Sony HDR-CX106

Zalety:

  • Mała i lekka
  • Przyzwoita jakość obrazu (w porównaniu do innych tak małych kamer)

Wady:

  • Brak optycznej stabilizacji obrazu
  • Konieczność ręcznego otwierania i zamykania osłony obiektywu

Sony proponuje jedną z najmniejszych i najlżejszych kamer wideo, rejestrujących filmy w rozdzielczości Full HD. Model HDR-CX106 bardzo dobrze leży zarówno małej, jak i dużej dłoni. Nie dysponuje wieloma przyciskami sterującymi, fleszem czy "sankami" do lampy doświetlającej. Jest to dość prosta kamera przeznaczona dla mniej wymagającego użytkownika. Zapisuje filmy na dwóch rodzajach nośników – wewnętrznej pamięci flash o pojemności 8GB oraz kartach pamięci Memory Stick Pro Duo.

Sony proponuje jedną z najmniejszych i najlżejszych kamer wideo, rejestrujących filmy w rozdzielczości Full HD. Model HDR-CX106 bardzo dobrze leży zarówno małej, jak i dużej dłoni. Nie dysponuje wieloma przyciskami sterującymi, fleszem czy "sankami" do lampy doświetlającej. Jest to dość prosta kamera przeznaczona dla mniej wymagającego użytkownika. Kamera została wyposażona w dziesięciokrotny zoom pracujący w zakresie ogniskowej 42-420 mm (ekwiwalent 35mm). Zastosowano matrycę CMOS o typowej dla kamer średniej klasy wielkości – 1/5 cala. CX106 zapisuje filmy na dwóch rodzajach nośników – wewnętrznej pamięci flash o pojemności 8GB oraz kartach pamięci Memory Stick Pro Duo.

LCD i sterowanie

Konstruktorzy przewidzieli jedną metodę kontroli kadru – zastosowano 2,7-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD o przyzwoitej rozdzielczości 211 tysięcy pikseli. Nie zastosowano wizjera - trudno go jednak oczekiwać w malutkim, mieszczącym się w dłoni modelu. Na odchylanym panelu monitora znajdują się przyciski służące do zmiany ogniskowej (stanowią alternatywę do klasycznie umieszczonej na górze kamery dźwigienki zoomu), dodatkowy przycisk uaktywniający nagrywanie oraz przycisk wywołujący menu główne.

Ustawianie parametrów użytkownik wykonuje na dotykowym ekranie LCD. W kamerze nie zastosowano ani minidżojstika ani koła zmiany trybów pracy.

Pewną niedogodnością może być brak mechanizmu automatycznie osłaniającego optykę podczas, gdy kamera jest wyłączona. Użytkownik musi ręcznie zarówno zamykać, jak i otwierać osłonę obiektywu. Konstruktorzy nie przewidzieli włącznika kamery. Włącza i wyłącza się ją niezwykle prosto – poprzez otwarcie i zamknięcie panelu LCD.

Jakość obrazu

Ograniczona wielkość zarówno sensora, jaki optyki w tak małej kamerze musi mieć wpływ na jakość rejestrowanego obrazu. Na szczęście nie jest bardzo duży – obraz jest dość ostry, charakteryzuje się przyzwoitą dynamiką i akceptowalnym poziomem szumów. Dobrze oceniamy też działanie systemu ustawiania ostrości. Niestety nie zastosowano optycznego stabilizatora obrazu. Jest tylko jego elektroniczny mniej sprawny odpowiednik.

Podsumowanie

Kamera polecamy użytkownikom szukającego dobrego niedrogiego modelu HD oraz paniom – jest dość prosta w obsłudze oraz mała i lekka. Jedynym poważnym ograniczeniem tego modelu jest naszym zdaniem brak optycznego stabilizatora obrazu. Elektroniczny (SteadyShot) sprawdza się, ale głównie przy krótszych ogniskowych.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier