Sony VAIO VGN-FW11S

Lepsze jest wrogiem dobrego, a laptopy Sony VAIO serii FW są tego dobrym przykładem. Choć nowocześniejsze od poprzedników, pod kilkoma względami im ustępują.

Pojawienie się platformy Intel Centrino 2 stało się okazją dla Sony do odnowienia linii notebooków VAIO. Wśród nich jest seria FW - następca udanej i popularnej FZ, przeznaczona dla użytkowników zainteresowanych głównie multimedialną stroną komputera przenośnego. VAIO FW wyposażone zostały w wyjścia HDMI, są zgodne ze specyfikacją DLNA ułatwiającą podłączanie urządzeń cyfrowych w domowej sieci i korzystanie z ich zasobów, a ponadto mają wyświetlacze o stricte kinowych proporcjach obrazu 16:9 i rozdzielczości 1600x900. Modele FW11S oraz FW11M dysponują napędami Blu-ray, przy czym FW11S umożliwia nagrywanie krążków nowej generacji. Co więcej, wśród bogatego zestawu dołączonych aplikacji znajdziemy oprogramowanie VAIO Movie Story, które pozwala w kilku krokach stworzyć własny dysk BD lub DVD z filmem HD i interaktywnym menu odtwarzanym przez urządzenia Blu-ray.

Nowe VAIO łączy kilka stylistycznych cech wspólnych: wyizolowana klawiatura (klawisze nie stykają się - są odseparowane od siebie obudową, jak w MacBookach) czy okrągły zawias ekranu mieszczący też baterię, włącznik zasilania i gniazdo zasilacza. W serii FW owa energetyczna "rura" dodatkowo zaakcentowana jest przetłoczeniem w kształcie fali. Obudowa wykonana ze stopów magnezu zapewnia dużą odporność komputera na niezbyt łagodne traktowanie podczas transportu.

Model FW11S to najmocniejsza konfiguracja w rodzinie, lecz zastanawiające jest zastosowanie procesora z wolniejszej serii P8000 zamiast wydajniejszej T9000 czy twardego dysku o zaledwie 4200 obr./min. Niemniej, dzięki układowi graficznemu ATI MR 3470 laptop Sony bez trudu radzi sobie z dekodowaniem filmów Blu-ray; trzeba jednak uczciwie przyznać, że procesor GeForce 8600M GS montowany w poprzedniej serii VAIO FZ uzyskiwał wyraźnie wyższe wyniki testów. FW11S niezbyt dobrze wypada pod względem ogólnej wydajności – wielu tańszych rywali może pochwalić się szybszą pracą i dłuższym działaniem baterii, aczkolwiek w stosunku do serii FZ widać znaczną poprawę: przy akumulatorze o mniejszej pojemności nowy VAIO pozwala na wydłużenie pracy o około pół godziny.

Sony zachwala matryce LCD w swych laptopach, a wyświetlacz FW11S różni się od użytych w pozostałych modelach FW podświetleniem dwoma lampami. Podobne rozwiązanie znalazło się już w serii FZ i według naszych pomiarów wcześniejsze ekrany cechowały się jednak lepszymi parametrami: miały dwukrotnie wyższy kontrast, jasność lepszą o 25 proc., a ponadto nieco wierniej odwzorowywały barwy.

Rodzina FW została wyposażona w zestaw przycisków do sterowania multimediami oraz aplikację, która umożliwia oglądanie filmów czy słuchanie muzyki bez konieczności uruchamiania Windows. Szkoda jednak, że ze względu na brak portu podczerwieni niemożliwe jest zdalne sterowanie odtwarzaniem. Leniwym użytkownikom pozostaje wówczas użycie np. urządzenia Bluetooth z funkcją Remote Control (oferują ją m.in. telefony komórkowe SonyEricsson).