Sony KDL-40ZX1

Rewolucyjny telewizor Sony, który ma ultracienką obudowę i przesyła bezprzewodowo obraz Full HD.

KDL-40ZX1 to pierwszy dostępny na rynku odbiornik telewizyjny LCD wyposażony w system bezprzewodowej transmisji obrazu i dźwięku (Wi-Fi). Urządzenie składa się z dwóch elementów: 40- calowego ekranu Full HD i niewielkiego zewnętrznego modułu zawierającego tunery TV, przetworniki wideo oraz zestaw gniazd (m.in. 3 wejścia HDMI, komponentowe, USB czy czytnik PCMCIA na karty dostępu warunkowego). Tunery telewizyjne są dwa - tradycyjny analogowy oraz przeznaczony do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, obsługujący sygnał zakodowany w standardzie MPEG2 i MPEG4 (w Polsce obowiązującym standardem będzie właśnie MPEG4).

Ekran i zewnętrzny moduł łączą się ze sobą bezprzewodowo. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany. Oba urządzenia komunikują się w paśmie radiowym 5,15 - 5,25 GHz. Takie rozwiązanie ma niewątpliwe zalety. Przede wszystkim łatwiejszy jest proces instalacji, a przy podłączeniu do odbiornika wielu urządzeń audio-wideo nie ma problemu z ukrywaniem kabli. Ponadto moduł z tunerami i gniazdami nie musi być ustawiony w bezpośrednim pobliżu ekranu - zasięg transmisji Wi-Fi wynosi bowiem 20 m.

Ekran telewizora prezentuje się nowocześnie i zaskakuje niewiarygodnie cienką obudową (w najcieńszym miejscu ma 0,99 cm, w najgrubszym - 2,8 cm).

Zastosowanie tak cienkiej obudowy możliwe było nie tylko dzięki przeniesieniu tunerów telewizyjnych i większości gniazd audio-wideo do zewnętrznego odbiornika. W telewizorze Sony wykorzystano także nowy system podświetlenia matrycy - Edge LED. Diody LED, którymi zastąpiono tradycyjne świetlówki katodowe, zainstalowano nie za matrycą LCD, lecz wzdłuż jej krawędzi. Specjalna technologia rozpraszania światła sprawia, że podświetlenie matrycy jest równomierne. Panel LCD z układem Live Colour Creation, odpowiadającym za poprawność wyświetlanych barw, oferuje bardzo dobre, płynne przejścia tonalne (1024 stopnie gradacji) i szerokie kąty widzenia.

Zastosowany w odbiorniku system Motionflow +100 Hz wyposażony w układ redukcji rozmycia obrazu (Image Blur Reduction) efektywnie eliminuje tzw. efekt smużenia i poprawia płynność obrazu. Zmontowany w odbiorniku procesor wideo Bravia Engine 2 sprawnie poprawia także kontrast (wzmocnienie głębi czerni poprzez dynamiczną korekcję podświetlenia matrycy), poszerza spektrum barw oraz redukuje szumy (nowy filtr grzebieniowy).

Bezprzewodowa transmisja działa doskonale, a oferowany przez telewizor obraz jest wysokiej jakości – szczegółowy, bardzo kontrastowy, z soczystymi, dobrze nasyconymi kolorami i głęboką czernią. Zastrzeżenia budzi jedynie tryb wyświetlania obrazu w poszerzonej skali barw. Jeśli go uruchomimy, to niebieski zostaje mocno przejaskrawiony. W trybie standardowym odcienie błękitu są poprawne.

Co ciekawe, podczas testów okazało się, że po podłączeniu od zewnętrznego modułu telewizora odtwarzacza Blu-ray na ekranie wyświetlany był także obraz przesłany w rozdzielczości 1080p (w specyfikacji podano, że transmisja Wi-Fi pozwala na przesyłanie sygnału do 1080i). Bezprzewodowo sygnał 1080p obsługiwany jest sprawnie, pod warunkiem że nie jest to tryb 24p (ale i taki może być wyświetlony, jeżeli skorzystamy bezpośrednio z jedynego zamontowanego w ekranie złącza HDMI).

Nowy telewizor Sony oferuje funkcję Picture Frame Mode (PMF), która pozwala zmienić go w 40-calową „cyfrową ramkę”. W pamięci odbiornika zapisane jest 6 gotowych motywów (m.in. obrazów słynnych malarzy). Użytkownik może także wyświetlać na ekranie własne zdjęcia z przenośnego dysku, korzystając z gniazda USB. Inną ciekawą funkcją dostępną w tym modelu jest PhotoTV HD, która optymalizuje m.in. nasycenie barw i gradację odcieni prezentowanych na ekranie fotografii cyfrowych.

Czytelne i dopracowane graficznie menu ekranowe urządzenia jest bardzo rozbudowane i pozwala na zaawansowane regulacje parametrów obrazu. Łatwe poruszanie się po nim zapewnia interfejs XrossMediaBar, doskonale znany użytkownikom konsol do gier Sony – PS3 i PSP.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: