Satellite M50-A-108

Xnote HYPERBOOK G1 zachwyca nowoczesną stylistyką i świetnie wykonana obudową, na której nie są widoczne odciski palców czy mikroryski. Grubość obudowy nie przekracza 2 cm a cienka klapa chroniąca ekran jest odpowiednio mocna. Klawiatura to klasyczna wyspowa konstrukcja z niewielkimi i szeroko rozstawionymi klawiszami. Warto też wspomnieć o świetnie działającym touchpadzie, który jest duży i pozwala na prezencyjne sterowanie kursorem. Brak dodatkowych przycisków w obudowie nie przeszkadza, bo regulację głośności, czy np. siły podświetlania matrycy można uruchamiać przy pomocy klawiszy funkcyjnych. Prosta stylistyka pasuje do ascetycznego i nowoczesnego wyglądu laptopa.

Zastosowany w tym komputerze 14 calowy ekran pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Charakteryzuje się typowymi dla matryc TN niezbyt szerokimi kątami widzenia i przeciętną jakością obrazu. Na pochwałę zasługuje natomiast matowe wykończenie ekranu, w którym nie powstają denerwujące odbicia czy refleksy świetlne.

Laptop zbudowany jest na platformie Intela z procesorem Core i3 4010U, który należy do grupy energooszczędnych jednostek o obniżonym do 15 W poborze prądu. W obudowie procesora umieszczono też układ graficzny Intel HD 4000, który nie jest zbyt wydajny, ale za to energooszczędny. W grach wyręcza go wydajniejsza karta graficzny Nvidii z układem GeFroce 745M. Klikając prawym przyciskiem na dowolnej aplikacji można wybrać z podręcznego menu, który procesor graficzny ma być wykorzystywany do jej działania. Oczywiście można to też powierzyć technologii Optimus, która automatycznie włączy lub wyłączy dodatkową kartę graficzną w zależności od potrzeby. Zastosowany procesor Intela Core i3 4010U wyposażony jest w dwa fizyczne rdzenie o prędkości 1,7 GHz i dwa logiczne (technologia Hyper-Threading). W systemie rozpoznawany jest jak jednostka czterordzeniowa. Xnote uzyskał jedne z najwyższych wyników w teście PCMark 7 (2266 pkt) i bardzo dobry rezultat w teście 3DMark ICE Storm (36532 pkt). Nie jest to co prawda maszyna dla graczy, ale w chwilach wolnych można na nim uruchomić nawet najnowsze gry. Ograniczyć musimy jedynie liczbę wyświetlanych szczegółów lub wymagających efektów.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Technologia Nvidii Optimus oraz energooszczędny procesor sprawiają, że nawet z niewielkim akumulatorem laptop ten działa ponad sześć godzin na baterii (399 minut). W tym wypadku udało się więc połączyć dobrą wydajność, jakość i czas pracy na baterii. Niestety laptop pozbawiony jest napędu optycznego, ma tylko dwa gniazda USB 3.0. Dysk to standardowa konstrukcja HDD o maksymalnej prędkości 111 MB w odczycie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: