Sony VAIO VGN-NW21MF/S

Zalety:

  • Ciekawa stylistyka
  • Długi czas pracy na baterii
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Brak gniazda eSATA

Jeden z pierwszych laptopów z nowym systemem Windows 7. Wyposażony jest w ciekawą obudowę i uniwersalną konfigurację. Wyposażony jest w gniazdo HDMI i zewnętrzną kartę graficzną ATI Radeon HD 4570.

Laptop wyposażony jest w matrycę o przekątnej 15,6 cali, procesor Intela Core 2 Duo T6600 i zewnętrzny układ graficzny ATI Radeon HD 4570, który średnio spisuje się w grach. Do dyspozycji mamy gniazdo HDMI, bezprzewodowy adapter WLAN, 4 GB pamięci operacyjnej i 320 GB twardy dysk. Laptop dobrze spisuje się roli szybkiej maszyny do pracy jak i multimedialnej platformy.

Obudowa

Obudowa wykonana jest z srebrnego plastyku o wyraźnej fakturze (poziome nieregularne linie), to praktyczne rozwiązanie bo na laptopie nie są widoczne odciski palców a nawet drobne zarysowania.

Laptop wyposażony jest w bardzo wygodną klawiaturę z szeroko rozstawionymi klawiszami oraz touchpad o chropowatej powierzchni (dwa przyciski). Obudowa jest mocna, choć nie jest zbyt sztywna, szczególnie w okolicach napędu optycznego co jest wadą większości konstrukcji. Pokrywa jest sztywna i dobrze chroni matryce przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – gniazdo zasilania, LAN, VGA, HDMI, FireWire, USB, ExpressCard 34

Przód – przełącznik Wireless, czytnik kart pamięci

Prawa strona – wyjście i wejście audio, 2xUSB, napęd optyczny, Kensington Lock

Tył – bateria

Matryca

Matryca o przekątnej 15,6 cali okazuje się wygodna gdy pracujemy z większą liczbą otwartych dokumentów (natywna rozdzielczość 1366x768 pikseli). Wyposażona jest w błyszczącą powłokę, która gorzej radzi sobie w silnie oświetlonych pomieszczeniach. Ma też przeciętne kąty widzenia, pozostałe parametry mieszczą się w normie.

Wydajność

Zastosowany procesor Intela z serii Core 2 Duo T6600 o taktowaniu 2,2 GHz, wyposażony jest w dwa rdzenie i jest nieco szybszy od popularnej jednostki T6400, która taktowana jest zegarem 2 GHz. Procesor ten dobrze spisuje się zarówno w pracy z pakietami biurowymi, multimedialnymi. Laptop nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem filmów wysokiej rozdzielczości i wyposażony jest w gniazdo HDMI co jest szczególnie dobrą wiadomością dla osób chcących wykorzystywać go w roli stacjonarnego odtwarzacza filmów. Zewnętrzna karta graficzna ATI Radeon HD 4570, 4 GB pamięci DDR2 800 dodają Windows 7 skrzydeł i przydają się w grach. Na Sony Vaio VGN-NW21MF/S pogramy w takie gry jak S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky, FarCry 2, choć będzie to wymagało dostosowania liczby wyświetlanych szczegółów. Niewątpliwą zaletą tej konfiguracji jest też zainstalowany najnowszy system Windows 7, który w opinii wielu użytkowników jest lepszy od Visty.

Czas pracy na baterii

To mocna strona tej konfiguracji, bo na baterii o pojemności Li-ion 4400 mAh pracuje ponad cztery godziny co jest dobrym wynikiem. Co prawda laptop nie jest tak poręczny jak modele z matrycą 14 calową i mniejszą, ale dobra wydajność, wyposażenie i możliwość pracy przez ponad cztery godziny na baterii czynią go jeszcze wszechstronniejszą maszyną, która nie tylko zastąpi nam stacjonarny komputer ale przyda się również na wyjazdach.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier