Sony VPL-VW260ES

Projektor do kina domowego od Sony z natywną rozdzielczością 4K.

Sony VPL-VW260ES

W skrócie:

Projektor do kina domowego od Sony z natywną rozdzielczością 4K.

Zalety:

  • Tryb pracy o niskim opóźnieniu
  • Ładne kolory
  • Funkcja motion flow

Wady:

  • Mało detali w ciemnych partiach obrazu
  • Niewygodne ułożenie przycisku menu na pilocie
  • Brak pamięci ustawień obiektywu
Sony VPL-VW260ES
Sony VPL-VW260ES to najdroższy projektor w naszym zestawieniu i jedyny, który oferuje natywną rozdzielczość 4K. Panele SXRD Sony w tym modelu mają rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli i taki obraz wyświetlają. Projektor prezentuje się bardzo ładnie, a dołączony do niego pilot jest duży i wygodny. Przeszkadza tylko zbyt bliskie ułożenie przycisków wybieraka i menu. Często zdarza się wciskać nie to co trzeba.

Sony wyposażyło swój najtańszy model 4K w większość udogodnień, które mają za zadanie ułatwić korzystanie z urządzenia. Jest więc mechanicznie sterowane powiększeniem, ostrością i lens shift w pionie i poziomie. Ręczna jest jedynie osłona obiektywu. Nie ma też korekcji zniekształceń trapezowych, co wymusza dokładniejsze ustawienie projektora naprzeciw ekranu. Kupując jednak sprzęt kina domowego tej klasy warto zadbać, by w pełni wykorzystać jego możliwość. Konfiguracja wymagająca korygowania zniekształceń pogarsza przecież jakość obrazu.

Zobacz również:

  • Jaki projektor będzie najlepszy do kina domowego? Zobacz najciekawsze modele
  • Wiedźmin, sezon 3. Kiedy premiera? Obsada, fabuła, zwiastun serialu Netflixa

Projektor Sony oprócz możliwości odtwarzania obrazu HDR, pozwala na korzystanie z konkurencyjnego rozwiązania HLG. Funkcja Reality Creation podbija do 4K rozdzielczość materiałów Full HD, a standardowy wydawałoby się do niedawna upłynniacz ruchu poprawia wygląd dynamicznych scen. Brakuje możliwości kalibracji niektórych parametrów jak na przykład gammy. Przydałaby się także pamięć ustawień obiektywu. Projektor jest też głośniejszy niż podaje specyfikacja.

Kolory po kalibracji są naturalne, a obraz zazwyczaj pełen szczegółów. Ostrość to też mocna strona projektora Sony. Detali brakuje tylko w ciemnych partiach ekranu. Czarne elementy mają też niebieskawy odcień.

Opóźnienie wprowadzane przez projektor jest dość duże. Wartości powyżej 100 milisekund dyskwalifikują raczej każde urządzenie wśród graczy. Widać jednak, że Sony zależy na poszerzeniu grona użytkowników. Producent dodał do VPL-VW260ES tryb o niskim opóźnieniu. Input lag w tym przypadku wynosi niecałe 40 milisekund. Nieźle.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: