Sony KDL-46HX920

Sony KDL-46HX920 ma ekran ciekłokrystaliczny o proporcjach 16:9, przekątnej 46 cali i rozdzielczości FullHD 1920x1080 pikseli. Matryca odświeża się 200 razy na sekundę i jest dostosowana do wyświetlania obrazu 3D w systemie migawkowym. Podświetlenie białymi LED-ami jest podzielone na 156 stref. Odbiornik ma komplet tunerów i gniazdek. Są cztery HDMI, VGA, dwa USB i wiele innych. Telewizor może być podłączony do sieci przewodowo lub przez Wi-Fi. Może łaczyć się z Internetem i eksplorować urządzenia DLNA. Za pośrednictwem Internetu można skorzystać z 28 portali (m. in. vod.tvp, ipla, Eurosport, YouTube). Istneje także możliwość uruchomienia Skype'a.

Budowa

Sony KDL-46HX920 należy do serii najnowszych odbiorników w których zamieniono sposób podświetlenia ekranu z lamp jarzeniowych na białe LED-y. Przy czym w KDL-46HX920 podświetlenie pozostało za ekranem. Takie usytuowanie ułatwia zbudowanie systemu podświetlenia podzielonego na wiele, w tym wypadku 156 stref, których intensywność można dopasować do wyświetlanej treści. To pomaga uzyskiwać głębsze czernie i jaśniejsze biele, ale istnieje niebezpieczeństwo, ze granice różnie podświetlonych stref staną się widoczne. Poza tym KDL-46HX920 jest telewizorem 3D wykorzystującym technologię migawkową. Telewizor wyświetla na zmianę obraz dla prawego i lewego oka a okulary, sterowane z odbiornika, zasłaniają jedno z oczu w odpowiednim momencie. W komplecie znajdują się dwie pary takich okularów.

Ekran ciekłokrystaliczny ma przekątną długości 46 cali i panoramiczne proporcje 16:9. Rozdzielczość jest zgodna ze standardem FullHD i wynosi 1920x1080 pikseli. Matryca jest szybsza niż poprzednio, może odświeżać się 200 razy na sekundę dzięki czemu obraz 3D może być bardziej płynny. Dodatkową płynność uzyskuje się dzięki systemowi Motionflow XR800, w którym wyświetla się obraz w ćwiartkach cztery razy częściej. Zajmije się tym nowy procesor obrazu X-Reality PRO.

Możliwości

Wyposażenie odbiornika jest imponujące. Mamy tuner analogowy i cyfrowe: DVB-T (naziemny) oraz DVB-C (kablówka).

Telewizor ma cztery gniazda HDMI, wejście VGA do komputera, dwa USB, z których jedno jest zasilane, co pozwala podłaczyć do niego pamięć masową i nagrywać strumienie video. Są też trzy gniazdka audio oraz euroscart i komponent na przejściówkach. Z pamięci podłączonej do USB albo innych urządzeń zgodnych z DLNA można odtwarzać filmy w standardzie AVCHD i DivX, dźwięki w MP3 i LPCM oraz grafikę w JPEG. Tradycyjnie telewizory Sony nie obsługują żadnych napisów. Za pośrednictwem Internetu można skorzystać z 28 portali (m. in. vod.tvp, ipla, Eurosport, YouTube). Istneje także możliwośc uruchomienia Skype'a. Funkcja obraz w obrazie pozwala oglądać jednocześnie program z tunera i strumień z innego źródła. Nawigacja po dobrze pomyślanym interfejsie przebiega sprawnie, ale z dwoma wyjątkami. Pierwszy - to kiedy jest potrzebna pomoc, okazuje się, że radę znajdziemy tylko w postaci elektronicznego helpu. Ale trudno na tym samym ekranie rozwiązywać problem i jedocześnie czytać receptę. Druga przykrość się zdarza w razie konieczności wpisania tekstu, chociażby hasła do Youtube. Zaczyna się koszmar mozolnego wstukiwania liter za pomocą kilkuprzyciskowej wirtualnej klawiatury, podobnej do telefonicznej.

Wydajność

Telewizor radził sobie zarówno w szybkich jak i wolnych scenach. Na sekwencjach 3D nie dostrzegliśmy crosstalku. Producent przygotował sporo profili, wybieranych w trzech etapach. W pierwszym mamy tylko trzy opcje (Własny, Standardowy, Żywy) w następnym - wybrać należy jedną z temperatur (dwie Ciepłe, Neutralna i Zimna)) i wreszcie rodzaj sceny (Ogólna, Kinowa, Sport, Muzyka, Animacja, Zdjecia, Gra i Grafika). Poza ogólnym wyborem temperatury jest także możliwość regulacji balansu bieli za pomocą dwupunktowej korekcji z osobna dla trzech kolorów (RGB). W pierwszym reguluje się wzmocnienie (dotyczy jaśniejszych intensywności) drugim przesunięcie (ważne w ciemniejszych fragmentach). Ten system nie zadziałał najlepiej, przydałby się bardziej dokładny, dziesięciopunktowy albo lepsze wyregulowanie liniowości luminoforów. dE równe 5,1 nie jest najgorszym wynikiem, ale od telewizora najwyższej klasy powinno się wymagać więcej.

Odbiornik dobrze radził sobie z obrazem telewizyjnym. Wśród predefiniowanych ustawień fabrycznych najlepszej oceny uzyskał profil Własny w połączeniu z profilem kolorów Ciepły 2. W tych ustawieniach osiągnęliśmy dobre zbalansowanie dla jaśniejszych intensywności. Kontrast wypadł bardzo dobrze (800:1), przeciętnie równomierność podświetlenia (91%). Błyszczący ekran podkreślał kontrast, ale do oglądania w naslonecznionym pokoju nie jest najlepszy.

Wyniki testów

Sony KDL-46HX920
Sony KDL-46HX920

Wnioski

Flagowy monitor Sony reprezentuje bardzo wysoki poziom techniczny i estetyczny, jednak ma kilka drobnych niedoróbek. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Samsungiem UE46D7000, LG 47LX9500 i Philipsem 46PFL9705


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: