Sony Ericsson Xperia Ray
-
- Dawid Kosiński,
- 08.01.2012, godz. 09:32
Sony Ericsson Xperia Ray jest przez wielu uznawany za mniejszego brata bardzo dobrej Xperia Arc S. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, gdy spojrzymy na obie konstrukcje. Są one stylowe, mają bardzo szybkie podzespoły i nie należą do najtańszych. Sony Ericsson Xperia Ray jest jednak znacznie mniejsza, co w pewien sposób kłóci się z dzisiejszą modą, według której każdy topowy smartfon musi mieć ekran o przekątnej długości co najmniej 4". Sprawdzamy, czy urządzenie takie ma szansę zaistnienia na rynku i czy warto je zakupić.
Obudowa
Sony Ericsson Xperia Ray jest smartfonem bardzo dobrze wykonanym. Boki obudowy zostały wykonane z aluminium w kolorze grafitowym, zaś jego górna i dolna część z czarnego, błyszczącego plastiku. Cały tył telefonu ochrania plastikowa klapka powlekana warstwą gumy. Zabieg ten ma na celu nie tylko zwiększenie wytrzymałości telefonu. Sprawia on również, że telefon nie wyślizgnie się nam z mokrej ręki, nie zostaną też na nim odciski palców.
Przód smartfona został pokryty w całości bardzo wytrzymałym szkłem hartowanym Corning Gorilla Glass. Jest to najwytrzymalszy materiał tego typu na rynku, który wspaniale chroni ekran przed zarysowaniami. W telefonie przeznaczonym dla aktywnych użytkowników jest bardzo mile widziany.
Ekran
Sony Ericsson Xperia Ray została wyposażona w ekran LCD typu TFT o przekątnej 3,3" i rozdzielczości 480x854. Ekran charakteryzuje się zatem wyśmienitą wręcz szczegółowością ekranu, zbliżoną do ekranu Apple iPhone 4 oraz Apple iPhone 4S.
Wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. Wypada pod tym względem trochę gorzej od urządzeń z ekranem AMOLED, jednak jest to standard. Sony Ericsson Xperia Ray potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest obecnie standardem wśród urządzeń ze średniej i wysokiej półki cenowej.
Sony Ericsson Xperia Ray wypada standardowo, jeżeli chodzi o widoczność w świetle słonecznym. Podczas słonecznej pogody na ekranie smartfona zobaczymy przede wszystkim własne odbicie.
Interfejs i system
Sony Ericsson Xperia Ray został wyposażony w system Android 2.3 Gingerbread. Oznacza to, że producent zadbał o aktualność oprogramowania swojego telefonu. Jest to nowa konstrukcja, więc podejrzewamy, że otrzyma ona aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.
Multimedia
Sony Ericsson Xperia Ray został wyposażony w aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 8,1MPx, lampą błyskową oraz AutoFocusem. Jakość wykonywanych nim zdjęć jest bardzo dobra i z całą pewnością może on pełnić rolę zamiennika taniego aparatu kompaktowego. Oto kilka zdjęć wykonanych tym telefonem.


Sony Ericsson Xperia Ray ma dobrej jakości głośnik. Telefon bez problemu sprawdzi się jako budzik czy po prostu telefon z dzwonkami MP3. Nie spodziewajmy się jednak po nim jakości dźwięku standardowych głośników. Tak jak w każdym smartfonie, dźwięk jest tu po prostu płaski i niezbyt czysty.
Bardzo spodobały się nam dołączone do Sony Ericsson Xperia Ray słuchawki. Charakteryzują się ona głębokim basem i czystym jak na tego typu urządzenie dźwiękiem. Wypadają one porównywalnie do słuchawek dołączanych do najnowszych iPodów. Z całą pewnością Sony Ericsson Xperia Ray sprawdzi się jako odtwarzacz muzyki, idealny do porannego joggingu. Nie mają one wbudowanego pilota.
Porty
Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Nie umieszczono tu portu HDMI lub MHL, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier.
Procesor i RAM
Sony Ericsson Xperia Ray ma zastosowany procesor Qualcomm MSM8255 taktowany zegarem 1GHz. Wbudowany w niego akcelerator graficzny to Adreno 205. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy większości użytkowników. Co prawda na rynku jest wiele szybszych, dwurdzeniowych konstrukcji, jednak jeśli ktoś nie jest entuzjastą, to będzie zadowolony również z tego smartfona.
Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, co przy tym procesorze wydaje się w zupełności wystarczające. Co prawda możemy znaleźć telefony mające 768MB lub 1GB pamięci RAM, jednak konstrukcje takie są wyposażone w procesory dwurdzeniowe.
Testy wydajności


Sony Ericsson Xperia Ray wypadł w testach jak inne konstrukcje tej firmy wyposażone w układ Qualcomm MSM8255 o zegarze 1GHz. Konstrukcja ta jest odpowiednio szybka, by poradzić sobie z nowymi grami i nie zapchać się od nadmiaru uruchomionych jednocześnie aplikacji. Mimo wszystko ustępuje on dwurdzeniowym konstrukcjom takim jak Samsung Galaxy S2.
Testy baterii

Sony Ericsson Xperia Ray w naszym wymagającym teście baterii wytrzymuje niecałe pięć godzin. Jest to całkiem niezły wynik, który jest zbliżony do uzyskanego tego przez Sony Ericsson Xperia Arc S.
Wnioski
Sony Ericsson Xperia Ray to smartfon świetnie wykonany, piękny i szybki. Jest mały, ale ma bardzo szczegółowy ekran. Oprócz tego znalazł się tu też bardzo dobry aparat i podzespoły, które nie są najszybsze, ale nadal pozwalają na wykorzystywanie wszystkich możliwości dawanych przez smartfony. Jest to idealny produkt dla osób, według których najważniejsza nie jest wydajność, ale styl i ogólne wrażenie, jakie sprawia smartfon. W końcu nie składa się on z samych podzespołów i też powinien mieć charakter oraz pasować do swojego właściciela.