Sony A450

Zalety:

  • Dobra jakość zdjęć
  • Wygodny grip (rękojeść)
  • Duża wydajność trybu zdjęć seryjnych

Wady:

  • Brak wstępnego podnoszenia lustra

Sony zaprezentowało model lustrzanki, który można sklasyfikować do grona korpusów reprezentujących uproszczoną klasę średnią. A450 plasuje się między średniozaawansowanym A550, a modelami z serii A2xx i A3xx. Od wyższego modelu różni się głównie ograniczoną funkcjonalnością(na przykład trybu AF), od modeli niższych ergonomią (ma wygodny grip). Aparat jest dobrą propozycją dla początkujących fotoamatorów.

Sony zaprezentowało model lustrzanki, który można sklasyfikować do grona korpusów reprezentujących uproszczoną klasę średnią. A450 plasuje się między średniozaawansowanym A550 a modelami z serii A2xx i A3xx. A450 od wyższego oznaczonego jako A550 różni się głównie ograniczoną funkcjonalnością. Nie zastosowano w nim technologii Quick AF, pozwalającej na szybkie ustawianie ostrości w trybie Live View (wykonywanej metodą detekcji fazy). Podczas korzystania z podglądu na żywo można co prawda użyć detekcji fazy, ale trzeba liczyć się z koniecznością chwilowego podniesienia lustra, co spowlnia cały proces ustawiania ostrości. Niestety nie zastosowano „kompaktowego” mechanizmu ustawiania ostrości, opartego na detekcji kontrastu.

Konstruktorzy pozwalają użytkownikowi na określenie czasu działania elektronicznego podglądu. Live View może wyłączać się już po upływie 20 lub 60 sekund. Można wybrać także dłuższy okres - 5 lub 30 minut. Czas działania trybu LV ograniczany jest po to by zapobiegać przegrzewaniu się matrycy, co jak wiadomo prowadzi do wzrostu szumów.

Aparat ma też inne ograniczenie, które może być istotne podczas fotografowania ze statywu. Nie ma bowiem możliwości użycia funkcji wstępnego podnoszenia lustra, co może przeszkadzać użytkownikom fotografującym przy długich czasach ekspozycji wykorzystującym mało masywny statyw (drganie spowodowanie podniesieniem lustra podczas wyzwalania migawki może powodować poruszenie zdjęć).

Ergonomia

Aparat w odróżnieniu od modeli najtańszych został wyposażony w wygodną rękojeść. Dzięki niej aparat trzyma się dość pewnie nawet wówczas, gdy zostanie doń dołączony duży i ciężki obiektyw. Nie jest jednak tak wygodny w obsłudze jak wyższy A550. „Czterystapięćdziesiątki” pozbawiono bowiem mechanizmu odchylającego ekran LCD. Droższy model pozwala na odchylenie ekranu o 90 stopni w górę (co jest przydatne przy fotografii makro w trybie Live View) oraz 45 stopni w dół (co przydaje się podczas fotografowania w tłumie). Jeśli zależy ci na tej możliwości wybierz model A550.

Elektronika

Aparat został wyposażony w matrycę CMOS (APS-C) o rozdzielczości 14 milionów pikseli. Zdjęcia można zapisywać na dwóch typach kart pamięci (mechaniczny przełącznik wyboru znajduje się przy gniazdach): Memory Stick Duo oraz SDHC. Procesor aparatu pozwala na zarejestrowanie w ciągu 30 sekund (element naszej procedury testowej) w trybie seryjnym nieco ponad 100 klatek zapisywanych w formacie JPEG i ważących około 8,4 MB Konstruktorzy wyposażyli A450 w 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230k pikseli.

Jakość zdjęć

Obraz rejestrowany tym modelem charakteryzuje się dobrą szczegółowością, choć ustępuje pod tym względem zarówno wyższemu modelowi A550 jak też podobnie oznaczonej taniej lustrzance Canona (EOS 550D). Konstruktorzy nieco dopracowali firmware aparatu, dzięki czemu nieco poprawiła się dynamika odbrazu (w porównaniu z A550). Pod tym względem aparat na tle innych tanich lustrzanek oceniamy nieźle. Aparat wypadł nieco lepiej także pod względem poziomu szumów. Pod tym względem jednak wyraźnie ustępuje konkurentowi ze stajni Canona (EOS 550D).

Podsumowanie

Aparat jest dobrą propozycją dla początkujących fotoamatorów. Jakość zdjęć jest w zupełności im wystarczy, będą także zadowoleni z wygody obsługi (wygodny grip). Bardziej zaawansowanym amatorom – szczególnie miłośnikom fotografowania ze statywu i w makroskali (np. owady na łące) aparat może nie przypaść do gustu.