Seagate Barracuda LP ST32000542AS

Zalety:

  • Niewielkie zużycie energii
  • Przyzwoita wydajność

Wady:

  • Wyższa cena gigabajta

Barracuda LP jest oznaczeniem serii energooszczędnych dysków twardych. Mniejsze zużycie energii, mniejszą emisję hałasu jak i niższą temperaturę pracy uzyskuje się przede wszystkim dzięki obniżeniu prędkości obrotowej talerzy z 7200 do 5900 obr./minutę. Nie we wszystkich modelach udało się zrealizować założenia w takim samym stopniu. ST32000542AS jest bardziej hałaśliwy i pobiera więcej energii, szczególnie w stanie spoczynku, od modelu jednoterabajtowego.

Barracuda LP jest oznaczeniem serii energooszczędnych dysków twardych. Zostały skonstruowane z myślą o przeznaczenu do komputerów PC oraz niewielkich pamięci masowych do małych biur i zastosowań domowych. Mniejsze zużycie energii, mniejszą emisję hałasu jak i niższą temperaturę pracy uzyskuje się przede wszystkim dzięki obniżeniu prędkości obrotowej talerzy z 7200 do 5900 obr./minutę. W założeniu to przyhamowanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na wydajność.

W ofercie Seagate są cztery modele serii LP. Powiększenie pojemności począwszy od jednotalerzowego modelu o pojemność 500 GB uzyskuje się po prostu przez zwykłe dodawanie następnych krążków. Model dwutalerzowy mieści terabajt, trzytalerzowy – 1,5 TB aż do opisywanego ST32000542AS, na którym mieści się 2 TB (w istocie 1863GB). Trzy największe modele mają 32 MB pamięci podręcznej, najmniejszy musi zadowolić się połową.

Pomimo identycznej recepty na powiększanie pojemności nie we wszystkich modelach udało się zrealizować założenia w takim samym stopniu. ST32000542AS jest bardziej hałaśliwy i pobiera więcej energii, szczególnie w stanie spoczynku, od modelu jednoterabajtowego. W porównaniu z popularną Barracudą 7200.12 postęp jest tylko w zużyciu energii, emisja hałasu jest na podobnym, chociaż trzeba przyznać dość niskim poziomie.

Obietnicę niepogarszania wydajności udało się wypełnić w większym stopniu niż w produktach konkurencji. Wydajność Barracudy LP 2000GB spadła mniej więcej o dziesięć procent w porównaniu do podobnego modelu z serii 7200. Najwięcej w zastosowaniach multimedialnych i teście instalowania aplikacji, najmniej w roli dysku wymiany. Do tego należy dodać mniej sprawną obsługę pojedynczego pliku.