Sharp LC-52XL2E

Zalety:

  • Obraz ostry, z głęboką czernią
  • Doskonały kontrast
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Dobra jakość dźwięku

Wady:

  • Brak tunera MPEG4
  • Nieobrotowa podstawa
  • Brak komunikacji z Internetem
  • Wysoka cena

Solidnie wykonany telewizor LCD Full HD, oferujący bardzo dobrą jakość obrazu. Bogate wyposażenie, efektywny system 100 Hz.

Japoński Sharp to jeden z czołowych producentów matryc ciekłokrystalicznych (LCD) wykorzystywanych także w telewizorach innych marek. Do redakcyjnych testów trafił nowy w ofercie Sharpa model odbiornika z takim właśnie 52-calowym panelem Full HD.

Atrakcyjna stylistycznie obudowa LC-52XL2E wykonana została starannie z wysokiej jakości materiałów. Niestety wyposażona jest w nieobrotową podstawę.

Zamontowana w urządzeniu najnowsza matryca LCD, o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, jest wysokiej jakości i ma dobrą powłokę antyrefleksyjną. Oferowany przez panel współczynnik kontrastu wynosi 2000:1 (w trybie standardowym) i 10 000:1 (dynamiczny kontrast). Trzeba przyznać, że uruchomienie dynamicznego kontrastu daje bardzo dobre efekty. W jasnych scenach działanie tej funkcji nie powoduje nienaturalnego przejaskrawienia bieli. Natomiast w ciemnych sprawia, że obraz staje się o wiele czytelniejszy i bardziej szczegółowy. Do tego telewizor wyposażony jest w sprawnie działający układ OPC, który reguluje intensywność podświetlenia panelu w zależności od aktualnie panującego w pomieszczeniu poziomu oświetlenia.

W odbiorniku Sharpa wykorzystano technologię RGB Plus umożliwiającą wyświetlanie szerszej palety barw niż w standardowych modelach LCD. Jest to rozwiązanie polegające na rozbudowaniu systemu podświetlenia panelu: do trzech podstawowych kolorów (czerwony, zielony, niebieski) dodano jeszcze szkarłat. Dzięki temu, przy zachowaniu naturalności barw, poprawiono poziom ich reprodukcji.

Dobrze również działa zastosowany w tym modelu system 100 Hz Double Frame Driving. Podwaja on liczbę wyświetlanych klatek na sekundę i tym samym przyczynia się do zwiększenia płynności ruchów obiektów wyświetlanych na ekranie, eliminując skutecznie efekt smużenia.

Natomiast nie wszystkie predefiniowane ustawienia obrazu są udane. O ile w trybach „Standard” i „Film” obraz nie budzi zastrzeżeń, o tyle w „Dynamicznym” jest za ostry i wyeksponowane są nadmiernie szumy sygnału. Polecamy samodzielną regulację, której można dokonać za pomocą rozbudowanego, ale czytelnego menu ekranowego.

Generalnie prezentowany przez odbiornik obraz jest wysokiej jakości: ostry, z głęboką czernią i doskonałym kontrastem, nasyconymi kolorami oraz płynnymi przejściami tonalnymi w pełnym zakresie barw.

Oferowane przez panel kąty widzenia są dobre, lecz jeśli popatrzymy na ekran pod kątem większym niż 150 stopni, to zaobserwujemy wyraźny spadek kontrastu i czytelności obrazu.

Jakość generowanego przez odbiornik dźwięku jest na dobrym poziomie. Regulując parametry pracy zamontowanych w obudowie głośników, warto włączyć tryb Surround. Funkcja ta bardzo dobrze sprawdza się przy oglądaniu filmów, sprawnie emulując dźwięk przestrzenny. Dialogi są wyraźne, lecz do ich dodatkowego uwypuklenia odbiornik wyposażono w funkcję zwiększającą ich głośność.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier