Sony VAIO VGN-TT11XN

Mały, piękny, lekki i długodystansowy VAIO TT zachwyci każdego, ale przez cenę dostępny jest tylko dla nielicznych.

O tym modelu mówiono od dawna, bo następca ultraprzenośnej serii TZ musiał pokonać wysoko postawioną poprzeczkę. I trzeba przyznać, że inżynierom Sony po raz kolejny udało się stworzyć arcydzieło świata mobilnych pecetów. Chociaż wydaje się to niemożliwe, VAIO TT w miniaturowej, niezwykle lekkiej formie łączy styl, komfort użytkowania, zaskakująco bogate wyposażenie, bardzo dobrą wydajność i rewelacyjną energooszczędność.

Smukła, matowoczarna obudowa została wykonana z włókna węglowego, które zapewnia wysoką wytrzymałość, a jednocześnie jest znacznie lżejsze od innych materiałów. Owe właściwości tworzywa mogą okazać się szczególnie istotne w wypadku wieka laptopa: 11,1-calowy ekran o typowo kinowych proporcjach 16:9 jest tak cienki i giętki, że daje się go wyginać niemal jak folię. Miejmy nadzieję, iż włókno węglowe będzie jednak w stanie zapewnić długi żywot matrycy w typowych warunkach użytkowania.

Podobnie jak w innych małych modelach VAIO klawisze są odseparowane, zaś cała powierzchnia wokół klawiatury od okrągłych zawiasów z baterią aż po panel czołowy jest jednolita.Mimo miniaturowych rozmiarów seria TT dysponuje wbudowaną nagrywarką DVD, czym odróżnia się od Samsunga X360. W porównaniu do rywala ma też dysk o większej pojemności oraz gniazdo FireWire, za to o jeden port USB mniej. Szybkość pracy małego VAIO zmierzona w benchmarkach jest niemal taka sama, jak Samsunga X360, lecz Sony cechuje się znacznie dłuższym działaniem na baterii wynoszącym średnio aż 9 godzin! W historii naszych testów tylko Fujitsu-Siemens Lifebook S6410 był bardziej energooszczędny.

Godna pochwały jest również jakość ekranu, który cechuje się bardzo wysokim kontrastem, szerokim zakresem barw (większym niż w standardzie HDTV) i ich wierną reprodukcją. Natomiast do minusów VAIO TT, oprócz oczywiście wysokiej ceny, należy hałaśliwa praca wentylatora przy dużym obciążeniu CPU.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: