Seagate FreeAgent Xtreme (1500 GB)

Zalety:

  • Dodatkowe oprogramowanie
  • Szybki interfejs eSATA

Wady:

  • Brak kabla eSATA

FreeAgent XTreme to bardziej rozbudowana wersja modelu FreeAgent Desk, oba dysponują identyczną obudową z tym że FreeAgent Xtreme oprócz interfejsu USB, dysponuje również szybkim interfejsem eSATA, FireWire 400 i 800. To doskonały nośnik dla osób, którym zależy na pojemności i wydajności.

FreeAgent Xtreme to bardziej rozbudowana wersja dysku FreeAgent Desk. Wykorzystuje 1,5 TB twardy dysk, który zamknięty jest nie w srebrnej ale czarnej obudowie, która przystosowana jest do pracy w poziomie lub pionie. Sam nośnik nie jest duży (175x172x33,7 mm – szer./gł./wys.), waży ponad kilogram i bez problemów zapakujemy go do torby z laptopem.

Jest jednak wyraźnie większy od np. 2,5 calowego dysku tej samej firmy Seagate FreeAgent Go o pojemności 320 GB i cięższy (FreeAgent Go - 130x80x12,5 mm, 160 gram). W przeciwieństwie do wersji Desk, FreeAgent Xtreme dysponuje również gniazdami FireWire 400 i 800 i co istotne szybkim interfejsem eSATA. Podobnie jak większość dysków Seagate z serii FreeAgent Xtreme wyposażono go również w system oszczędzania energii, który wykrywa gdy dysk jest nieaktywny i po 15 minutach wprowadza go w stan uśpienia. Obudowa niestety nie pozwala na szybkie wyciągnięcie dysku, nie jest również przystosowana do rozkręcania, co znacznie utrudnia wymianę dysku w razie jego awarii lub potrzeby wymiany na pojemniejszy model.

Do zestawu producent dodaje zewnętrzny zasilacz, który jest niezbędny gdy chcemy korzystać z dysku, kabel USB i FireWire 400. Niestety producent nie dodaje kabla eSATA, który musimy nabyć we własnym zakresie.

Wydajność

Z wykorzystaniem interfejsu USB Seagate FreeAgent Xtreme osiąga identyczne wyniki jak model Desk i większość dysków zewnętrznych USB. Dopiero podłączenie do interfejsu eSATA pozwala na pełne wykorzystanie wydajności wykorzystywanego dysku a prędkość zapisu w porównaniu do wyników z wykorzystaniem magistrali USB wzrasta ponad dwukrotnie. Co istotne dysk jest ten nieco szybszy od większości dysków z interfejsem eSATA, dlatego szczególnie polecamy go osobom często kopiującym duże ilości danych.