Sony S

Zalety:

  • Czytnik kart pamięci
  • Świetny ekran
  • Stylistyka i jakość wykonania

Wady:

  • Wysoka cena

Sony S to jeden z ładniejszych tabletów o niebanalnej stylistyce. Wyposażony jest w dobrej jakość ekran dotykowy o przekątnej 9,4 cali i najnowszy system Android 3.1 Wygląda świetnie my sprawdzimy czy równie dobrze działa i jakie ma możliwości.

Sony S zachwyca wyglądem

Niewiele jest tabletów które robią takie wrażenie jak Sony S. Tak właściwie to jest on niepowtarzalny. Charakterystyczna obudowa przypominająca kształtem zagiętą gazetę, książkę, wygląda po prostu rewelacyjnie. Świetnie też leży w dłoni i jest starannie wykonana. Jest przy tym bardzo sztywna, bo nawet przy jej mocnym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy, nie wypacza się dlatego oceniliśmy ją na 10/10 pkt. Jest praktyczniejsza, ładniejsza od iPada, który dla wielu jest synonimem jakości i dobrego wyglądu.

Świetny ekran

Sony S wyposażony jest w ekran o przekątnej 9,4 cali, który generuje bardzo kontrastowy i czytelny obraz. Główna w tym zasługa wysokiej rozdzielczości jaką oferuje ekran (1280x800 pikseli). Ekrany o podobnych parametrach znajdziemy np. w Asusie Eee Pad Slider SL101 czy Samsung Galaxy Tab 10.1. To idealny wybór dla tabletu, bo 10 calowy ekran nie wpływa jeszcze znacząco na zwiększenie rozmiarów obudowy tabletu a jest przy tym o wiele bardziej czytelny niż nawet najlepsze konstrukcje siedmiocalowe. W przypadku Sony oferuje jeszcze bardzo szerokie kąty widzenia i dokładny pojemnościowy system pozycjonowania dotyku, dlatego oceniliśmy go na 10/10 pkt.

Najnowszy Android 3.1

Sony S wykorzystuje system Google Android 3.1, który możemy zaktualizować do najnowszej wersji 3.2. Tuż po uruchomieniu mam dostęp do pięciu wirtualnych pulpitów, które możemy dowolnie konfigurować po naciśnięciu ikonki z plusem znajdującej się w prawym górnym rogu ekranu. Pomiędzy pulpitami przełączamy się standardowo przesuwając palec z lewej do prawej strony ekranu lub odwrót. Standardowy pulpit Sony dozbroiło o kilka własnych ikonek (uruchamianie klienta poczty, przeglądarki internetowej, sieci Wi-Fi, serwisów społecznościach), do których mamy do nich dostęp niezależnie od tego na jakim pulpicie aktualnie pracujemy. Na dolnym pasku znajdziemy trzy dotykowe przyciski do cofania ostatnio wykonywanej czynności, przechodzenia do głównego pulpitu i do wywoływania listy ostatnio otwieranych programów. Z prawej strony paska znajdziemy ikonki informujące nas o aktualnym statusie pracy aplikacji, poziomie naładowania baterii i zegarek. Po dwukrotnym kliknięciu w ikonki pojawia się okienko z listą powiadomień i opcje do szybkiej konfiguracji pracy tablety (jasność ekranu, Wi-Fi, uruchamiane trybu smołowego, wyłączanie powiadomień i do uruchamiania programu za pomocą którego możemy dostosować pracę tabletu). Niestety zainstalowany w tym tablecie system ma jedna wadą, jest nie do końca spolszczony, nazwy niektórych ikonek są po angielsku, tam samo jak pojawiających się komunikatów czy np. głównego programu do zarządzania ustawieniami. To trochę dziwne bo Android 3.1 jest w pełni spolszczony i na żadnym innym tablecie nie mieliśmy takich problemów. Aby wyjaśnić tą sprawę zadzwoniliśmy do producenta, który potwierdził że w sklepach znajdziemy tablety z polskim systemem.

Strony www i wirtualna klawiatura

Sony S oferuje jedną z najlepszych wirtualnych klawiatur z jakimi miałem okazję pracować, Jest ona wyposażona w osobną część numeryczną, która pojawia się automatycznie np. podczas wpisywania haseł, z kolei gdy piszemy tekst czy frazę w wyszukiwarce jest ukryta, a wyświetlenie klawisze są wtedy dużo większe. Oprócz tego do dyspozycji mamy opcję rozpoznawania polskiej mowy, która potrafi on rozpoznać całe zdanie a nie tylko pojedyncze frazy.

Dzięki dobrej jakości ekranowi wyświetlane strony są czytelne a wydajna bezprzewodowa karta sieciowa zgodna ze standardem b/g/n gwarantuje ich szybkie ładowanie. Takie codzienne czynności jak zmiana orientacji ekranu, czy też szybkie powiększanie fragmentów zdjęć, stron wykonywane są bardzo szybko. Na uwagę zasługuje też przeglądarka internetowa, która w Androidzie 3 doczekała się możliwości pracy na kartach i teraz przypomina swój desktopowy odpowiednik.

Zobacz inne testy tabletów

Czas pracy na baterii

Tablet gdy surfujemy po Internecie na baterii działa około 6- 7 godzin. To przeciętny wynik, ale zauważmy że Sony S oferuje wydajną platformę i ma duży ekran a pracowaliśmy na nim z maksymalną jasnością ekranu. Dlatego przy odpowiednio skonfigurowanym systemie bez problemów powinniśmy uzyskać dłuższy czas pracy na baterii.

Wnioski

Sony S to produkt niemal idealny, świetnie wygląda, działa i ma to coś co od razu przyciąga uwagę. Warto go kupić zamiast iPada 2.