Sharkoon Skiller SGK1 – mechaniczna klawiatura z trzema rodzajami przełączników do wyboru

W skrócie:

Gamingowa klawiatura z trzema rodzajami przełączników mechanicznych do wyboru.

Zalety:

 • trzy rodzaje przełączników mechanicznych do wyboru
 • anti-ghosting oraz n-key rollover
 • obudowa z aluminium
 • cena

Wady:

 • podświetlenie tylko w kolorze białym
 • brak dodatkowych, programowalnych klawiszy

Sharkoon Skiller SGK1 to przede wszystkim ogromne możliwości wyboru oraz dopasowania charakterystyki urządzenia do własnych preferencji. To także sprzęt dedykowany dla graczy z funkcjami typowymi dla tej grupy odbiorców. Jak klawiatura ta sprawdza się w praktyce i czy warta jest swojej ceny?

Skiller SGK1 to sprzęt o wyglądzie typowym jeśli chodzi o propozycje dla graczy. Jest dość spory, prezentuje się solidnie i sprawia wrażenie stabilnego. W tym temacie raczej nie zaskakuje, ani na plus, ani na minus. Do tego dochodzi tradycyjny gumowy kabel zakończony wyjściem USB. Po podłączeniu urządzenia i pierwszym wciśnięciu klawisza… no właśnie. To, co w tym momencie się stanie, zależy w bardzo dużej mierze od tego, jaką wersję klawiatury wybraliście.

Sharkoon Skiller SGK1 – mechaniczna klawiatura z trzema rodzajami przełączników do wyboru

Każdemu wedle potrzeb

Skiller SGK1 to mechaniczna klawiatura ze świetnej jakości, chińskimi przełącznikami Kailh. Sprzęt dostępny jest z jednym z trzech rodzajów tych podzespołów: czerwonymi, niebieskimi lub brązowymi. To bardzo istotne, bowiem w zależności od osobistych preferencji, źle dobrane przełączniki mogą Wam całkowicie zepsuć radość z zakupu. Czym poszczególne typy różnią się od siebie? W dużym skrócie:

 • przełączniki czerwone przeznaczone są dla graczy ceniących sobie ciszę oraz mniejszą siłę nacisku potrzebną do ich aktywacji
 • przełączniki niebieskie to rozwiązanie idealne dla osób, które lubią słyszeć w co klikają (i to nie żarty, bo klawiatura robi się naprawdę donośna)
 • przełączniki brązowe to z grubsza połączenie i uśrednienie funkcji przełączników czerwonych i niebieskich
Sharkoon Skiller SGK1 – mechaniczna klawiatura z trzema rodzajami przełączników do wyboru

Jasność widzę…

To, co w Skillerze mnie urzekło to podświetlenie. Trochę oczywiście piszę to z "przymrużeniem oka". Niby jest to standardowa opcja w klawiaturach dedykowanych dla graczy, jednak mnogość opcji jaką zafundował nam tu producent, naprawdę zaskakuje. Do wyboru mamy 6 predefiniowanych styli, a dodatkowo możemy zdefiniować 5 własnych. To wszystko zmodyfikujemy jeszcze 6 poziomami jasności. Przy takiej bogatej palecie opcji z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety, podświetlenie dostępne jest tylko w kolorze białym, nie możemy też podzielić klawiatury na strefy czy też wydzielić poszczególnych przycisków.

Zobacz również:

 • Recenzja: Dream Machines DreamKey White – test. Klawiatura mechaniczna nie tylko dla gracza
 • Jak wprowadzać Æ, €, , @, © i inne znaki specjalne w macOS? [PORADNIK]#

Ogromny plus, producentowi należy się natomiast za ogólną jakość wykonania oraz solidność. O przełącznikach mechanicznych wspominałem już wcześniej. Do tego dochodzi górna obudowa zbudowana z aluminium, podkładka na nadgarstki (trochę krótka, ale zawsze) czy nawet taki detal jak pozłacana końcówka USB. Przyjemne szczegóły potrafią jednak zdecydowanie poprawić odbiór całości.

Sharkoon Skiller SGK1 – mechaniczna klawiatura z trzema rodzajami przełączników do wyboru

Coś dla gracza

Graczy ucieszy zapewne fakt, iż Skiller SGK1 posiada funkcję n-key rollover oraz obsługuje anti-ghosting. Dzięki temu, naciśnięcie każdego klawisza jest przez sprzęt analizowane oddzielnie i przy wciśnięciu większej ich liczby w jednym momencie nie ma ryzyka, że coś nie zostanie wykryte, a funkcja związana z danym przyciskiem nie zostanie wywołana).

Z dodatkowych fajerwerków często spotykanych w klawiaturach dla graczy, w tej brakuje tylko dodatkowych przycisków, do których przypisać możemy własne makra czy funkcje. Szkoda, bo wtedy ogólna ocena Skillera byłaby naprawdę wysoka.

Nie zmienia to faktu, że i tak Sharkoona tego ocenić muszę pozytywnie. Głównie za sprawą aż trzech rodzajów przełączników do wyboru. Przyjemna jest także cena - w chwili pisania tego tekstu to około 250 PLN (Sprawdź aktualną cenę). Jak na sprzęt dedykowany dla graczy to naprawdę rozsądne pieniądze, za które otrzymamy satysfakcjonującą jakość.