Seagate FreeAgent Go (320 GB)

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Wbudowany RAID
  • Zgrabna konstrukcja

Wady:

  • Podatna na zarysowania obudowa
  • Brak szybszego interfejsu

Acard ARS-2X400 to poręczna obudowa na dwa dyski 2,5 calowe, która pozwala na dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ważnych danych poprzez wykorzystanie sprzętowej macierzy RAID 1.

Zewnętrzne dyski z nośnikami o przekątnej 2,5 cala stają się coraz bardziej popularne. Są poręczne, a do tego szybsze i pojemniejsze od popularnych pamięci FLASH. Niestety są też od nich większe i bardziej podatne na uszkodzenia z uwagi na to, że nośnikiem nie jest moduł pamięci, a zwyczajny dysk 2,5 calowy, który wykorzystywany jest w laptopach. Trzeba więc bardziej na nie uważać i o ile do przenoszenia dużej ilości danych świetnie się nadają, to cenne pliki, których strata może nas drogo kosztować starajmy się przenosić na pewniejszych nośnikach.

Acard ARS-2X400 pomimo, że wykorzystuje standardowe dyski 2,5 calowe pozwala na dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ważnych danych poprzez wykorzystanie sprzętowej macierzy RAID 1, która w czasie rzeczywistym robi kopie zapasową dysku. Obudowa mieści nie jeden ale dwa dyski 2,5 calowe, które w zależności od konfiguracji mogą pracować jako dwa nośniki o łącznej pojemności 800 GB, lub w konfiguracji RAID 1. Wówczas jeden z dysków pełni rolę kopii bezpieczeństwa, a dostępna pojemność zmniejsza się o połowę.

W praktyce

Dysk jest dosyć prosty w użyciu. Odpowiedni tryb pracy, wybieramy za pomocą zworki. Niestety podczas normalnego przenoszenia dysku np. w torbie z laptopem ładnie wyglądająca ciemna obudowa wykonana na wysoki połysk szybko się rysuje. Nawet dosyć miękkie rzeczy znajdujące się w torbie, jak np. książka potrafi zostawić widoczny ślad.

Wydajność

W trybie RAID 1 Acard ARS-2X400 uzyskuje zbliżone wyniki do pozostałych dysków zewnętrznych wykorzystujących interfejs USB 2.0. W teście zapisu średniej wielkości plików (10 GB zbiór plików MP3) znajduje się nawet w ścisłej czołówce (25,6 MB/s). Trochę wolniej niż najszybsze modele zapisuje najmniejsze pliki. W testowym zapisie zbioru 2000 plików o objętości 772 MB uzyskał wynik 16,4 MB/s, czyli o ponad 2 MB/s wolniej niż szybki dysk WD My Passport Studio +Turbo o pojemności 500 GB. W normalnym trybie pracy, gdy dostępna jest cała objętość 2x400 GB model ten wypada podobnie, niestety wąskim gardłem dla dysków jest interfejs, który nie wykorzystuje pełnej wydajności dysków.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier