Sony HDR-XR200V

Jedna z najnowszych kamer Sony, które zostały wyposażone w odbiornik GPS. Model HDR-XR200V został dobrze opracowany pod względem ergonomii i rejestruje dobrej jakości filmy. Konstruktorzy zastosowali zoom optyczny piętnastokrotnie oddalający i przybliżający filmowany motyw. Do kontroli kadru służy 2,7-calowy dotykowy panel LCD (z wizjera w tym modelu zrezygnowano) o rozdzielczości nieco ponad 200 tysięcy pikseli.

Sony zaprezentowało nową serię kamer wideo rejestrujących obraz w rozdzielczości High Definition (1920x1080). Niektóre modele – w tym HDR-XR200V – zostały wyposażone w odbiornik GPS, dzięki czemu mogą zapisywać informacje o miejscach, gdzie wykonywane były nagrania.

Budowa i wyposażenie

Pod względem budowy "dwusetka" jest typową kamerą kompaktową – charakteryzuje się przeciętną masą i gabarytami. Do kontroli kadru służy 2,7-calowy dotykowy panel LCD o rozdzielczości nieco ponad 200 tysięcy pikseli. Z wizjera w tym modelu zrezygnowano. Kamera rejestruje filmy i zdjęcia za pomocą przetwornika typu Exmor o wielkości 1/5 cala i rozdzielczości 2,3 Mp. Konstruktorzy zastosowali zoom optyczny piętnastokrotnie oddalający i przybliżający filmowany motyw.

Kamera została bardzo dobrze dopracowana pod względem ergonomii – skonstruowano ją tak, by pewnie leżała w dłoni (ze względu na średnie wymiary powinna dość dobrze leżeć zarówno w dłoni kobiety jak i mężczyzny). Prawy bok kamkordera – przy którym został zamocowany pasek dociskający dłoń – jest dość płaski. Dzięki temu kamera nie ma tendencji do obracania się wokół osi podłużnej (zgodnej z osią optyczną obiektywu) podczas poruszania dźwigienką zoomu. Krawędzie ścianki zostały wyoblone, nie ma więc problemu z powodującym dyskomfort wpijaniem się w dłoń podczas długiego filmowania. Na górze XR200V znajduje się dźwigienka zmiany ogniskowej, przycisk służący do wykonywania zdjęć (można je robić nawet podczas kręcenia filmu) oraz ukryte pod odsuwaną pokrywą "sanki" do mocowania lampy doświetlającej lub zewnętrznego mikrofonu. Jak w innych kamerach Sony, wyposażonych w mocowanie do akcesoriów, także tu "sanki" dysponują stykami służącymi do sterowania zewnętrznym urządzeniem.

Kamera zapisuje filmy na twardym dysku o pojemności 120 GB lub na kartach Memory Stick Duo. Nie została wyposażona w pierścień ręcznego ustawiania ostrości.

Dobre filmy

Kamera bardzo dobrze wypadła w przeprowadzonych przez nas testach. Wysokie noty XR200V uzyskała za ostrość i dynamikę obrazu (zdolność jednoczesnego rejestrowania szczegółów zarówno w światłach jak i cieniach). Sporo dobrego można też powiedzieć na temat działania automatyki ustawiania ostrości i sprawności systemu stabilizacji obrazu ("SteadyShot"). Warto zwrócić uwagę, że kamera dysponuje dwoma trybami stabilizacji obrazu – standardowym oraz "aktywnym", który sprawdza się gdy filmująca osoba znajduje się w ruchu.

Stosunkowo dobrze oceniamy poziom szumów na filmach rejestrowanych w dobrych warunkach oświetleniowych. Filmowanie przy świetle o niskim natężeniu nie jest jednak mocną stroną tego modelu Sony. Wyraźnie pod tym względem ustępuje na przykład niektórym modelom Canona (HG21 lub HF11). Na średnim poziomie oceniamy czas dostosowania się do zmieniających się warunków oświetleniowych, a konkretnie zmiany rodzaju oświetlenia. Po wyniesieniu kamery z pomieszczenia oświetlanego sztucznie (światło żarowe i świetlówki) na światło dzienne, kamkorder potrzebował aż 7 sekund na dostosowanie się do nowych warunków (po tym czasie znika niebieska dominanta).

GPS w kamerze

Oryginalną funkcją i niewątpliwie budzącą spore zainteresowanie jest możliwość zapisu informacji o miejscu, gdzie kamera rejestrowała film. Konstruktorzy wprowadzając nową funkcję nie ograniczyli się tylko do rejestracji współrzędnych geograficznych. Kamera – podobnie jak samochodowy odbiornik GPS – dysponuje mapami, dzięki czemu może wyświetlić mapę terenu, w którym się aktualnie znajduje. To wyraźny postęp – na przykład wprowadzony kilka miesięcy wcześniej przez konkurencyjny koncern model aparatu z GPS (Nikon Coolpix P6000) możliwości takich nie ma.

Podsumowanie

To dobra, godna polecenia kamera wideo. Została bardzo dobrze skonstruowana pod względem ergonomii, a także rejestruje dobrej jakości filmy. Dodatkową zaletą jest wbudowany odbiornik GPS, dzięki któremu kamera może służyć także jako uproszczony nawigator.