Sony Xperia XA2

W skrócie:

Nowy reprezentant rodziny urządzeń mobilnych Sony Xperia.

Zalety:

  • Pojemny akumulator
  • Funkcja Quick Charge

Wady:

  • Ogólna wydajność

Nowy reprezentant rodziny urządzeń mobilnych Sony Xperia.

Pierwszym elementem zwracającym uwagę w Xperii XA2 jest jej nietypowa konstrukcja. Obudowa jest obła, dość gruba i docięta na prosto przy krótkich krawędziach. Zastosowane materiały to gięty metal i plastik. Całość przypomina nieco przerośnięty powerbank i jest równie intrygująca, co toporna, szczególnie, że masa całości wynosi aż 171 g.

Dziwne rozwiązanie pozwoliło na rozciągnięcie 5,2-calowego wyświetlacza do samych bocznych krawędzi smartfona. Ekran smartfona Xperia XA2 ma klasyczne proporcje 16:9 a jego powierzchnie pokryto najnowszym szkłem Gorilla Glass 4. Uwagę zwraca również pojemny akumulator o pojemności 3300 mAh. Jej zastosowanie ma realny wpływ na czas pracy urządzenia, który bez problemu powinien osiągnąć 2 doby umiarkowanego użytkowania. Ponadto dzięki technologii Quick Charge 3.0 smartfon będzie mógł szybko wrócić do aktywnej pracy.

Zastosowany w Xperia XA2 procesor to Qualcomm Snapdragon 630, identyczny jak w konkurencyjnej Motorolii. Niestety Sony zdecydowało się na zainstalowanie mniejszej ilości RAM-u (3 GB). Zabieg ten wprawdzie nie odbił się niekorzystnie na rezultatach benchmarków, ale w realnych zastosowaniach, takich jak emulacja gier, okazał się dość potężnym ciosem w ogólną wydajność.

Niestety pełna specyfikacja obejmuje jedynie 32 GB pamięci na dane, a funkcja dual-SIM jest zaledwie opcjonalna. Całe szczęście na polskim rynku model pracujący z dwoma kartami ma cenę niemal identyczną, co okrojony odpowiednik.

Atutem Xperii XA2 mają być zastosowane aparaty pomimo, że Sony jest jedynym producentem w teście nie stosującym podwójnych obiektywów. Kamera główna posiada matrycę 23 MP pozwalającą na rejestrowanie nagrań 4K. Jakość ujęć jest poprawna, a wysoka rozdzielczość po prostu cieszy. Podczas pracy z w niższych rozdzielczościach możliwe jest wykonywanie nagrań slow motion dzięki rejestrowaniu obrazu z prędkością 120 kl./s.

Kamera przednia z matrycą 8 MP otrzymała obiektyw szerokokątny o kącie widzenia 120 stopni, który uatrakcyjnia wykonywanie selfie. Jakość zdjęć jest poprawna.