Sony KDL-40EX700

Zalety:

  • Dobra czerń
  • Wysoki kontrast
  • Dobra jakość wykonania
  • Elegancki wygląd
  • Funkcje internetowe
  • Czujnik obecności widza

Wady:

  • Dość drogi
  • Nierównomierne podświetlenie matrycy
  • Przeciętne kąty widzenia
  • Przeciętna kalibracja fabryczna

Efektowny telewizor LCD z krawędziowym podświetleniem LED należący do jeden z tańszych linii nowych modeli Sony nazwanej Dobry wybór.

Tegoroczna oferta telewizorów Sony BRAVIA została podzielona inaczej niż dotychczas. Poszczególne modele przyporządkowano do kilku podkategorii – Kino (najlepsze modele), Ekstra Klasa (wysokiej klasy telewizory o rozbudowanej funkcjonalności), Styl (wyjątkowy wygląd) oraz Dobry wybór – modele klasy popularnej. Testowany 40-calowy telewizor KDL-40EX700 należy do ostatniej z wymienionych.

Pod względem stylistyki prezentuje się bardzo dobrze. Grubość obudowy jest niewielka, choć kategorii model Sony musi uznać wyższość Samsunga UE40C7000, który w najgrubszym miejscu obudowy ma jedynie 2,7 cm. Sony jest grubszy – 6,4 cm, choć nie sądzimy aby dla wielu osób było to decydującym czynnikiem podczas wyboru odbiornika. Oba telewizory powieszone na ścianie będą prezentowały się efektownie. Obudowa serii EX700 jest bardzo ascetyczna lecz dzięki temu elegancka i ponadczasowa. Wzdłuż dolnej krawędzi matrycy poprowadzono pas szczotkowanego aluminium, pozostałe elementy frontu wykonane są z wysokiej jakości czarnego odblaskowego plastiku. Tył ekranu jest metalowy. Podstawa jest obrotowa.

Funkcjonalność

Menu urządzenia to dobrze znany interfejs XMB stosowany przez Sony zarówno w produktach dla graczy (konsole) jak i elektronice użytkowej. Jego działanie jest proste i czytelne. Sony pozwala na tworzenie własnego efektownego pod względem graficznym menu złożonego z wybranych przez nas funkcji. Centrum dowodzenia funkcjami przetwarzania sygnału wideo jest procesor BRAVIA Engine 3 współpracujący z układem poprawy płynności ruchu Motionflow 100 Hz. Procesor Sony wykonuje dobrą robotę, szczególnie jeśli chodzi o jakość skalowania obrazów standardowej rozdzielczości do pełnej rozdzielczości matrycy (1920x1080 pikseli). Nawet obraz z kablówki czy telewizji naziemnej prezentuje się dobrze, jest szczegółowy i nie smuży.

Czujnik obecności widza - w centrum dolnej krawędzi obudowy matrycy umieszczono czujnik obecności widza. Ten element wyposażenia to jedna z większych ciekawostek. Jego funkcjonalność jest rozbudowana i nie ogranicza się do prostego wykrywania obecności widza przed telewizorem. Jeśli czujnik wykryje, że nie ma cię przed ekranem najpierw zostanie wygaszony obraz, a dźwięk nadal będzie odtwarzany. Po 30 min jeśli nie pojawisz się przed telewizorem przejdzie on w stan czuwania.

BRAVIA Internet Video – telewizor ma zintegrowany port sieci Ethernet, opcjonalnie można dokupić kartę Wi-Fi (standard n) z interfejsem USB. Z poziomu menu telewizora mamy dostęp do bardzo wielu serwisów internetowych o najróżniejszej tematyce – rozrywkowej, informacyjnej czy wideo (YouTube)

Multimedia z USB – port USB pozwala na umieszczenie w nim zewnętrznego dysku i odtwarzanie plików filmowych m.in. DivX, AVCHD oraz MPEG2, cyfrowych fotografii (JPEG, RAW) oraz nagrań muzycznych (MP3). Niestety nie ma możliwości odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości. Nie jest też dekodowany format audio DTS. Telewizor odczytuje za to pliki z napisami txt (muszą mieć taką samą nazwę jak plik z filmem i być w tym samym katalogu).

W telewizorze zastosowano hybrydowy tuner telewizyjny pozwalający na odbiór kanałów analogowych i cyfrowych telewizji naziemnej DVB-T (kodowanie MPEG4).

Obraz i dźwięk

40-calowa matryca od pierwszej chwili zdradzała, że będzie cechowała się dobrym współczynnikiem kontrastu. Jej głęboki czarny kolor i dobra antyrefleksyjna (półmat) powłoka robią dobre wrażenie. Światło nie odbija się od ekranu, co będzie miało spore znaczenie dla tych, którzy telewizor chcą ustawić w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Ekran jest podświetlany diodami LED ulokowanymi wzdłuż krawędzi panelu.

Kolory. Pomiary wykazały, że jeśli zależy wam na jak najlepszej jakości obrazu powinniście korzystać wyłącznie z predefiniowanego trybu ustawień – Kinowy. Niestety nawet on nie gwarantuje bardzo dobrej reprodukcji barw. Telewizor wyświetla obraz z dość bladymi czerwieniami za to preferuje zieleń. Da się ten stan rzeczy zmienić lecz do tego niezbędna jest profesjonalna kalibracja. Jeśli nie macie takiej możliwości wybierzcie tryb Kino, który mimo wszystko jest najbliższy naszym oczekiwaniom.

Kontrast. Kontrast jest dobry. Czerń jest głęboka, a biel nie jest przejaskrawiana. Zmierzony współczynnik kontrastu statycznego to 2525:1. To bardzo dobry rezultat.

Równomierność podświetlania matrycy. Najsłabszy element telewizora Sony to bardzo nierównomiernie podświetlona matryca. Diodowy, krawędziowy system nie radzi sobie tu zbyt dobrze. W centrum obrazu mamy jasność 235 cd/m2 (tryb Kino), natomiast w narożnikach jest to już 140-149 cd/m2. Nasze pomiary wykazały równomierność na poziomie 68% co jest bardzo kiepskim wynikiem.

Jasność. Jasność jest wysoka. Nie będzie problemów z uzyskaniem czytelnego obrazu nawet przy silnym słońcu. W trybie Kino jasność to wysokie 235 cd/m2. Wybierając tryb obrazu Ogólny możemy liczyć nawet na 267 cd/m2.

Kąty widzenia. Panel przyzwoicie wypada pod względem kątów widzenia. Dopiero patrząc na ekran mocno z boku widać, zamiany kolorów oraz spadek kontrastu.

Zużycie energii. Sony wykonało dobrą robotę w kategorii ekologii. Telewizor pobiera minimalne ilości energii. W trybie ustawień uznanych przez nas za optymalne pobierał ok 76 W gwarantujący przy tym bardzo wysoką jasność obrazu. Nawet świecąc z maksymalną jasnością pobór energii wynosi tylko 101W. Za to w trybie maksymalnej oszczędności osiągnęliśmy niewiarygodnie niskie 40W. Wtedy jednak obraz był za ciemny aby dało się komfortowo oglądać telewizję nawet wieczorem.

Dźwięk. Przyzwoity ale bez rewelacji. Niewielkie rozmiary obudowy nie pozwalają na uzyskanie dobrego brzmienia. Do oglądania telewizji wystarczy, oglądanie filmów dużo zyska jeśli skorzystamy z zewnętrznego zestawu audio.

Pilot

Sony zmieniło projekt sterownika. Jest on wklęsły, dość duży ale wygodny w obsłudze. Klawisz Power umieszczono na spodzie obudowy. Spód ma też ciekawą fakturę. Całość zaprojektowana jest tak aby pilota kłaść przyciskami do dołu aby się nie kurzył. Niestety przyciski nie są podświetlane.

Podsumowanie

Telewizor Sony do dość ciekawa propozycja w segmencie produktów klasy średniej. Jest bardzo starannie wykonany z dobrej klasy materiałów. Wyposażono go w nowoczesną matrycę o wysokim kontraście i głębokiej czerni. Niestety są też słabe strony – kiepska równomierność rozświetlania oraz przeciętna kalibracja fabryczna. Plusy należą się za funkcjonalność, szczególnie bogatą ofertę funkcji internetowych.

Zalecane ustawienia:

Scene: Kinowy

Motionflow: Standardowe, lub Wył

Inne funkcje: bez zmian