Sharp LC-40LE700E

Telewizor LCD Full HD z pełnym podświetleniem matrycy diodami LED oferuje dobrą jakość obrazu i niski pobór energii.

Japoński Sharp to jeden z czołowych producentów matryc ciekłokrystalicznych (LCD) wykorzystywanych także w telewizorach innych marek. Do redakcyjnych testów trafił nowy w ofercie Sharpa model odbiornika z 40-calowym panelem LCD Full HD z serii X-Gen, w którym zastosowano pełne podświetlenie matrycy diodami LED. Urządzenie jest energooszczędne - wyposażono je w specjalne tryby Eco, pozwalające obniżyć pobór energii nawet do poziomu 60 W.

Atrakcyjna stylistycznie obudowa LC-40LE700E wykonana została starannie z wysokiej jakości materiałów. Niestety wyposażona jest w nieobrotową podstawę, a panel LCD oferuje przeciętne kąty widzenia - patrząc na ekran pod kątem 110 stopni, widoczny jest wyraźny spadek czytelności obrazu.

Telewizor ma dobrze przygotowane, czytelne polskie menu ekranowe, które umożliwia dokonywanie nawet bardzo zaawansowanych regulacji parametrów pracy odbiornika. Pozwala ono m.in. aktywować funkcję dynamicznej regulacji kontrastu, z której naszym zdaniem nie warto korzystać. Matryca bowiem wyświetla obraz z głęboką czernią, a system jej wzmocnienia negatywnie wpływa na gradację szarości, powodując, że w ciemnych scenach szczegóły przestają być widoczne. Generalnie oferowany przez telewizor obraz ma dobrą jakość. Jest kontrastowy i ostry, z soczystymi, naturalnymi i dobrze zbalansowanymi kolorami.

Odbiornik wyposażony jest w 100 Hz system zwiększania płynności ruchów obiektów prezentowanych na ekranie. Podobnie jak w rozwiązaniach tego typu konkurencji, podwaja on liczbę wyświetlanych obrazów na sekundę. Dodatkowe obrazy bezbłędnie generuje zastosowany w tym modelu procesor wideo. Ponieważ układ ten działa sprawnie, a do tego matryca jest szybka (4 ms), w wyświetlanym obrazie, nawet w dynamicznych scenach, nie widać smużenia.

Warto dodać, że zastosowany w telewizorze system OPC, dynamicznie regulujący intensywność podświetlenia panelu w zależności od poziomu oświetlania pomieszczenia, w którym pracuje telewizor, również pracuje bardzo efektywnie.

Umieszczone w obudowie telewizora 10 W głośniki tworzą dobrze zbalansowany, soczysty dźwięk, z wystarczająco mocną podstawą basową. Przy oglądaniu filmów warto skorzystać z trybu Surround, który efektownie emuluje dźwięk przestrzenny. Dialogi słyszalne są wyraźnie, a dodatkowo można je uwypuklić, uruchamiając funkcję zwiększenia ich głośności.

Zaletą telewizora jest także to, że został on wyposażony w tuner cyfrowo-analogowy DVB-T, obsługujący sygnał cyfrowej telewizji naziemnej kodowanej w systemie MPEG4, bo taki będzie nadawany w Polsce.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: