Sharp LC-32XL8E

Zalety:

  • Naturalne, dobrze zbalansowane kolory
  • Głęboka czerń
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Szerokie kąty widzenia
  • Dobre ustawienia fabryczne
  • Soczysty, mocny dźwięk

Wady:

  • Brak tunera MPEG4
  • Brak komunikacji z Internetem
  • Wysoka cena

32-calowy telewizor Full HD z systemem zwiększania płynności obrazu 100 Hz.

Obecnie, już nawet w stosunkowo niewielkich 32-calowych telewizorach LCD montowane są panele o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności skalowania „w dół” sygnału wideo wysokiej rozdzielczości (np. HDTV czy z płyt Blu-ray). Proces ten wpływa zazwyczaj negatywnie na jakość wyświetlanego przez telewizor obrazu. Wprawdzie przy tej wielkości matrycy trudno dostrzec wyraźne różnice (widać je dopiero na ekranach o większych przekątnych), ale to z tego względu wielu użytkowników gotowych jest zapłacić wyższą cenę za odbiornik z panelem Full HD .

Do redakcyjnych testów trafiło takie właśnie urządzenie – LC-32XL8E. Jest to najnowszy, 32-calowy telewizor Sharpa z panelem LCD Full HD. Odbiornik wyposażono w system zwiększania płynności ruchów obiektów prezentowanych na ekranie - 100 Hz Double Frame Driving. Podobnie jak w rozwiązaniach tego typu konkurencji, podwajana jest liczba wyświetlanych obrazów na sekundę. Dodatkowe obrazy bezbłędnie generuje zastosowany w modelu Sharpa procesor wideo. Ponieważ układ 100 Hz Double Frame Driving działa sprawnie, a do tego matryca jest bardzo szybka (czas reakcji to zaledwie 4 ms), w wyświetlanym obrazie nie widać żadnego smużenia.

Zamontowany w LC-32XL8E panel jest wysokiej jakości i oferuje bardzo głęboką czerń. W trybie standardowym współczynnik kontrastu wynosi 2000:1, a po uruchomieniu dynamicznej kontroli rośnie do 10 000:1. Funkcja ta została dobrze przygotowana i przy wyświetlaniu jasnych scen jej działanie nie powoduje „przepalenia” bieli, zaś w ciemnych sprawia, że obraz jest zdecydowanie czytelniejszy i bardziej szczegółowy. Podświetlenie panelu RGB+ zostało tak zmodyfikowane, aby generowanych było więcej barw niż w standardowych modelach LCD. Dzięki temu poprawiono reprodukcję kolorów, które stały się bardziej soczyste i naturalne.

Warto dodać, że zastosowany w modelu Sharpa system OPC, dynamicznie regulujący intensywność podświetlenia panelu w zależności od poziomu oświetlania pomieszczenia w którym pracuje telewizor, również działa sprawnie. Do tego panel oferuje szerokie kąty widzenia i patrząc na ekran nawet pod dość ostrym kątem, nie widać spadku czytelności obrazu.

Umieszczone w obudowie telewizora głośniki tworzą dobrze zbalansowany, soczysty dźwięk, z zaskakująco solidną podstawą basową. Przy oglądaniu filmów bardzo dobrze sprawdza się tryb Surround, który dobrze emuluje dźwięk przestrzenny. Dialogi słyszalne są wyraźnie, a dodatkowo można je uwypuklić, uruchamiając funkcję zwiększenia ich głośności.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier