Shield Tablet

Jeszcze do niedawna synonimem wydajności były smartfony, tablety zbudowane na układach Qualcomma Snapdragon 800 / 805. Nvidia Shield Tablet pozostawia tego typu urządzenia jednak daleko w tyle.

To najwydajniejszy tablet jaki mieliśmy okazję testować, który w połączeniu z kontrolerem, podstawką oraz oprogramowaniem Nvidii pełni funkcję stacjonarnej lub przenośnej konsoli. Sam tablet kosztuje 1100 zł i wyposażony jest w 8 calowy ekran IPS pracujący w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli.

Shield Tablet

Jego sercem jest układ Nvidii Tegra K1, w którego skład wchodzi między innymi czterordzeniowy procesor i akcelerator graficzny Nvidii. W programach mierzących wydajność procesora, układu graficznego jak i całego tabletu Nvidia Shield Tablet okazał się niepokonany. W teście CPU Prime (sprawdza wydajność procesora) konsola Nvidii otrzymała ponad 15000 pkt, podczas gdy najwydajniejsze tablety z Qualcomem 800/ 801 „zaledwie” 6000 pkt (Sony Xperia Z3 Tablet Compact), 8000 pkt (Samsung Galaxy Note Pro 12.2). W wymagającym teście 3DMark ICE Storm Unlimited, Shield pobił rekord wydajności uzyskując 28370 pkt. Nvidia Shield Tablet uzyskuje nie tylko wysokie noty w testach, również dużo szybciej od innych tabletów uruchamia aplikacje a przeglądarka internetowa, system działają błyskawicznie.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]
Shield Tablet

Tablet jest starannie wykonany i wyposażony w małe gniazdo HDMI, które umożliwia podłączenie go do komputera (strumieniowanie gier) i telewizora. Niestety producent nie dodaje odpowiedniego kabla HDMI i trzeba go dokupić. Shield ma 16 GB dysk flash, wyposażony jest też w czytnik kart pamięci microSD i małe gniazdo USB. Testowana wersja pozbawiona jest modemu komórkowego, ale można kupić wersję z modemem LTE i 32 GB pamięci (1599 zł). Tablet wygodnie leży w dłoni, a 8 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli pozwala na wygodne przeglądanie stron internetowych. Pomaga w tym też duże zagęszczenie pikseli (283 na cal). Obudowa ma przyciski do regulacji głośności i dobrej jakości głośniki, które biją na głowę te montowane w tanich tabletach. Niestety przycisk do uruchamiania tabletu jest bardzo płaski, wystaje dosłownie na kilka milimetrów i czasami trzeba go kilka razy naciskać, aby zadziałał. Przyciski do regulacji głośności są dużo wyższe.

Shield Tablet

Podczas testów obawialiśmy się, że wysoka wydajność zastosowanych podzespołów spowoduje, że Nvidia Shield Tablet będzie krótko działać na baterii. Na szczęście poradził sobie całkiem dobrze i uzyskał wynik 415 minut, pokonując nawet inne tablety 8 calowe. Tablet wyposażony jest w najnowszą wersję Androida 5.0.

Tegra K1 z czterordzeniowym procesorem sprawia, że Nvidia Shield nie ma sobie równych pod względem szybkości pracy. Dodatkowe akcesoria w postaci kontrolera, podkładki i możliwość podłączenia do telewizora (wbudowane gniazdo HDMI) czynią z tego tabletu też świetną konsolę stacjonarną i przenośną.

Edward Wawrzyniak

Shield Tablet

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: