Sony VAIO VPC-F21Z1E/BI

Laptopów wyświetlających obraz 3D jest ciągle mało, tym bardziej doceniamy takie konstrukcje jak Sony VAIO VPC-F21Z1E/BI. Ten laptop łączący cechy multimedialnej maszyny do zabawy z perfekcyjnym wykonaniem i możliwością wyświetlania obrazu 3D.

Budowa

Test laptopa Sony VAIO VPC-F21Z1E/BI rozpoczynamy od sprawdzenia jakości wykonania obudowy. Po kilkunastodniowym teście nie mam żadnych wątpliwości że mamy do czynienia z produktem, który znajdzie uznanie wśród najbardziej wymagających użytkowników. Obudowa jest starannie wykonana i świetnie wygląda. Wykonana jest z dobrej jakości plastyku. Sony VAIO VPC-F21Z1E/BI z zewnątrz jest błyszczący z dużym logiem "VAIO" na klapie ekranu, wewnątrz prezentuje się równie atrakcyjnie. Pokrywa chroniąca ekran jest dosyć gruba i ma charakterystyczny profil z ramką wcięciami skierowanymi do środka laptopa a nie na zewnętrz. W efekcie, po zamknięciu klapy spód obudowy wystaje, co jest idealnym rozwiązaniem bo widoczne są wówczas diody zamontowane z przodu obudowy, które sygnalizują pracę urządzenia (zasilanie praca dysku, wireless, czytnik kart pamięci). To jedna z najlepszych obudów jakie mieliśmy okazję testować, dlatego przyznaliśmy jej wysoką ocenę 10/10 pkt.

Możliwości

Sony VAIO VPC-F21Z1E/BI wyposażony jest w matrycę o przekątnej 16 cali, to sporej wielkości laptop (398x271x40 mm - dł./szer./wys.), który z baterią waży 3,14 kg. Nie jest to więc konstrukcja, która dobrze sprawdzi się w roli komputera na wyjazdy. Tuż nad klawiaturą (35,5x10,5 cm - dł./szer.) umieszczono trzy przyciski: Assist, 3D, i VAIO. Pierwszy służy do uruchamiania programu VAIO Care (narzędzia diagnostyczne, konfiguracyjne, drugi do uruchamiania trybu 3D natomiast przycisk VAIO uruchamia program Media Gallery. Obok nich znajdziemy też dotykowe przyciski do sterowania odtwarzaczem multimedialnym.

Osoby często używające laptopa w nocy z pewnością ucieszy podświetlenie klawiszy klawiatury.

Producent zadbał o to żebyśmy mieli do dyspozycji najpotrzebniejsze interfejsy bezprzewodowe: WLAN (b/g/n, Bluetooth i gniazda: 2 gniazda USB 3,0, VGA, HDMI, FireWire S400, czytnik kart pamięci.

Nam szczególnie do gustu przypadła matowa matryca, która oprócz tego że pozwala na wyświetlanie obrazu w 3D (120 Hz) to oferuje również bardzo wysoką rozdzielczość 1920x1080 pikseli i szerokie kąty widzenia.

3D

W zestawie z laptopem są okulary z aktywną przysłoną (TDG-BR100). Nadajnik umieszczono w obudowie ekranu. Tryb 3D możemy uruchomić z poziomu sterownika karty graficznej lub za pomocą przycisku 3D (tuż nad klawiaturą). Obraz 3D uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu okularów migawkowych, które odsłaniają na przemian, synchronicznie, obraz dla lewego i prawego oka. Aby zapewnić wystarczającą płynność wyświetlania i zlikwidować znany problem smużenia, konieczne było zwiększenie częstotliwości odświeżania ekranu do 120 Hz. Bezprzewodowe okulary otrzymują sygnały z komputera przez nadajnik podłączony do gniazda USB. Przed rozpoczęciem zabawy z obrazem 3D warto skorzystać z dołączanego kreatora - pomoże skalibrować i poprawnie podłączyć cały zestaw do komputera. W praktyce szczególnie istotne jest dostosowanie częstotliwości pracy urządzenia, np. gdy zauważysz miganie obrazu. Często efekt ten występuje, gdy w pomieszczeniu działa popularna świetlówka. Wówczas, aby zminimalizować miganie obrazu, należy zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu z 120 na 100 Hz. Jeśli to nie pomaga, trzeba wyłączyć oświetlenie jarzeniowe.

Ponadto można regulować głębię obrazu programowo (suwak dostępny w ustawieniu sterownika) lub pokrętłem zamontowanym w nadajniku. W niektórych grach trzeba zrezygnować z dynamicznego oświetlenia czy też zaawansowanego cieniowania, ponieważ w przeciwnym razie pojawiają się błędy. Dużo zależy też od tego, czy dostępny jest specjalny profil do gry, który automatycznie tak dostosowuje jakość wyświetlanego obrazu, aby efekt 3D był najlepszy. Profile te umieszczone są w sterowniku karty graficznej, dlatego warto zawsze mieć najnowszą wersję.

Wydajność

Czterordzeniowy procesor Intela Copre i7 2630QM okazuje się idealnym wyborem do budowy szybkiej multimedialnej maszyny do pracy i zabawy. To najnowsza jednostka wchodząca w skład platformy Sandy Bridge. Dzięki technologii TurboBoost 2.0 w zależności od stopnia obciążenia poszczególnych rdzeni procesora prędkość zegara może być regulowana w zakresie od 2-2,9 GHz. Karta graficzna NVIDII GeForce 540M to jednostka o niezbyt dużej wydajności, oczywiście jest o wiele szybsza od zintegrowanych układów graficznych, wspiera bibliotekę DX 11 ale okazuje się zbyt wolna abyśmy mogli uruchomić najnowsze gry DX 11 w pełnej rozdzielczości ekranu (1920x1080 pikseli). To według nas najsłabszy punkt tej konfiguracji, bo wiele osób będzie czuło niedosyt bo problemy możemy mieć nawet z uruchomieniem nowych gier w niższych rozdzielczościach (Lost Planet 2, 1366x768 pikseli, DX 11, detale ustawione na "High" - 10,7 kl./s).

Wnioski

Z pewnością jest to laptop, który robi wrażenie, jest przy tym solidny i co istotne oferuje możliwość oglądania obrazu w 3D. Duży ekran o rozdzielczości FullHD z matową matrycą sprawdza się wyśmienicie. Szybki czterordzeniowy procesor i 8 GB pamięci RAM pozwalają na komfortową zabawę z obróbką zdjęć, filmów. To niewątpliwe zalety tej konstrukcji, do minusów zaliczamy słabą wydajność karty graficznej, która nie zdaje egzaminu w najnowszych grach. Szkoda, że producent o tym nie pomyślał, bo z pewnością zwrócą na to uwagę osoby chcące pograć w 3D. W końcu za ten laptop przyjdzie im słono zapłacić.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: