Sony VAIO VPCYB3V1E

Zalety:

  • Niska cena
  • Energooszczędna konstrukcja
  • Długi czas pracy na baterii
  • Idelany do pracy na wyjazdach

Wady:

  • Niska wydajność w grach
  • Brak USB 3.0

Sony VAIO VPCYB3V1E to niewielki laptop zbudowany na energooszczędnej platformie AMD Fusion z procesorem E-450. To jeden z najtańszych laptopów od Sony, który kierowany jest do osób szukających niewielkiego komputera do pracy na wyjazdach.

Obudowa

Sony VAIO VPCYB3V1E oferują prostą i praktyczną obudowę, wykonaną w całości z plastyku. Górna cześć obudowy pomalowana jest na srebrny kolor, dolna wykonana jest z czarnego plastyku. Na obudowie nie zostają odciski palców, górną pomalowaną na srebrny kolor część obudowy łatwo możemy za to porysować. Konstrukcja laptopa jest sztywna, gdy pracujemy na nim to nawet przy mocniejszym dociśnięciu nic w nim nie trzeszczy nie ugina się. Klapa chroniąca ekran, również jest sztywna i dobrze spełnia swoje zadanie.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - klapa monitora

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - gniazdo zasilania

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - faktura obudowy pod nadgarstkami

Na spodzie laptopa zamontowano jedną klapkę zamocowaną na trzy śruby, po odkręceniu których mamy wygodny dostęp do gniazda pamięci i twardego dysku.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - wnętrze laptopa

Gumowe stopki zamontowane na spodzie budowy choć nie są zbyt duże to dobrze spełniają swoje zadanie. Co istotne, są mocno przytwierdzone i z pewnością nie odkleją się gdy będziemy korzystać z laptopa.

Sony VAIO VPCYB3V1E wraz z akumulatorem waży niecałe 1,5 kg. To niewiele, pamiętajmy jednak o tym, że pozbawiony jest napędu optycznego.

Ekran

Sony VAIO VPCYB3V1E wyposażony jest w niewielki ekran o przekątnej 11,6 cali, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. To błyszcząca matryca, która oferuje wąskie kąty widzenia w pionie i nieco szersze w poziomie. Pracuje się na nim wygodniej niż na netbookach 10 calowych, w których montuje się ekrany o rozdzielczości 1280x600 pikseli. Niestety, producent zamontował błyszczącą matrycę, w której wszystko odbija się jak w lustrze, co bardzo przeszkadza - szczególnie gdy za plecami mamy światło lub okno.

Wyposażenie

Sony VAIO VPCYB3V1E wyposażony jest w trzy gniazda USB 2.0, jedno gniazda HDMI, LAN i VGA. Z przodu znajdziemy dwa czytniki kart pamięci: MMS i SD.

Z lewej strony laptopa umieszczono gniazdo do podłączania zasilacza z prawej przycisk do uruchamiania laptopa. Przycisk ten świeci się na zielono, gdy laptop jest uruchomiony. Gdy laptop przechodzi w tryb uśpienia to zmienia się kolor podświetlenia przycisku z zielonego na pomarańczowy.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - przycisk do uruchamiania laptopa

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - przycisk do uruchamiania laptopa

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - przycisk do uruchamiania laptopa

Dodatkowe trzy diody zamontowane z przodu obudowy informują nas o aktywności: karty bezprzewodowej, twardego dysku i baterii. Dzięki takiemu umieszczeniu są one widoczne nawet po zamknięciu obudowy. Kolejne trzy diody umieszczone tuż nad klawiaturą informują nas o jej trybie pracy.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - diody

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E wyposażony jest w klawiaturę wyspową, czyli z niewielkimi i szeroko rozstawionymi klawiszami. Pracuje się na niej wygodnie, bo jest niewiele mniejsza od tych montowanych w większych laptopach. Działa cicho i precyzyjnie.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - klawiatura wyspowa

Laptop wyposażony jest w niewielki touchpad, który do pracy na wyjazdach wystarczy, jednak gdy na laptopie pracujemy w domu to warto zastąpić go wygodniejszą myszką.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - touchpad

Twardy dysk Toshiby o pojemności 500 GB obraca się z prędkością 5400 obr./min. To standardowa konstrukcja z 8 MB cachem i interfejsem SATA II (3 Gbit/s). Niestety testowany dysk zachowywał się dosyć dziwnie, co potwierdziły dosyć niskie wynik w teście HD Tune Pro, który od czasu do czasu uzyskiwaliśmy (średnia była dużo wyższa).

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - twardy dysk

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - twardy dysk

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - wydajność dysku

Sony VAIO VPCYB3V1E wykorzystuje dwurdzeniowy procesor APU AMD E-450, który jest o 50 MHz szybszy od poprzednika (AMD E-450 - 1650 MHz). Niewielkim zmianom uległ również zintegrowany z procesorem układ graficzny Radeon HD 6320, który wykorzystuje 80 procesorów strumieniowych i wyposażony jest w ryb Turbo, który potrafi zwiększyć jego taktowanie z 500 do 600 MHz. Dla przypomnienia, w procesorze AMD E-350 wykorzystano układ Radeon HD 6310 z 80 jednostkami strumieniowymi, ale bez trybu Turbo.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - CPU

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - GPU

Laptop wyposażony jest w jeden 4 GB moduł pamięci DDR3, która pracuje z częstotliwością 1333 MHz. Do codziennych czynności i jak na potrzeby Windows 7, taka wielkość pamięci RAM jest optymalna.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - RAM

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - RAM

Do dyspozycji mamy jeszcze jeden wolny slot, który możemy wykorzystać do rozszerzenia pamięci RAM, ale wówczas będziemy musieli zmienić też system z zainstalowanego na tym laptopie 32 bitowego (obsługuje do 3,5 GB) na 64 - bitowy.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - gniazdo na dodatkową pamięć

Wyniki testów

Sony VAIO VPCYB3V1E to niezbyt wydajny laptop do pracy w Internecie z aplikacjami biurowymi. Nadaje się też do odtwarzania filmów FullHD, które możemy oglądać na ekranie telewizora, po podłączeniu go z laptopem za pomocą interfejsu HDMI. Procesor nie jest zbyt szybki i widać, że nawet nie osiąga połowy wydajności przeciętnego dwurdzeniowego Intela z rodziny Core i3.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - PCMark Vantage

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - Performance Test

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - HD Tune Pro

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - 3DMark06

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - 3DMark11

Układ graficzny AMD Radeon HD 6320 zintegrowany z procesorem chociaż jest wyraźnie szybszy od konkurencyjnego rozwiązania Intela GMA HD 3000, to i tak w grach spisuje się słabo. Nawet przy detalach ustawionych na najniższe będziemy mieć problemy z uruchomieniem nie tylko Battlefield 3 ale też Skyrima, który jest jedną z najlepiej skalowanych gier.

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E- Crysis

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - Skyrim

Sony VAIO VPCYB3V1E

Sony VAIO VPCYB3V1E - Battlefield 3

Czas pracy na baterii

Sony VAIO VPCYB3V1E nie jest zbyt wydajny, za to pobiera niewiele prądu. Procesor APU AMD E-450 oferuje bardzo wysoki współczynnik poboru prądu do wydajności. Dlatego chociaż laptop ten wyposażony jest w przeciętny akumulator Li-ion o pojemności 4400 mAh to oczekiwaliśmy długiego czasu pracy na baterii. Poprzedni model Sony Vaio VPCYB1S1E z procesorem AMD E-350 uzyskał w teście MobileMark 2007 bardzo dobre noty: Productivity - ponad pięć godzin. Sony VAIO VPCYB3V1E nie jest pod tym względem gorszy (350 minut).

Wnioski

Sony VAIO VPCYB3V1E spełnia pokładane w nim nadzieje. To jeden z najtańszych laptopów Sony, który w swoim przedziale cenowym okazuje się również jednym z najlepszych. Z pewnością warto go kupić zamiast netbooka, bo jest od nich szybszy i wygodniejszy w obsłudze dzięki ekranowi o przekątnej 11,6 cali. Jest przy tym niewiele cięższy i długo pracuje na baterii, dlatego warto go wybrać jeżeli szukamy taniego laptopa do pracy na wyjazdach.