Sony KDL-40LX900

Telewizor ciekłokrystaliczny, FullHD, w pełni gotowy do pracy w 3D, z krawędziowym podświetleniem LED i dwustu hercowym odświeżaniem obrazu płaskiego. W urządzenie wbudowano wiele inteligentnych funkcji wartych upowszechnienia.

W telewizorze Sony wrażenie trójwymiarowego obrazu tworzy się w konwencjonalny sposób. Widz musi założyć specjalne okulary, które na zmianę przepuszczają obraz raz do jednego, raz do drugiego oka. Oba obrazy są względem siebie nieco przesunięte, co ośrodek widzenia interpretuje jako efekt głębi. Praca okularów jest sterowana za pomocą nadajnika z telewizora. W zestawie są dwie pary, kolejne można dokupić.

Jeszcze bardziej nowatorskie są inteligentne funkcje śledzące zachowanie się widzów i stosownie do tego sterujące pracą telewizora. Jeśli osoba nie siedzi centralnie przed odbiornikiem balans głośników zostanie odpowiednio skorygowany. Jeśli wyjdzie, lub przestanie patrzeć na ekran, obraz zostanie ściemniony albo telewizor wyłączony. Jeśli wróci, także odbiornik wróci do stanu poprzedniego. System podnosi alarm jeśli oglądający znajdzie się zbyt blisko ekranu. Większość tych funkcji jest oparta o algorytmy do rozpoznawania twarzy i pomiar temperatury. Chociaż nie jest doskonała to jednak nie daje się oszukiwać byle czym.

Telewizor może wyświetlać media z wielu źródeł. Poza klasycznym analogowo-cyfrowym tunerem, obsługującym zarówno sygnał DVB-T (kodowany w MPEG-4), jak i MPEG 2 oraz gniazda karty dostępu cyfrowej telewizji kablowej odbiera także sygnał dochodzący przez Internet jak i multimedia zapisane na nośnikach z interfejsem USB. Może też zastępować monitor komputerowy, ale tylko przez złącze VGA, które w kartach graficznych odchodzi do muzeum. Odbiornik ma sprawnie działający system EPG, a strojenie kanałów (zarówno analogowych, jak i cyfrowych) przebiegło bezproblemowo. Inteligentnie rozmieszczono złącza. Te najbardziej potrzebne (m.in. 2 HDMI, USB, audio stereo i komponent) umieszczono we wgłębieniu z boku obudowy – dostęp do nich pozostaje zatem wygodny, nawet po zainstalowaniu odbiornika na ścianie.

Funkcjonalność

Nowy odbiornik Sony wyposażono w procesor BRAVIA Engine trzeciej generacji, który efektywnie skaluje obraz z różnych źródeł do pełnej rozdzielczości matrycy (1920x1080 pikseli). Nawet przy odbiorze zwykłego sygnału telewizji kablowej czy naziemnej obraz ma wysoką jakość, jest szczegółowy i nie smuży. Przy okazji wprowadzenia obrazu 3D poprawiono układ poprawy płynności ruchu MotionFlow, który teraz pracuje w tempie 200 Hz. Obsługę telewizora ułatwia bardzo efektowne, dopracowane graficznie, proste i czytelne menu XrossMediaBar, które dobrze jest znane posiadaczom konsol do gier Sony. Możliwe jest także samodzielne stworzenie menu użytkownika, w którym znajdą się tylko wybrane, najczęściej używane funkcje.

BRAVIA Internet Video

Telewizor wyposażono w złącze Ethernet i kontroler Wi-Fi, pozwalające podłączyć go do Internetu. Wówczas możliwa jest aktualizacja oprogramowania oraz w obecnie zainstalowanej wersji korzystanie z YouTube, Yahoo i jego kilku serwisów (w tym prognozy pogody) i założenie płatnego konta. Niestety oprogramowanie nie ma funkcjonalności uniwersalnej przeglądarki internetowej, potrafi jedynie odtwarzać tylko media zapisane w ściśle określonych formatach.

Czujnik obecności widza

W Sony KDL-40LX900 rozwinięto, znane z poprzednich modeli tego producenta systemy monitorowania widza. Służą one nie tylko zmniejszeniu zużycia energii, ale także poprawiają komfort oglądania. Do identyfikacji wykorzystuje się czujniki podczerwieni oraz prostą kamerę, a w niej system detekcji twarzy. Jeśli stwierdzi się nieobecność widza zostaje wyłączony obraz a pozostaje tylko dźwięk. W wypadku przedłużania się nieobecności ponad zaprogramowany czas urządzenie automatycznie przejdzie w stan czuwania.

Multimedia

Urządzenie dysponuje gniazdem USB i potrafi odtwarzać media z napędu podłączonego tą drogą. Zestaw obsługiwanych formatów nie jest imponujący. Mamy cyfrowe zdjęcia (JPEG i RAW z aparatów Sony), pliki audio (MP3) i filmy AVCHD, MPEG2 (także HD). Niestety, telewizor nie akceptuje filmów w formacie DivX czy XviD. Nie jest też dekodowany DTS. Nie ma obsługi napisów w jakimkolwiek standardzie. Dotyczy to również plików zapisanych w komputerze udostępnianych przez sieć DNLA.

Instrukcja obsługi

Sony zrezygnowało z dołączania opasłej, drukowanej instrukcji telewizora. Zamiast tego w urządzeniu wbudowano wygodną w obsłudze, interaktywną instrukcję (także w języku polskim), której przypisano osobny przycisk w pilocie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza przydatne w pierwszym okresie posiadania telewizora.

Pilot

Sterownik telewizora ma zapisane w pamięci kody obsługi licznych urządzeń - i to nie tylko firmy Sony, jak okazało się w praktyce. Podłączony złączem HDMI do odbiornika czytniki Blu-ray innych firm zostały przez telewizor bezbłędnie rozpoznane, a jego pilot pozwalał sterować odtwarzaczem.

Ergonomii pilota należy wystawić dobra ocenę. Podświetlane na żądanie przyciski są logicznie rozmieszczone zwłaszcza w centralnej części, przeznaczonej do nawigowania po menu. Dzięki sporym odstępom między nimi pomyłki są mniej prawdopodobne. Tego nie można powiedzieć o górnej części pilota, skąd steruje się odtwarzaczem. Ale 57 przycisków trzeba jakoś poukładać, chociaż warto pomyśleć o zmniejszaniu ich liczby.

Obraz

Odbiornik Sony wyposażono w 40-calową matrycę LCD Full HD z podświetlaniem krawędziowym LED i półmatową powłoką antyrefleksyjną. Na koniecznym do wyświetlania obrazu 3D zdublowaniu częstotliwości odświeżania skorzystał także i konwencjonalny format. Wybuchy i rozbłyski są jeszcze bardziej płynne. Ogólnie jakość obrazu - zarówno w przypadku filmów z Blu-raya, jak i przeskalowanego do 1080p z płyt DVD - była bardzo dobra. Oferowany obraz był kontrastowy i szczegółowy. Odbiornik bardzo dobrze radził sobie z obrazem telewizyjnym, co w przypadku LCD nie zawsze jest takie oczywiste.

Kolory

Filmy stawiają przed odbiornikiem najwyższe wymagania. Z dwunastu profili predefiniowanych fabrycznie największe uznanie zyskał tryb Kinowy, ale z drobną poprawką. Dopiero oziębienie temperatury kolorów tego ustawienia pozwoliło uzyskać prawidłowe proporcje odcieni szarości. Podobny efekt przyniosło dłubanie przy profilu własnym użytkownika. W obu jednak wyraźnie brakowało czerwieni i niebieskiego.

Kontrast

Pomimo stłumienia w profilach kinowych maksymalnego kontrastu urządzenia udało się nam uzyskać bardzo dobry wynik. 1:2300-2700 przy prawie idealnej gamie i balansowi kolorów świadczy o sporych możliwościach ekranu. Czerń pozostała głęboka, biel nie przejaskrawiona a szarości prawie idealnie zbilansowane.

Równomierność podświetlania matrycy. W KDL-40LX900 ekran telewizora jest podświetlany LED-ami umieszczonymi na krawędzi. Pod względem jednorodności tego podświetlenia poprzednie modele Sony wypadały bardzo słabo, teraz możemy zaświadczyć o sporym postępie. Ciemniej jest z lewej strony, ale różnice nie są tak duże jak kiedyś. Uzyskane 93% nie odbiegają od wyników najlepszych producentów.

Jasność

Ze względu na zatrzymywanie co drugiego obrazu jasność telewizora gotowego wyświetlać w trybach 3D powinna być większa niż zwykle. Pod tym względem Sony nieco brakuje. W trybach kinowych oferuje 170 cd/m kw. W bardziej agresywnych osiąga maksymalnie 335 cd/m kw.

Kąty widzenia

Zastosowany w urządzeniu panel oferuje akceptowalne kąty widzenia. Dopiero patrząc na ekran pod kątem ok. 150 stopni, widoczne są zamiana kolorów oraz spadek kontrastu.

Zużycie energii

Telewizor pobiera bardzo mało energii. Przy ustawieniach uznanych przez nas za optymalne, gwarantujących przy tym bardzo wysoką jasność obrazu, było to ok. 100 W. W trybie maksymalnej oszczędności pobór jest bardzo niski – 40 W, ale wówczas obraz jest zdecydowanie za ciemny.

Dźwięk

Oferowany przez telewizor dźwięk był dobrej jakości, choć jest zbyt słaby, by rozsądnie nagłośnić większe pomieszczenie. Dialogi były czytelne, basy nie wprawiały urządzenia w drżenie, a wbudowane systemy uprzestrzennienia dźwięku działały poprawnie.