciążeniem, co uwzględniając wydajność jest wynikiem bardzo dobrym.

Obecnie karty Radeon HD 5770 to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji na rynku ze znakomitym stosunkiem możliwości do ceny. Sapphire Vapor-X HD5770 to zaś karta niezwykle udana, nawet w swojej rodzinie. Kosztuje ona około 640 zł, ale niestety, jak w przypadku wszystkich nowych kart ATI, dostępność jest bardzo ograniczona.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier