Sony VPL-HW20

VPL-HW20 to najnowszy projektor Full HD Sony, w którym starano się osiągnąć kompromis między jak najwyższą jakością obrazu, funkcjonalnością i bogatym wyposażeniem a ceną. I jak przekonaliśmy się podczas testów, japoński producent poradził sobie z tym zadaniem całkiem nieźle.

Jakość warta ceny

Sony, podobnie jak np. JVC, konsekwentnie buduje i promuje wysokiej klasy projektory do kina domowego oparte na technologii LCOS (liquid crystal on silicon) - konkurencyjnej wobec LCD czy DLP aczkolwiek o wiele mniej rozpowszechnionej . Technologia ta (nazywana też SXRD przez Sony lub D-ILA przez JVC), podobnie jak LCD, wykorzystuje do stworzenia obrazu przetworniki reprodukujące trzy podstawowe kolory. Ciekłe kryształy są jednak umieszczone na odbijającej światło powierzchni mikroluster - jest to więc, jak widać, technologia łącząca zarówno elementy LCD jak i DLP. I to najlepsze nich co jednak jest okupione niemałą ceną urządzenia. W każdym razie nowy projektor Sony oferuje wzorcową jakość obrazu o świetnym kontraście oraz bardzo wysoki czas reakcji matrycy niezbędny do wyświetlania trójwymiarowych filmów. I to w rozdzielczości Full HD. Takie projektory sprzedaje już kilku producentów (m.in. JVC, LG oraz Mitsubishi). Niestety, modele LCOS 3D to propozycja dla kinomanów z naprawdę grubym portfelem, gotowych wydać na projektor kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czemu jednak - mimo wysokich kosztów produkcji - projektory LCOS nadal są produkowane i kupowane? To proste -oferują znacznie lepszą jakość obrazu. A to dla części widzów (tych najzamożniejszych) jest wartość najważniejsza.

Do kina i gier

VPL- HW20 to niejako następca projektora VPL-HW15 a w ofercie Sony prezentowany jest jako model szczególnie polecany dla graczy w komputerowe i konsolowe gry akcji. W przypadku zastosowań w kinie domowym taka rekomendacja jest tylko kolejną zachętą. Oznacza bowiem, że model tez oferuje szczególnie niski czas reakcji matryc a co za tym idzie wysokiej klasy obraz pozbawiony smużeń, płynnie odwzorowujący dynamiczne sceny czy to filmowe, czy też najnowszych gier. I jest tak w rzeczywistości. Wykorzystanie technologii LCOS umożliwiło poza tym uzyskanie obrazu bardzo spójnego i o bardzo dobrej głębi czerni. i wysokiego kontrastu i co istotne bardzo dużą spójność obrazu. Panele SXRD, w które wyposażony jest model VPL-VW200 mają rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli).

Budowa

Obudowa projektora jest nowoczesna i estetycznie wysmakowana jak zawsze w przypadku wydajnych rzutników Sony. Centralne jej miejsce zajmuje wysokiej klasy, solidny obiektyw ze sprawdzoną optyką firmy Carl Zeiss. Nic więc dziwnego, że ostrość obrazu generowana przez HW20 jest niemal wzorcowa. Regulacja optycznego zoomu (1.6x), ostrości i przesuwanie obiektywu w pionie oraz poziomie odbywa się mechanicznie (odpowiednio o 65% i 25%). Projektor Sony wyposażono w lampę o mocy 200W zapewniającą, wedle danych producenta, 3000 godzin pracy. Urządzenie zostało skalibrowane tak, aby wyświetlać odpowiednio jasny obraz przy predefiniowanych ustawieniach fabrycznych. Maksymalnie może to być ok 1300 ANSI lumenów co oznacza zmianę aż o 30 procent w stosunku do poprzedników. Oczywiście w trybach kinowych - z podbitą głębią czerni - wartość ta jest niższa. Ważne, że zwiększona jasność pozwala cieszyć się znakomitej jakości obrazem także w pomieszczeniach które nie zostały dokładnie zaciemnione.

Czernie czerni

VPL-HW20 oferuje maksymalny współczynnik kontrastu (mierzony On/Off) na poziomie 80000:1. To sporo, jednak trzeba pamiętać, iż jest wartość maksymalna zakładająca wykorzystanie dynamicznej przesłony. To zaś skutkuje zmniejszoną jasnością obrazu i utratą niektórych detali obrazu. Na szczęście wcale nie trzeba z niej korzystać bo urządzenie oferuje mocną, smolistą czerń niezależnie od ustawień. Jak zwykle w projektorach tego producenta kalibracja fabryczna urządzenia jest wzorowa a do dyspozycji użytkownika oddano siedem predefiniowanych trybów obrazu.

Procesor obrazu

Wykorzystany w projektorze procesor wideo to 10 bitowy, dobrze znany z urządzeń Sony układ Bravia Engine PRO. Potrafi on zwiększyć rozdzielczość obrazu do rozdzielczości HD, dokonuje także progresywnego skanowania i eliminuje przeplot z sygnału wideo. Użytkownik ma także możliwość uruchomienia funkcji Motionflaw 120 Hz, której zadaniem jest zwiększanie płynności ruchów. W przypadku tego projektora radzimy z niej opcji nie korzystać, gdyż nadal nie została idealnie dopracowana i nadaje wyświetlanym obrazom rodzaj sztuczności. Zresztą panele SXRD są na tyle szybkie że i bez tej funkcji płynności obrazu nie można nic zarzucić. Jeśli chodzi o głośność pracy urządzenia to nie mieliśmy najmniejszych zastrzeżeń. Nowy rzutnik Sony działa praktycznie bezgłośnie co w przypadku zastosowań w kinie domowym jest niezwykle istotne.

Instalacja

Projektor jest dość spory a to sprawia, że najlepiej będzie zawiesić go pod sufitem. Tu warto skorzystać z certyfikowanego, firmowego wieszaka, bowiem mocowanie musi być wyjątkowo solidne i wytrzymać 10 kilo masy urządzenia. Wybierając miejsce instalacji pamiętajmy, że gniazda złączy AV umieszczono nie z tyłu, lecz z boku projektora.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: