Sony VAIO VGN-NW21MF/S

Zalety:

  • Ciekawa stylistyka
  • Długi czas pracy na baterii
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Brak gniazda eSATA

Jeden z pierwszych laptopów z nowym systemem Windows 7. Wyposażony jest w ciekawą obudowę i uniwersalną konfigurację. Wyposażony jest w gniazdo HDMI i zewnętrzną kartę graficzną ATI Radeon HD 4570.

Laptop wyposażony jest w matrycę o przekątnej 15,6 cali, procesor Intela Core 2 Duo T6600 i zewnętrzny układ graficzny ATI Radeon HD 4570, który średnio spisuje się w grach. Do dyspozycji mamy gniazdo HDMI, bezprzewodowy adapter WLAN, 4 GB pamięci operacyjnej i 320 GB twardy dysk. Laptop dobrze spisuje się roli szybkiej maszyny do pracy jak i multimedialnej platformy.

Obudowa

Obudowa wykonana jest z srebrnego plastyku o wyraźnej fakturze (poziome nieregularne linie), to praktyczne rozwiązanie bo na laptopie nie są widoczne odciski palców a nawet drobne zarysowania.

Laptop wyposażony jest w bardzo wygodną klawiaturę z szeroko rozstawionymi klawiszami oraz touchpad o chropowatej powierzchni (dwa przyciski). Obudowa jest mocna, choć nie jest zbyt sztywna, szczególnie w okolicach napędu optycznego co jest wadą większości konstrukcji. Pokrywa jest sztywna i dobrze chroni matryce przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, LAN, VGA, HDMI, FireWire, USB, ExpressCard 34

Przód – przełącznik Wireless, czytnik kart pamięci

Prawa strona – wyjście i wejście audio, 2xUSB, napęd optyczny, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Matryca o przekątnej 15,6 cali okazuje się wygodna gdy pracujemy z większą liczbą otwartych dokumentów (natywna rozdzielczość 1366x768 pikseli). Wyposażona jest w błyszczącą powłokę, która gorzej radzi sobie w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Ma też przeciętne kąty widzenia, pozostałe parametry mieszczą się w normie.

Wydajność

Zastosowany procesor Intela z serii Core 2 Duo T6600 o taktowaniu 2,2 GHz, wyposażony jest w dwa rdzenie i jest nieco szybszy od popularnej jednostki T6400, która taktowana jest zegarem 2 GHz. Procesor ten dobrze spisuje się zarówno w pracy z pakietami biurowymi, multimedialnymi. Laptop nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem filmów wysokiej rozdzielczości i wyposażony jest w gniazdo HDMI co jest szczególnie dobrą wiadomością dla osób chcących wykorzystywać go w roli stacjonarnego odtwarzacza filmów. Zewnętrzna karta graficzna ATI Radeon HD 4570, 4 GB pamięci DDR2 800 dodają Windows 7 skrzydeł i przydają się w grach. Na Sony Vaio VGN-NW21MF/S pogramy w takie gry jak S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky, FarCry 2, choć będzie to wymagało dostosowania liczby wyświetlanych szczegółów. Niewątpliwą zaletą tej konfiguracji jest też zainstalowany najnowszy system Windows 7, który w opinii wielu użytkowników jest lepszy od Visty.

Czas pracy na baterii

To mocna strona tej konfiguracji, bo na baterii o pojemności Li-ion 4400 mAh pracuje ponad cztery godziny co jest dobrym wynikiem. Co prawda laptop nie jest tak poręczny jak modele z matrycą 14 calową i mniejszą, ale dobra wydajność, wyposażenie i możliwość pracy przez ponad cztery godziny na baterii czynią go jeszcze wszechstronniejszą maszyną, która nie tylko zastąpi nam stacjonarny komputer ale przyda się również na wyjazdach.