Sony NWZ-W202

Zalety:

  • Niewielkie wymiary
  • Dobra jakość dźwięku
  • Dobra jakość wykonania
  • Wytrzymała konstrukcja

Wady:

  • Mała pojemność

Sony NWZ-W202 to odtwarzacz dla osób aktywnych, którzy szukają odpowiednika iPoda Shuffle czy też Creative ZEN Stone. Ma on nad nimi sporą przewagę, bo dzięki zintegrowaniu go ze słuchawkami jest bardziej poręczny.

Sony NWZ-W202 to odtwarzacz dla osób aktywnych, którzy szukają odpowiednika iPoda Shuffle czy też Creative ZEN Stone. Ma on nad nimi sporą przewagę, bo dzięki zintegrowaniu go ze słuchawkami jest bardziej poręczny. Takie rozwiązanie spowodowało, że jest lekki i pozbawiony dodatkowych kabli. Nie jesteśmy również narażeni na działanie fal radiowych jak ma to miejsce z odtwarzaczami komunikującymi się ze słuchawkami bezprzewodowo. Wadą natomiast takiego rozwiązania jest konieczność używania dedykowanych słuchawek, co puryści dźwiękowi z pewnością uznają za minus. Dołączone słuchawki z serii EX 13,5 mm spisują całkiem przyzwoicie i jakość generowanego przez nie dźwięku jest lepsza niż z większości odtwarzaczy z dołączanymi słuchawkami. Odtwarzacz oferowany jest w pięciu wersjach kolorystycznych.

Możliwości

Sony NWZ-W20 umożliwia odsłuchiwanie najpopularniejszych stratnych formatów audio jak MP3 i WMA oraz AAC, co stanowi standardowy zestaw dla przenośnych odtwarzaczy Sony. Pozbawiony jest ekranu, nie mamy więc możliwości przeglądania filmów i zdjęć. Brakuje również opcji nagrywania dźwięku (praca jako dyktafon), co jednak w tego typu urządzeniu wydaje się zbędną funkcją. Niestety odtwarzacz nie jest wyposażony w tuner radiowy, a to już poważny minus bo czasami się przydaje, gdy chcemy posłuchać wiadomości podczas porannego biegu.

Obsługa

Odtwarzaczem sterujemy za pomocą pokrętła, które również możemy wcisnąć. Chcąc więc przeskoczyć do następnego utworu wystarczy obrócić pokrętłem, natomiast naciśnięcie powoduje wstrzymanie lub uruchomienie odtwarzania. Do regulacji głośności mamy dwa osobne przyciski, które są dosyć małe, ale wysokie, a dzięki temu wygodne w obsłudze. Brak wyświetlacza wpłynął na sposób obsługi odtwarzaczem. Pozbawiani jesteśmy zaawansowanych form katalogowania utworów z podziałem na albumy artystów czy też rodzaj wykonywanej muzyki, bo trudno byłoby zaimplementować producentowi takie funkcje przy obsłudze za pomocą przycisków. W odtwarzacz zaimplementowano natomiast funkcję ZAPPIN, która ułatwia znajdowanie ulubionych utworów odtwarzając fragmenty piosenek podczas wyszukiwania. Podczas odsłuchiwania muzyki wystarczy przytrzymać dłużej pokrętło do sterowania odtwarzaczem, aby aktywować opcję przeszukiwania ZIPPIN. Odtworzy ona od 45 sekund trwania utworu jako 4 sekundowy fragment, możemy też wydłużyć odtwarzany fragment do 15 sekund.

Jakość dźwięku

Odtwarzacz pozbawiony jest możliwości dostosowania barwy dźwięku. Nie mamy również możliwości podłączenia innych słuchawek niż zintegrowane z NWZ-W202. Wiemy, że odczucia są różne, jednak oceniając subiektywnie ten aspekt pracy odtwarzacza trzeba przyznać, że gra całkiem przyjemnie. Utwory instrumentalne brzmią czysto, aczkolwiek brakuje większej głębi. Średni zakres jest selektywny, nie mamy większych zastrzeżeń do basu, czasami wydaje się jednak trochę za płytki pomimo tego że jest wyraźny, brakuje mu dynamiki. Szkoda, że nie możemy go trochę podkręcić za pomocą korektora. Nie jest to pod tym względem model wybitny, jednak brzmi znacznie lepiej niż większość odtwarzaczami z dołączanymi słuchawkami, które są najczęściej marnej jakości. Ostatecznie jakość generowanego dźwięku oceniamy na 6 pkt na 10 możliwych do zdobycia.

Transfer plików

Odtwarzacz komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0. Do odtwarzacza dołączana jest specjalna podstawka, która pełni funkcję stacji dokującej do przesyłu plików i ładowania baterii. Prędkość zapisu plików nie jest imponująca, gdyż wynosi zaledwie 2,2 MB/s, jednak biorąc pod uwagę małą pojemność urządzenia nie ma się czym przejmować. Pliki możemy kopiować bezpośrednio na odtwarzacz bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. W systemie rozpoznawany jest jako dodatkowe urządzenie multimedialne.

Praca na akumulatorze

Odtwarzacz jest dosyć mały, a do tego zintegrowany z słuchawkami, dlatego nie dysponuje dużym akumulatorem. Jego czas pracy na wbudowanej baterii jest dosyć krótki, bo wynosi według producenta tylko 12 godzin. Potwierdzają to nasze testy podczas, których NWZ-W202 pracował przez ponad 11 godzin. Ostatecznie to i tak dosyć długo w porównaniu np. z niektórymi tanimi odtwarzaczami "MP4", które pracują po kilka godzin. Do ładowania akumulatora służy specjalny stojak, który podłączamy do gniazda USB w komputerze. Obie słuchawki odtwarzacza możemy złączyć razem za pomocą wbudowanego magnesu, co powoduje automatyczne wyłączenie odtwarzacza, a po odłożeniu na stojak następuje jego automatyczne ładowanie. Dużym plusem jest szybkość z jaką ładuje się bateria, bo wystarczy podłączyć odtwarzacz na nieco ponad godzinę, aby został w pełni naładowany.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier