Sony HDR-TG7VE

Zalety:

  • Małe wymiary i waga
  • Przyzwoita jakość obrazu
  • Sprawny autofokus i cyfrowy stabilizator
  • Wbudowany GPS

Wady:

  • Brak optycznego stabilizatora

Model oznaczony jako HDR-TG7VE jest kolejną wersją "pistoletowej" kamery Sony. Podobnie jak starszy odpowiednik (HDR-TG3) rejestruje obrazy w rozdzielczości Full HD (1080x1430 interpolowane do 1080x1920). Konstruktorzy zastosowali w nim obiektyw z dziesięciokrotnym zoomem o ogniskowej odpowiadającej małoobrazkowemu zakresowi 43-507mm. "Siódemka", podobnie jak poprzednicy z serii "TG" jest przeznaczony dla amatorów wideofilmowania, którym zależy na prostej obsłudze i niewielkich wymiarach i wadze korpusu.

Model oznaczony jako HDR-TG7VE jest kolejną wersją "pistoletowej" kamery Sony. Podobnie jak starszy odpowiednik (HDR-TG3) rejestruje obrazy w rozdzielczości Full HD z przeplotem (1080x1920i po interpolacji z 1080x1430). Konstruktorzy zastosowali w nim obiektyw z dziesięciokrotnym zoomem. "Siódemka", podobnie jak poprzednicy z serii "TG" jest przeznaczony dla amatorów wideofilmowania, którym zależy na prostej obsłudze i niewielkich wymiarach i wadze korpusu. W związku z tym kamkorder nie jest wyposażony w wiele przycisków czy pokręteł – wręcz przeciwnie – zastosowano tylko dwa przyciski (start/stop oraz spust migawki) i jedno, umieszczone pod kciukiem, pokrętło służące do zmiany ogniskowej. Ustawianie parametrów i zmianę trybów pracy wykonuje się na dotykowym 2,7-calowym monitorze LCD. W małym korpusie nie znajdziesz także wielu złącz. Jeśli chcesz podłączyć kamerę do telewizora czy projektora poprzez złącze HDMI lub komputera przez USB, musisz ją umieścić w dodawanej w zestawie stacji dokującej.

Optyka i matryca

W TG7 zastosowano identyczny obiektyw do tego, jakim dysponował model TG3 jest to zoom o dziesięciokrotnym zakresie ogniskowej i świetle 1:1,8-2,3. zarówno "trójka" jak i "siódemka" dysponuje optyką której ekwiwalent najkrótszej ogniskowej wynosi 43 mm. Jak na kamerę wideo to w miarę dobre parametry (zakładamy, że duży kąt widzenia jest zaletą). Jednak w porównaniu z możliwościami większości nowych aparatów cyfrowych nie jest to żadna rewelacja (w cyfrówkach coraz częściej możliwe jest obejmowanie motywu optyką o minimalnej ogniskowej odpowiadającej 28mm).

Konstruktorzy zastosowali przetwornik typu CMOS o klasie wielkości 1/5 cala (jeden z mniejszych) o rozdzielczości 2,3 miliona pikseli.

Pamięć

Zarówno filmy jak i zdjęcia rejestrowane są na karcie pamięci Memory Stick Duo. Dodatkowo zastosowano wewnętrzną pamięć flash o pojemności 16 GB na której można zapisywać swoje filmy lub zdjęcia.

Elektroniczna stabilizacja obrazu

Podobnie jak w poprzednich modelach tej serii nie zastosowano optycznego stabilizatora obrazu. Użytkownik może użyć funkcji stabilizacji elektronicznej. Mimo że jej sprawność na ogół jest daleka od doskonałości, w modelu TG7 działa nadzwyczaj dobrze.

GPS

Nowością, jaką Sony chce przekonać do swoich produktów jest wbudowany odbiornik GPS (znajduje się on także w innych nowych modelach HD tej marki). Czy jest on jednak przydatnym podzespołem w kamerze wideo czy aparacie cyfrowym? To zależy od tego czy wideo lub fotoamator często podróżuje - jeśli tak rejestracja informacji o miejscu kręcenia ujęć czy wykonywaniu zdjęć może być przydatna. Jeśli kupujesz kamerę głównie po to by dokumentować pierwsze lata swojej pociechy (i wiele filmów kręconych jest w pomieszczeniach, gdzie nie ma zasięgu systemu geolokalizacji) moduł GPS będzie zbyteczny.

Jakość obrazu

Model HDR-TG7VE nie był konstruowany z myślą o najwyższej jakości obrazu (malutki "pistoletowy" korpus powoduje pewne ograniczenia). Mimo to nie oceniamy źle jakości rejestrowanego obrazu – w czasie wykonywania testu, pod względem jakości model TG7 uplanował się w środku stawki, tuż przed starszym "bratem" TG3, który otrzymał bardzo porównywalne wyniki. Całkiem nieźle oceniliśmy ostrość obrazu oraz sprawność autofokusu. Tak, jak pisaliśmy wyjątkowo sprawna okazała się elektroniczna stabilizacja obrazu. Dynamika obrazu i poziom szumów oceniliśmy na średnim poziomie, co jest następstwem małej powierzchni sensora.