Sprawdzamy najpopularniejszego MacBook'a - test Air'a 2019

MacBook Air 2019 - cena i dostępność

MacBook Air z 2017 roku przed premierą zupełnie nowego MacBook'a Air sprzedawany był za 4799 zł (obecnie można go jeszcze kupić w niektórych sklepach za około 3500 zł). Zupełnie nowy model w podstawowej konfiguracji z 8 GB RAM'u i skromnym 128 GB nośnikiem SSD kosztował 5999 zł.

Cena tegorocznego MacBook'a Air zaczyna się od 5499 zł za konfigurację z 8 GB RAM'u oraz 128 GB nośnikiem SSD. Oznacza to obniżkę o 500 zł. Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach kolorystycznych - gwiezdnej szarości, złotym oraz klasycznym srebrnym. MacBook'a Air z 2019 roku można doposażyć tylko i wyłącznie na etapie konfiguracji. Rozbudowa pamięci operacyjnej ze standardowych 8 GB do 16 GB kosztuje 960 zł. Dysk SSD o pojemności 256 GB to wydatek 1000 zł, 512 GB 2000 zł, a 1 TB nośnik SSD wyceniono na dodatkowe 3000 zł. Niestety nie ma możliwości skonfigurowania MacBook'a Air z procesorem innym, niż Intel Core i5 8210Y.

Model z 2018 roku został wycofany ze sprzedaży, ale autoryzowani sprzedawcy nadal posiadają go na swoich magazynach. Można go kupić za mniej niż 5000 zł. Zważywszy na niewielkie różnice pomiędzy modelami z 2018 i 2019 roku propozycja ta jest warta rozważenia.

MacBook Air 2019 - wygląd i jakość wykonania

Źródło: macworld

Źródło: macworld

MacBook'owi Air z pewnością nie można odmówić uroku. To bardzo ładne i eleganckie urządzenie. Ekran o przekątnej 13 cali oraz pełnowymiarowa klawiatura i sporych wymiarów gładzik Force Touch powodują, że na urządzeniu pracuje się bardzo wygodnie i może on służyć za jedyny komputer. Obudowa w najcieńszym miejscu ma zaledwie 4,1 mm grubości, a waga wynosi 1,25 kg. Przy nowym MacBook'u Air, 13 calowy MacBook Pro wydaje się duży, ciężki i nieporęczny. Na rynku dostępny był także 12 calowy MacBook, ale na początku lipca 2019 roku Apple postanowiło wycofać go ze sprzedaży. Osoby zainteresowane jego zakupem powinny zwrócić uwagę na 13 calowego MacBook'a Air.

Po raz pierwszy w historii MacBook Air dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych. Klient ma do wyboru obudowę w kolorze gwiezdnej szarości, złotym lub klasycznym srebrnym. Do testów otrzymaliśmy komputer w kolorze złotym, który wyróżnia się z tłumu innych tego typu urządzeń. Najbardziej do gustu przypadła nam srebrna wersja, ale być może to tylko kwestia przyzwyczajenia do Air'a poprzedniej generacji.

Warto zauważyć, że modele z 2018 i 2019 roku wyglądają identycznie. Apple nie zdecydowało się na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w konstrukcji obu laptopów. Zmodyfikowano jedynie klawiaturę i ekran, ale nie jest to widoczne, ani odczuwalne. Masa obu laptopów jest identyczna i wynosi 1,25 kg.

MacBook Air 2019 - klawiatura i gładzik

Apple nie ujawnia oficjalnie jakich zmian dokonano w konstrukcji klawiatury oraz czy różni się ona od tej zastosowanej w MacBook'ach Pro z 2019 roku. Firma nazywa ją po prostu klawiaturą najnowszej generacji. Potencjalni klienci mogą jedynie zastanawiać się czy Apple poradziło sobie z rozwiązaniem problemów z mechanizmem motylkowym.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Przypominamy, że Apple wprowadziło zupełnie nową klawiaturę z mechanizmem motylkowym w 2015 roku. Na początku wykorzystano ją w dwunastocalowym MacBook'u, który nie jest już sprzedawany. Później otrzymały ją modele Pro, a z czasem również Air. Podczas trzech lat Apple kilkukrotnie modyfikowało konstrukcję klawiatury, ale nadal sprawia ona problemy.

Firma potwierdziła, że zastosowała nowe materiały do produkcji klawiatury w MacBook'u Air, ale nadal wykorzystano mechanizm motylkowy, który słynie z krótkiego skoku klawiszy i dużej głośności.

Mimo zmian w obrębie klawiatury Apple zdaje sobie sprawę, że nadal nie jest to idealna konstrukcja - MacBook Air z 2019 roku od razu został wprowadzony na listę urządzeń objętych programem naprawczym klawiatur motylkowych.

Irytująca hałaśliwość znana z poprzednich generacji klawiatury motylkowej została znacznie stonowana, a same klawisze są bardziej sprężyste. Nie zmienia to faktu, że cały czas daleko do wygody klawiatur znanych ze starych modeli MacBook'a Pro oraz Air.

Zwracamy uwagę na rozmieszczenie klawiszy strzałek, które znajdują się bardzo blisko siebie. Praktycznie nie ma pomiędzy nimi żadnego odstępu. Ogólnie klawiatura jest dosyć ciasna, ale po kilku godzinach można się do niej przyzwyczaić. Niewielkie rozmiary spowodowane są umieszczeniem głośników stereo po bokach klawiatury.

Niesamowite wrażenie sprawia gładzik, który jest ogromny. Jego wymiary to 8,2 x 12 cm. Płytka dotykowa oferuje funkcję Force Touch, dzięki której mocniejsze naciśnięcie może wywołać inną interakcję z systemem. Metoda działania jest nieco podobna do 3D Touch znanego z iPhone'a 6s oraz nowszych. Gładzik Force Touch powinien być także bardziej niezawodny od konwencjonalnych rozwiązań, ponieważ posiada mniej części ruchomych.