Sony VAIO VGN-NS31S/S

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Dobrze wykonana obudowa

Wady:

  • Brak gniazda HDMI

Tańsze materiały, mniej widowiskowa stylistyka i bardziej przystępna cena dla mniej zasobnych klientów, którzy chcieliby kupić laptop Sony. To dobrze zaprojektowany laptop do pracy, szkoda tylko, że nie jest wyposażony w interfejs HDMI.

Przyzwyczajeni do świetlnie wyglądających i niestety drogich laptopów Sony VAIO zostaliśmy mile zaskoczeni jego nieco tańszą odmianą. Choć wygląda mniej spektakularnie od droższych odpowiedników, kryje całkiem przyzwoite podzespoły, które dobrze radzą sobie w codziennej pracy z aplikacjami biurowymi oraz bardziej wymagającymi programami multimedialnymi. Pomimo zastosowania zewnętrznej karty graficznej ATI HD3430 do gier raczej się nie nadaje, brakuje również gniazda HDMI, które umożliwiłoby wykorzystanie laptopa jak przenośnego odtwarzacza filmów w wysokiej rozdzielczości.

Obudowa

Zarówno pokrywa, jak i elementy wnętrza obudowy wykonane są z plastyku, który ma wyraźną fakturę, dzięki temu nie zostają na nim odciski palców. Konstrukcja obudowy jest dosyć sztywna i mocna, nie trzeszczy nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Na szczególną uwagę zasługuje gruba i dobrze chroniąca matrycę klapka. Wnętrze laptopa kryje wygodną pełnowymiarową klawiaturę (30x11 cm dł./szer) i dosyć duży touchpad (8x4,7 cm – dł./szer). Dodatkowy przycisk „AV” pozwala na szybki dostęp do multimediów.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – otwory wentylacyjne, VGA, wyjście i wejście audio, 2x USB, FireWire, ExpressCard 34

Przód – przełącznik interfejsów bezprzewodowych, czytnik kart pamięci

Prawa strona –2x USB, napęd optyczny, Kensington Lock

Tył – bateria, gniazdo zasilania, LAN, modem.

Matryca

Laptop wyposażony jest w średniej wielkości matrycę o przekątnej 15,4 cala, która oferuje rozdzielczość 1280x800 pikseli (16:10). Wyposażona jest w powłokę typu „glare” i ma przeciętne parametry wyświetlanego obrazu. Niestety dysponuje małymi kątami widzenia i jest to jej poważna wada, która zresztą występuje w wielu matrycach laptopów.

Wyposażenie

Zastosowany procesor Intela Core 2 Duo T6400 to jednostka często wykorzystywana w tańszych zestawach. Dobrze spisuje się w komputerach do pracy oraz multimedialnych maszynach oferując dobry stosunek możliwości do ceny. Zastosowana karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 3430 okazuje się niestety zbyt wolna do nowszych gier, działa jednak wyraźnie szybciej niż popularny układ Intela GMA X4500MHD, który w teście 3DMarka06 uzyskuje poniżej 1000 pkt. czyli o prawie połowę mniej niż ATI Mobility Radeon HD 3430. Laptop wyposażony jest w nowoczesną kartę bezprzewodową zgodną ze standardem Intel Draft-n oraz bezprzewodowy interfejs Bluetooth. Niestety na wyposażeniu zabrakło interfejsu eSATA, który umożliwiałby podłączenie szybkich dysków zewnętrznych oraz gniazda HDMI.

Czas pracy na baterii

Sony VAIO VGN-NS31S/S wyposażony jest w wymienną baterię Li-Ion o pojemności 4400 mAh, która wystarcza na ok. 3 godziny intensywnej pracy (wynik testu MobileMark 2007 Productivity). To dobry wynik, jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę tego komputera.