Sony VAIO VPCF21Z1E

Zalety:

  • wietny ekran
  • Dobre wyposażenie
  • Jakość wykonania
  • Mocna i stylowa obudowa

Wady:

  • Wysoka cena
  • Realtywnie niska wydajnośc układu graficznego

Sony VAIO VPCF21Z1E to jedne z nielicznych laptopów dysponujących ekranem 3D czyli o prędkości 120 Hz. Ma wszystkie cechy idealnego laptopa do multimediów, sprawdzimy czy tak jest w rzeczywistości. Porównamy też go do szybkich laptopów dla graczy i sprawdzimy, czy oferuje on równie wysoką wydajność w najnowszych grach.

Obudowa

Sony VAIO VPCF21Z1E zachwyca nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale też jakością wykonania, to jeden z najładniejszych laptopów multimedialnych jaki mieliśmy okazję testować. Obudowa choć w całości wykonana jest z plastyku, to wygląda świetnie. Klapa chroniąca monitor z z dużym logiem "VAIO" wykonana jest z czarnego błyszczącego plastyku, podobnie jak obudowa klawiatury. Po zamknięciu klapy spód obudowy wystaje, co jest idealnym rozwiązaniem bo widoczne są wówczas diody zamontowane z przodu obudowy. Co istotne obudowa, jak klapa chroniąca ekran są sztywne i starannie wykonane. Oczywiście można narzekać, że laptop szybko pokrywa się odciskami palców, a błyszczące elementy obudowy łatwo można porysować, ale to cechy, do których po prostu trzeba się przyzwyczaić kupując laptopa z błyszczącą obudową w kolorze fortepianowej czerni.

Sony VAIO VPCF21Z1E to sporej wielkości laptop (398x271x45 mm - dł./szer./wys.), który z baterią waży 2,82 kg. Nie jest to więc konstrukcja, która dobrze sprawdzi się w roli komputera na wyjazdy. Raczej laptop, który zastąpi nam stacjonarny komputer.

Ekran

Sony VAIO VPCF21Z1E wyposażony jest w matrycę o przekątnej 16 cali, która oprócz tego że pozwala na wyświetlanie obrazu w 3D (120 Hz) to oferuje również bardzo wysoką rozdzielczość 1920x1080 pikseli, szerokie kąty widzenia i matowe wykończenie. Świetnie sprawdza się gdy gramy, oglądamy filmy i pracujemy na laptopie, bo na ekranie nie powstają denerwujące refleksy świetlne.

Wyposażenie

Sony VAIO VPCF21Z1E wyposażony jest w najpotrzebniejsze interfejsy bezprzewodowe: WLAN (b/g/n, Bluetooth) i przewodowe. Do dyspozycji mamy dwa gniazda USB 3.0, gniazdo VGA, HDMI, FireWire S400 i czytnik kart pamięci.

Tuż nad klawiaturą umieszczono dodatkowe przyciski: Assist (służy do uruchamiania programu VAIO Care), 3D (uruchamianie trybu 3D), i VAIO (uruchamia program Media Gallery). Obok nich znajdziemy też dotykowe przyciski do sterowania odtwarzaczem multimedialnym.

Osoby często używające laptopa w nocy z pewnością ucieszy podświetlenie klawiszy klawiatury (35,5x10,5 cm - dł./szer.), która dzięki wyspowej konstrukcji jest wygodna i higieniczna (nie dostają się okruszki jedzenia pomiędzy klawisze).

3D

Obraz 3D uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu okularów migawkowych, które są dołączane do laptopa. Otrzymują one sygnały z komputera przez nadajnik umieszczony w obudowie ekranu. Przed rozpoczęciem zabawy z obrazem 3D warto skorzystać ze specjalnego kreatora, który pomoże skalibrować obraz 3D. Pamiętajmy też, że w niektórych grach trzeba zrezygnować z dynamicznego oświetlenia czy też zaawansowanego cieniowania, ponieważ w przeciwnym razie pojawiają się błędy. Dużo zależy też od tego, czy dostępny jest specjalny profil do gry, który automatycznie tak dostosowuje jakość wyświetlanego obrazu, aby efekt 3D był najlepszy. Profile te umieszczone są w sterowniku karty graficznej, dlatego warto zawsze mieć najnowszą wersję sterownika 3D.

Wydajność

Sony VAIO VPCF21Z1E wykorzystuje czterordzeniowy procesor Intela Core i7 2630QM, który oferuje nie tylko szybkie taktowanie (2-2,9 GHz) ale też możliwość przetworzenia do ośmiu wątków w jednym cyklu zegara bo wyposażony jest w cztery dodatkowe logiczne rdzenie (technologia Hyper Threading). To świetna jednostka do gier i multimediów, które możemy za jej pomocą nie tylko odtwarzać, ale też wygodnie edytować.

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - PCMark Vantage

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - Performance Test

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - HD Tune

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - pobór prądu

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - 3DMark06

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - 3DMark11

Zewnętrzny układ graficzny Nvidii GeForce GT 540M w połączeniu z procesorem Intela Core i7 2630QM okazuje się całkiem dobrze radzić w grach, ale tylko w rozdzielczości 720p. Przy średnich detalach, w pełnej rozdzielczości matrycy (1366x768 pikseli) możemy bez problemów pograć w takie gry jak Skyrim czy Battlefield 3. Niestety, okazuje się zbyt wolna abyśmy mogli uruchomić najnowsze gry wykorzystujące DX 11 w pełnej rozdzielczości ekranu (1920x1080 pikseli), bez znacznego obniżenia liczy wyświetlanych efektów czy detali. Pod tym względem o wiele lepszym wyborem będzie laptop MSI GT780DX z układem GeForce GTX 570M czy najnowsze laptopy z układem GeForce GTX 580M.

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - Crysis (1920x1080)

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - Skyrim (1920x1080)

Sony VAIO VPCF21Z1E

Sony VAIO VPCF21Z1E - Battlefield 3 (1920x1080)

Wnioski

Sony VAIO VPCF21Z1E to rasowy laptop multimedialny, który na każdym zrobi wrażenie. To solidna konstrukcja z wydajnym procesorem, które w połączeniu z 8 GB pamięci RAM i zewnętrznym układem Nvidii GeForce GT 540M pozwalają na komfortową obróbkę zdjęć, filmów. Duży ekran o rozdzielczości FullHD z matową matrycą sprawdza się wyśmienicie a możliwość oglądania filmów w 3D daje niezapomniane wrażenia. Najsłabszą stroną tej konfiguracji jest relatywnie niska wydajność karty graficznej, która nie pozwoli nam na uruchomienie najnowszych gier w pełnej rozdzielczości monitora.

Zobacz inne testy laptopów