Sony A6500

W skrócie:

Sony A6500 to aparat wart nabycia. Nie zawiedzie amatorów ani zawodowców.

Zalety:

  • 5-osiowa stabilizacja matrycy
  • Filmowanie w 4K
  • Możliwości personalizacji
  • 11 kl./s. w trybie seryjnym

Wady:

  • Nieintuicyjne menu
  • Średniej jakości lampa błyskowa

Sony A6500 to aparat bezlusterkowy, który kusi wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Dowiedz się jakimi!

Sony A6500 to aparat fotograficzny bezlusterkowy, będący następcą popularnego A6300. I już na wstępie można powiedzieć, że jest równie udany, a ponieważ dodaje kilka ważnych funkcji, uczeń przerósł mistrza. Ale zaczynając od podstaw, czyli matrycy - jest to model 24,2 Mpix APS-C, korzystający z procesora BIONZ X z koprocesorem LSI. Autofokus z 425 punktami detekcji fazy (rozłożone na całej powierzchni kadru), 11 kl./s, działa znakomicie zarówno przy pełnym świetle, jak i po zmroku. Wydajna, 5-osiowa stabilizacja matrycy pozwala na fotografowanie i filmowanie "z ręki" bez obaw o poruszenia zdjęć czy drgania filmu. Maksymalna rozdzielczość fotografii to 6000 x 4000 pikseli (formaty RAW i JPEG), a klipy wideo można nagrywać w jakości 4K 30p lub Full HD 120p - czyli naprawdę nieźle, a do tego dochodzą również rozbudowane możliwości trybu filmowania i mnóstwo bardzo szczegółowych parametrów do samodzielnego ustawienia (jak Gamma Display Assist czy profil obrazów). Szkoda tylko, że wiele elementów menu wymaga skomplikowanych zabiegów, zanim będzie się można do nich dostać. Sama jakość obrazu zdjęć i filmów jest po prostu dobra - ale od wartości ISO 6400 zaczynają pojawiać się szumy. Jeśli szukasz aparatu do wykonywania zdjęć seryjnych, ten model umożliwia wykonywanie aż 11 kl./s., co jest bardzo wysokim wynikiem.

Aparat fotograficzny Sony został wyposażony w 3-calowy, dotykowy, odchylany ekran panoramiczny TFT LCD o rozdzielczości 921 600 punktów. W menu znalazły się opcje personalizacji, co należy zaliczyć aparatowi na plus. Skonfigurować pod swoje potrzeby można niemal wszystkie przyciski, jak również i samo menu. Kolorowy wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder ma 0.39", ma 2.359.296 punktów, możliwa jest regulacja jasności i kolorystyki w 5 poziomach. Pokrywa 100% kadru. Obudowa A6500 wykonana została ze stopu magnezu, jednak nie jest odporna na zachlapania - a szkoda. Znalazł się w niej port USB 2.0 Hi-Speed miniB (MTP), wyjście microHDMI (typu D), stopka Multi Interface (stopka akcesoriów z automatyczną blokadą) oraz wejście mikrofonowe 3.5 mm. Do komunikacji bezprzewodowej posłużą moduły Wi-fi oraz NFC. Całość zasila akumulator litowo-jonowy NP-FW50 (1080 mAh).

Podsumowując: Sony A6500 to bardzo dobry aparat zarówno do robienia zdjęć, jak i filmowania. Choć nie jest pozbawiony paru wad, nie są one na tyle duże, aby nie dać mu wysokiej oceny.