Seagate Barracuda 7200.12 ST31000528AS

Czas dostępu podczas odczytu wynosi średnio 14, a zapisu - dziewięć milisekund. Dyski odczytują w tempie około 107 i zapisują 96 MB/s. 7200.12 dobrze radzi sobie z obsługą pliku wymiany i sprawnie ładuje aplikacje. Będzie z niego niezły dysk systemowy.

Jak dotąd dwunasta generacja rodziny Barracuda 7200 liczy tylko siedem modeli. Pięć z nich zbudowano w technologii 500 GB na talerz, w pozostałej parze na tej powierzchni zmieści się tylko 320 GB. W konstrukcji serii skorzystano z opcji talerzy obsługiwanych tylko jedną głowicą z jednej strony. Po jednym takim talerzu mają modele 160 i 250 GB. Najciekawiej rozwiązano tę łamigłowkę w dysku o pojemności 750 GB. Wewnątrz jest jeden krążek dwustronny i drugi obsługiwany tylko z jednej strony. O konsekwencjach takiej niesymetrycznej konstrukcji napisaliśmy w recenzji tego modelu. Stosownie do pojemności dysku została przydzielona pamięć podręczna. Modele 1000 i 750 GB mają po 32 MB, 500 i 320 GB – po szesnaście a najmniejsza para – tylko po osiem. We wszystkich dyskach talerze kręcą się w tempie 7200 obrotów na minutę, interfejs ma wydajność 3 Gb/s a kolejność w kolejce zadań do wykonania można zmieniać według schematu NCQ.

Wyniki testów, zarówno nisko jak i wysokopoziomowych, są prawie identyczne z rezultatami terabajtowego dysku SV35.5 o bardzo podobnej strukturze, wyspecjalizowanego w jednoczesnej rejestracji wielu strumieni wideo. Oba mają tę samą liczbę głowic, talerzy oraz ilości pamięci podręcznej. W obu modelach czas dostępu podczas odczytu wynosi średnio 14, a zapisu - dziewięć milisekund. Prawie identyczne sa także transfery. Dyski odczytują w tempie około 107 i zapisują 96 MB/s. Konsekwencją takiego podobieństwa w testach niskopoziomowych jest także brak istotnych różnic w wynikach testów aplikacyjnych, przy czym Barracuda jest minimalnie lepsza głównie dzięki sprawniejszej obsłudze multimediów. Warto dodać, że 7200.12 dobrze radzi sobie z obsługą pliku wymiany i sprawnie ładuje aplikacje. Będzie z niego niezły dysk systemowy. Przy porównywalnej emisji hałasu (29 decybeli) konsumuje mniej energii i po intensywnych testach był o kilka stopni zimniejszy od SV35.5. Pobiera mniej niż siedem watów w czasie przeszukiwania i nieco więcej od pięciu w trybie oczekiwania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: