Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericsson Xperia Play to telefon naprawdę wyjątkowy. Łączy on funkcjonalność smartfona i przenośnej konsoli do gier. Wszystko za sprawą wysuwanej klawiatury, na której nie znajdziemy tradycyjnej klawiatury QWERTY, lecz krzyżak i kilka przycisków, które już na pierwszy rzut oka przypominają nam pada pochodzącego od konsoli Sony Playstation 3.

Obudowa

Sony Ericsson Xperia Play to smartfon bardzo masywny, który jednak uważamy za delikatny. Co prawda na przedniej części telefonu producent zdecydował się na zastosowanie materiału Gorilla Glass, który znacznie zmniejsza możliwości porysowania wyświetlacza, jednak pozostała część telefonu została zrobiona z białego plastiku i srebrnych przycisków, które łatwo będzie ubrudzić lub trwale zniszczyć. Żałujemy, że Sony Ericsson nie zdecydowało się na użycie tutaj szorowanego aluminium.

Kilknij tutaj, by zapoznać się z pełną specyfikacją.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Zazwyczaj nie wspominamy o przyciskach w telefonie, jednak tym razem zrobimy wyjątek. Na przedniej części telefonu znajdziemy standardowe przyciski: Wróć, Home, Menu oraz Szukaj. Z tyłu znajdują się dwa przyciski zmiany głośności oraz dwa przyciski L oraz R. Po wysunięciu klawiatury zobaczymy za to krzyżak, cztery przyciski funkcyjne oraz przyciski Menu, Start i Select.

Ekran

Sony Ericsson Xperia Play został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4" i rozdzielczości 480x854. Mamy do czynienia z panelem pojemnościowym, dzięki czemu jego obsługa powinna być bardzo wygodna. Jego rozmiar również jest dobry, gdyż jest stosunkowo duży, a mimo to pozwala sięgnąć kciukiem każdego zakątka ekranu, co umożliwia komfortowe używanie telefonu jedną ręką.

Ekran użyty do produkcji Sony Ericsson Xperia Play potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany. Mimo wszystko wyświetlacz ten nie jest najlepszej jakości i inne smartfony w tej cenie (np. Galaxy Ace) będą charakteryzować się lepszym odwzorowaniem kolorów.

Telefon nie spisuje się podczas używania go w świetle słonecznym. Wskutek zbyt małej jasności ekranu na wyświetlaczu telefonu zobaczymy co najwyżej własne odbicie. Jasność ekranu naszym zdaniem jest ogólnie zbyt niska, przez co obraz wyświetlany na ekranie jest po prostu brzydszy i mniej żywy niż na konkurencyjnych urządzeniach.

Interfejs

System zainstalowany na Sony Ericsson Xperia Play to Android 2.3 Gingerbread. Interfejs urządzenia jest wygodny, obsługuje się go łatwo i nie sprawia żadnych problemów.

Sony Ericsson Xperia Play daje nam do dyspozycji 7 pulpitów ekranowych, na których znajdują się widżety. Są one ładne i użyteczne, a wśród nich znajdziemy między innymi zegar ekranowy , sklep z grami oraz prognozę pogody.

Multimedia i GPS

Pod względem funkcji multimedialnych Sony Ericsson Xperia Play wypada dobrze, ale nie najlepiej. Mieliśmy w laboratorium urządzenia charakteryzujące się lepszym aparatem. Jednak użytkownicy wymagający jedynie możliwości prostego aparatu kompaktowego będą zadowoleni z otrzymanej jakości zdjęć. Oto kilka wykonanych przez nas próbek:

Sony Ericsson Xperia Play
Sony Ericsson Xperia Play

Dobrze zaprezentował się za to GPS, który ze względu na fabrycznie zainstalowane Mapy Google jest darmowy. Co więcej, bezpłatny GPS od Google działa dobrze i nie mieliśmy z nim jakichkolwiek problemów. Pokazywał nam dobre trasy, nie zawieszał się, a polski lektor mówił wyjątkowo wyraźnie. Co więcej, Google Maps pozwalają nam podać nazwę wyszukiwanego przez nas punktu za pomocą głosu. Funkcja ta działa naprawdę dobrze, lecz warto pamiętać, że podczas jej używania powinno posługiwać się językiem polskim. O ile "McDonald’s" Google odczytał bardzo dobrze, to KFC wyszukiwał tylko i wyłącznie jako "kejefsi". Pomogło tu użycie zwrotu "Ka eF Ce", tak samo podczas wyszukiwania restauracji Sphinx możemy podać ją jedynie jako "Sphinks".

Sony Ericsson Xperia Play

Funkcjonalność konsoli

Ogromną zaletą Sony Ericsson Xperia Play jest to, że obsługuje on tytuły z konsoli Playstation. Co prawda są one dosyć stare (pierwsza konsola Sony debiutowała w 1995 roku), jednak na małym ekranie smartfona prezentują się porównywalnie z dzisiejszymi produkcjami mobilnymi. Nie możemy również złego słowa powiedzieć o sterowaniu. Producent smartfona nie każe nam używać niewygodnego ekranu dotykowego. Zamiast tego mamy tu wysuwany pad z układem klawiszy znanym z Dual Shocka. Musimy przyznać, nic lepszego nie dało się tu wymyśleć.

Żałujemy tylko, że smartfon nie został wyposażony w wyjście HDMI, które pozwoliłoby nam grać w tytuły z Playstation na telewizorze lub monitorze, jak za dawnych, dobrych lat.

Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericsson Xperia Play został fabrycznie wyposażony w kultową grę Crash Bandicoot. Nie straciła ona ani krzty uroku, a autor tego tekstu grając w nią cieszył się niczym dziecko, dokładnie tak samo jak 15 lat temu, gdy po raz pierwszy zobaczył ten tytuł na konsoli Playstation. Inne gry możemy kupić za pomocą internetowego sklepu Sony. Jego oferta jest jeszcze stosunkowo mała, ale cały czas się rozszerza.

Testy wydajności

Sony Ericsson Xperia Play
Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericsson Xperia Play wyposażono w procesor Qualcomm MSM8x55 o zegarze 1GHz, tylko 512MB pamięci RAM, 400MB wbudowanej pamięci rozszerzalnej za pomocą kart microSD oraz baterię o pojemności 1500mAh. Telefon nie wypada tu najgorzej, jednak są smartfony szybsze od niego.

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki wszystkich wykonanych przez nas testów, kliknij tutaj.

Testy baterii

Sony Ericsson Xperia Play

Sony Ericsson Xperia Play standardowo zaprezentował się podczas testowania jej baterii. Tak jak każde urządzenie tego typu, także i on rozładuje się po kilku godzinach intensywnego użytkowania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy będziemy na nim nieprzerwanie grać.

Wnioski

Sony Ericsson Xperia Play na pewno nie jest zwyczajnym telefonem. Co prawda nie spodobał się nam jego ciemny ekran oraz masywna budowa, jednak musimy przyznać, że jest to najlepszy mariaż smartfona i konsoli do gier, jaki widzieliśmy do tej pory. Android, wysuwany pad oraz kultowe (i sprawdzone!) pozycje z Playstation to przepis na idealnego… gamefona? Jeśli szukasz nowego smartfona i jesteś fanem gier, zwłaszcza klasycznych, to jest to urządzenie przeznaczone właśnie dla Ciebie.

Kliknij tutaj, by sprawdzić aktualną cenę tego telefonu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: