Sony Cyber-shot DSC-W300

Sony wprowadziło na rynek aparat kompaktowy wyposażony w matrycę o bardzo wysokiej rozdzielczości – 13,6 milionów pikseli. Aparat dysponuje jasnym, trzykrotnym zoomem oraz kilkoma "inteligentnymi" funkcjami ja na przykład "Migawka na uśmiech". Czy wyjątkowo duża rozdzielczość zastosowanej w W300 matrycy ma pozytywny wpływ na jakość zdjęć, czy jak w większości przypadków spowoduje jej pogorszenie? Odpowiedź przyniosły testy.

Sony wprowadziło na rynek aparat kompaktowy wyposażony w fizycznie sporą (typ 1/1,7 cala) matrycę o bardzo wysokiej rozdzielczości – 13,6 milionów pikseli. Czy wyjątkowo duża rozdzielczość zastosowanej w W300 matrycy ma pozytywny wpływ na jakość zdjęć, czy jak w większości przypadków spowoduje jej pogorszenie? Okazuje się, że nie zawsze podwyższenie rozdzielczości matrycy będzie miało fatalny wpływ na wiele cech rejestrowanego obrazu. Dzięki zastosowaniu dobrej optyki W300 udaje się odwzorowywać na zdjęciach nawet bardzo drobne detale, "niedostrzegalne" dla większości cyfrówek tej klasy. Co nas zaskoczyło, nie tylko ostrość zdjęć zasługuje na uwagę. Dobrze oceniliśmy także dynamikę obrazu – z rozpoznawaniem szczegółów w światłach i cieniach aparat poradził sobie dosyć dobrze (jest nawet jedną z najlepiej ocenionych pod tym względem cyfrówek w naszym rankingu). Gorsze noty aparat uzyskał w próbach określających poziom szumów. To już ewidentnie negatywny wpływ zbyt małych fotokomórek matrycy.

Optyka

DSC-W300 dysponuje jasnym, trzykrotnym zoomem pracującym w zakresie ogniskowej odpowiadającej 35-105 mm. Największy otwór przysłony wynosi w zależności od ogniskowej od 2,8 do 5,3. Niestety aparatem trudno będzie obejmować szerokie plany. Atutem jest za to wbudowany stabilizator obrazu.

Budowa

Aparat jest ładnie wykonaną "metalową kostką". Dzięki tytanowej powłoce obudowy charakteryzuje się sporą wytrzymałością (na przykład na zarysowania). Do kontroli kadru użytkownik W300 ma do dyspozycji 2,7-calowy monitor LCD (o rozdzielczości 230 tysięcy punktów) oraz wizjer optyczny.

Funkcje

Podobnie jak w innych modelach tego producenta, także i w W300 można znaleźć wiele funkcji przydatnych fotoamatorom. Mogą oni skorzystać "Migawki na uśmiech" czy cały czas usprawnianej przez inżynierów Sony funkcji wykrywania twarzy.

Aparat pozwala na ręczne ustawianie parametrów ekspozycji oraz balansu bieli (ta ostatnia możliwość rzadko występuje w aparatach Cyber-shot). Użytkownik ma do wyboru wiele poziomów czułości: od ISO 80 do 3200. W specjalnym trybie antywstrząsowym możliwe jest także podwyższenie czułości do ISO 6400.W obudowie cyfrówki znajdziesz także wyjście HD przeznaczone do transmisji zdjęć i wyświetlania ich na telewizorach BRAVIA z funkcją PhotoTV HD. Umieszczone na obudowie oznaczenie "HD" nie oznacza zatem możliwości kręcenia filmów w rozdzielczości HD, lecz przystosowanie aparatu do współpracy z pewną grupą telewizorów.