Sony Cyber-shot DSC-T500

Zalety:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Możliwość rejestracji filmów HD
  • Dobra ostrość obrazu
  • Bardzo duży, dotykowy ekran

Wady:

  • Brak „szerokiego kąta”
  • Spore szumy

Jeden z najnowszych oferowanych przez Sony kompaktów typu slim wyposażono w 10 milionowy sensor, duży dotykowy ekran oraz „łamany” układ optyczny. Aparat oznaczony jako DSC-T500 jest typowym przedstawicielem serii T. Cyfrówka pozwala na rejestrację filmów HD, podczas której możliwa jest zmiana ogniskowej.

Jeden z najnowszych oferowanych przez Sony kompaktów typu slim wyposażono w 10 milionowy sensor, duży dotykowy ekran oraz „łamany” układ optyczny. Aparat oznaczony jako DSC-T500 jest typowym przedstawicielem serii T. Cyfrówka pozwala na rejestrację filmów HD, podczas której możliwa jest zmiana ogniskowej.

Budowa i możliwości

Korpus aparatu został zbudowany bardzo podobnie do większości innych modeli z serii T. Jego cechami charakterystycznymi są niewielka grubość (zaledwie 22 mm) oraz zasuwana klapka osłaniająca optykę i lampę błyskową. DSC-T500 jest jednym z większych i cięższych modeli T (jest pod tym względem porównywalny do konstrukcji oznaczonej jako T900).

Producent nie zastosował wielu przycisków – ich rolę pełni dotykowy 3,5-calowy, panoramiczny ekran LCD. Konstruktorzy umieścili tylko dwa przyciski – na górze korpusu znajdują się klawisze „power” i „play” służący do przełączania cyfrówki w tryb odtwarzania. Wyzwalacz migawki okalają dwie dźwigienki – znajdująca się z przodu służy do zmiany ogniskowej, tylna przełącza cyfrówkę między trybami foto i wideo. Aparat został przystosowany do rejestracji filmów HD w rozdzielczości 1280x720 pikseli przy częstotliwości 30 klatek na sekundę. Zaletą trybu wideo T500 jest to, że użytkownik może zmieniać ogniskową podczas filmowania (w wielu aparatach podczas rejestracji wideo działa tylko zoom cyfrowy). Jakość filmów oceniamy dobrze, obraz jest wyraźny, zmiany z jasnych planów na ciemniejsze aparat realizuje płynnie. Producent przewidział specjalny tryb kręcenia filmów w słabych warunków oświetleniowych.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dość ciekawą funkcję, która występuje w kamerach wideo tego producenta. Chodzi o automatyczną prezentację nagrań (zarówno zdjęć, jak i fragmentów wideo) „serwowaną” z efektami specjalnymi i podkładem muzycznym. Funkcja wbrew pozorom bardzo przydatna osobom, które chcą pokazać zwoje zdjęcia i nagrania większemu gronu na przykład na ekranie telewizora.

Elektronika i optyka

T500 dysponuje 10-megapikselowym przetwornikiem CCD o typowej w slimach wielkości (1 / 2,3 cala).

Zastosowano „łamany” układ optyczny – obiektyw umieszczono wewnątrz korpusu poprzecznie do domniemanej osi optycznej cyfrówki. Obraz jest przekierowywany za pomocą pryzmatu. Niestety zastosowany w tym modelu układ optyczny nie pozwala na obejmowanie szerokich planów – najkrótsza ogniskowa obiektuwu odpowiada 33 mm. Atutem jest zastosowanie optycznego stabilizatora obrazu.

Jakość zdjęć

Aparat zaskakująco dobrze wypadł w teście szczegółowości obrazu („łamany” układ optyczny, jaki stosuje się w wielu cyfrówkach typu slim najczęściej nie pozwala na rejestrację obrazu o dużej szczegółowości). W tym przypadku jednak – prawdopodobnie dlatego, że zrezygnowano z „szerokiego” kąta udało się osiągnąć dobry kompromis pomiędzy miniaturyzacją a jakością. Na akceptowalnym poziomie oceniliśmy dynamikę obrazu. Aparat zawiódł za to w próbie określającej poziom szumów.