Sound BlasterX Katana - test wielokanałowej listwy do gier

W dobie dużej popularności soundbarów ciekawe jest, że większość producentów oferuje graczom standardowe głośniki 2+1. Katana to jedna z pierwszych propozycji na rynku, który zaoferowała dla nich zestaw soundbar i subwoofer. Jak coś takiego sprawdza się w użytkowaniu?

Jakość, wygląd i elementy zestawu

Katana ma dosyć standardowy wygląd “sounbarowy” – na froncie – czarny grill z LEDowym wyświetlaczem, obudowany szczotkowanym aluminium, a na górze – pięć przycisków: włączanie / wyłaczanie, pogłaśnianie, ściszanie, źródło dźwięku oraz przycisk SBX, który służy do przełączania pomiędzy różnymi predefiniowanymi ustawieniami dźwięku. Całość jest dobrze wykonana i spasowana, dzięki czemu sprawia wrażenie produktu wysokiej jakości.

Elementy zestawu - subwoofer, soundbar i pilot.

Elementy zestawu - subwoofer, soundbar i pilot.

Z tyłu obudowy mamy takie połączenia jak: microUSB (do podłączenia komputera lub konsoli), zwykłe USB (do podłączenia pamięci USB), wejście optyczne, wejście na mikrofon oraz wejście typu jack. Zestaw można też podłączyć za pomocą Bluetooth.

Nie zabrakło też wejścia słuchawkowego, dzięki czemu wieczorem i w nocy możemy dalej grać na komputerze nie budząc innych domowników.

Bardzo funkcjonalną opcją jest możliwość słuchania własnej muzyki przez USB – wystarczy podłączyć pendrive z utworami i wcisnąć PLAY. Katana obsługuje MP3, WAV i FLAC, szkoda, że zabrakło obsługi popularnego kodeka AAC.

Zestaw ma pięć przetworników dźwięku — na listwie – dwa skierowane do góry przetworniki tonów średnich, dwa wbudowane w listwę głośniki wysoko tonowe. Piąty to pasywny subwoofer, który podłączamy za pomocą pojedynczego kabla.

Do zestawu jest dołączony pilot, za pomocą którego możemy sterować włączaniem, pauzowaniem i głośnością oraz przełączać pomiędzy ustawieniami audio, świateł czy źródła dźwięku. Sam pilot nie porywa wyglądem, ale bardzo dobrze się sprawdza, jeżeli nie chce nam się sięgać do przycisków na soundbarze (szczególnie, gdy używamy zestawu w salonie). Jest niewielkich rozmiarów, więc nie zajmuje też dużo miejsca na stole.

Pilot do zdalnej obsługi Katany

Pilot do zdalnej obsługi Katany

Jakość dźwięku

Zanim dojdziemy do dyskusji na temat jakości dźwięku, możemy stwierdzić, że Katana jest bardzo głośna.

Mając moc 75W RMS, Katana spokojnie daje sobie radę w większych pomieszczeniach niż małe pokoje. Głośność jest w zakresie od 1 do 50, ale używaliśmy jej głównie w okolicy poziomu 10, ponieważ przy 20 robi się już naprawdę bardzo głośna. Przy ustawieniu ponad 25 nie można już było słuchać dźwięku bez bolesnego odczucia w uszach. Zresztą przy ustawieniach między 10 a 20 Katana brzmi najlepiej, przy wyższych poziomach subwoofer zaczyna już wydawać trochę trzeszczące dźwięki.

Żeby poczuć jakość dźwięku zestawu, trzeba pobawić się trochę ustawieniami equalizera, ponieważ, jeżeli zaczniemy słuchać go na ustawieniach „pudełkowych”, to Katana nie będzie się mocno różniła od zwykłych głośników komputerowych. Najlepiej zacząć od predefiniowanego ustawienia „concert” i dostosować ustawienia pod siebie – wtedy słyszymy już różnicę i możemy w pełni wykorzystać moc Katany.

Dzięki dekoderowi Dolby Digital 5.1 i wejściu optycznemu możemy cieszyć się dźwiękiem przestrzennym kina domowego. Niestety do zestawu nie jest dołączany kabel optyczny.

Dla graczy ważną informacją będzie fakt obsługi USB audio, które pozwala na uzyskanie dźwięku przestrzennego zarówno w grach komputerowych, jak i we wszystkich grach konsoli Sony PS4.

Jak Katana radzi sobie jeżeli chodzi o jakość dźwięku? Najlepiej wygląda to w przypadku gier. W sumie trudno się dziwić, do tego została stworzona. Bardzo dobrze brzmi też jako odtwarzacz dźwięku w kinie domowym. Najsłabiej Katana wypada jako odtwarzacz audio – to nie jest sprzęt dla audiofila. Nie oznacza to jednak, że brzmi słabo, a dodatkowo, możliwość słuchania muzyki z telefonu przez Bluetooth czy bezpośrednio z pamięci USB, sprawia, że zestaw jest bardzo funkcjonalny.

Podświetlenie

Katana posiada rząd 49 programowalnych LEDów umieszczonych na spodzie soundbar’u. Do dyspozycji mamy kilka predefiniowanych podświetleń (np. tęcza). Jeżeli zainstalujemy software Creative będziemy mieli dostęp do większych możliwości własnych ustawień. Po stworzeniu własnego projektu i wgraniu go do Katany będzie on dostępny nawet po zmianie komputera, odinstalowaniu oprogramowania czy przeniesienia jej do pokoju dziennego.

Podświetlenie soundbara

Podświetlenie soundbara

Podsumowanie

Creative’s Sound BlasterX Katana to uniwersalny zestaw dźwiękowy. Wygląda dobrze, brzmi dobrze – i wszystko to osiąga nie zajmując dużo miejsca na biurku. I co warto powtórzyć – brzmi głośno.

W sytuacji gdy na rynku PC dominują standardowe głośniki 2+1, Katana jest tutaj pionierem i ciekawe, jak na to zareaguje konkurencja i czy przedstawi równie ciekawe propozycje.

Katana kosztuje o wiele drożej niż standardowe głośniki. Czy warto zapłacić tę cenę? Cóż, w przypadku, gdy mamy już dobre, wysokiej jakości głośniki 2+1 – wybór może być trudny. Ale jeżeli dopiero myślimy o zakupie głośników do komputera i mamy do dyspozycji większy budżet, to Katana jest bardzo dobrą propozycją. Bardzo dobrze sprawi się też, jako prezent dla graczy.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier