Sharp LC-46X20E

Efektowny telewizor LCD, dysponujący nowoczesnym panelem o rozdzielczości Full HD, oferujący bardzo dobrą jakość obrazu.

Japoński Sharp ma w swojej ofercie kilka modeli 46-calowych telewizorów LCD. Testowany przez nas LC-46 X20E jest najtańszym z nich i został wyposażony w dwa tunery – analogowy i cyfrowy DVB-T. Niestety, ten drugi może się w przyszłości okazać nieprzydatny, bo obsługuje kodowanie MPEG2, a w Polsce planowane jest nadawanie sygnału w standardzie MPEG4.

Nowocześnie wyglądająca obudowa urządzenia, czarna ze srebrnymi wstawkami, ma niestety podstawę, która nie jest obrotowa. Na uwagę zasługuje bogate wyposażenie odbiornika w gniazda. Samych złączy HDMI (w wersji 1.3) zainstalowano aż 3 - jedno z nich znajduje się na boku obudowy, co pozwala na łatwe podłączenie do odbiornika kamery wideo czy konsoli gier.

Zastosowany w urządzeniu najnowszy (8. generacji) panel LCD o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) ma matową powierzchnię niwelującą odbicia światła. Matryca oferuje kontrast 2000:1 (przy uruchomionej funkcji dynamicznego kontrastu wzrasta do 10 000:1) i jasność na poziomie 450 cd/m2, co pozwala oglądać wyrazisty obraz nawet w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu. Podświetlenie panelu RGB+ zmodyfikowano tak, że wyświetlanych jest więcej barw niż w standardowych modelach LCD. Prezentowany obraz ma bardzo dobrze zdefiniowane kolory, z płynnymi przejściami tonalnymi, oraz głęboką, zróżnicowaną czerń - w ciemnych scenach widoczne są wszystkie szczegóły.

Mimo braku wyposażenia telewizora w poprawiający płynność obrazu system 100 Hz (jest on dostępny w droższych modelach), zjawisko smużenia nie występuje. Czas reakcji matrycy wynosi 6 ms, lecz można go skrócić uruchamiając tryb Action (wtedy spada do 4 ms). Niestety tryb ten nie działa dobrze - po jego włączeniu widoczne jest migotanie obrazu.

Dobrze przygotowane polskie menu ekranowe jest czytelne i proste w nawigacji. Z jego poziomu można m.in. dokonać regulacji czułości działania systemu OPC, który dynamicznie zmienia intensywność podświetlenia panelu LCD w zależności od poziomu oświetlenia pomieszczenia. Predefiniowane ustawienia parametrów obrazu dają bardzo zróżnicowane efekty i nie wszystkie są godne polecenia. Radzimy unikać trybu „Dynamiczny”, bo wówczas uwypuklane są szumy i pojawiają się zaburzenia w prawidłowości wyświetlania kolorów. Natomiast warto użyć trybu „Film”, bo oferuje on obraz z dobrze zachowaną równowagą barw, wysokim kontrastem i odpowiednią jasnością.

Zmontowane w odbiorniku dwa 15-watowe głośniki generują mocny i czysty dźwięk, pozwalając dobrze nagłośnić nawet dość duże pomieszczenie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: