Sprawdzamy najpopularniejszego MacBook'a - test Air'a 2019

MacBook Air 2019 - czytnik linii papilarnych Touch ID

Touch Bar nadal jest zarezerwowany jedynie dla modeli Pro. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że jest on od lipca dostępny również w najtańszym modelu Pro wycenionym na 6499 zł, który wcześniej nie posiadał ani Touch Bar, ani Touch ID.

Na klawiaturze nowego MacBook'a Air obok klawisza F12 umieszczono czytnik linii papilarnych Touch ID. To ogromne ułatwienie podczas logowania. Touch ID pozwala również na szybką autoryzację płatności wykonywanych przy użyciu Apple Pay.

MacBook Air wraz z dwunastocalowym MacBook'iem były ostatnimi modelami bez Touch ID. Obecnie po wycofaniu ze sprzedaży MacBook'a i wprowadzeniu zupełnie nowego MacBook'a Air oraz Pro, każdy laptop przenośny od Apple posiada czytnik linii papilarnych.

MacBook Air 2019 - wyświetlacz

Wyświetlacz jest jedną z niewielu istotnych różnic pomiędzy modelami z 2018 i 2019 roku. Najnowszego MacBook'a Air wyposażono w technologię adaptacyjnego dostosowywania ekranu do otoczenia nazwaną przez Apple True Tone. Rozwiązanie to zostało wykorzystane już w iPhone'ach z 2017 roku i nowszych oraz wybranych modelach iPad'a. True Tone dostosowuje intensywność podświetlenia ekranów i barwę wyświetlanych kolorów do otoczenia. Wszystko to ma na celu zapewnienie, że oczy będą widziały na ekranie obraz o takich samych parametrach nie zależnie od tego czy laptop znajduje się na dworzu, w ciemnym pomieszczeniu lub pod źródłem ciepłego/zimnego światła.

Technologia True Tone z pewnością nie przypadnie do gustu niektórym użytkownikom, a osoby, które zajmują się obróbką foto/wideo z pewnością wyłączą ją już tuż skonfigurowaniu komputera. True Tone powoduje, że podczas korzystania z urządzenia późną nocą ekran jest ciemny i wygląda, jak po włączeniu funkcji Night Shift, która służy do zupełnie innych celów i jest kompatybilna z większością komputerów Mac (jest funkcją wyłącznie programową).

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Dokładne różnice pomiędzy True Tone i Night Shift wyjaśniamy w tym artykule.

Jeżeli użytkownik nie ma zamiaru korzystać z True Tone może łatwo wyłączyć tę opcję z poziomu preferencji systemowych. W przypadku, gdy osoba kupująca MacBook'a Air rzeczywiście nie będzie korzystać z True Tone polecamy zakup starszego modelu z 2018 roku, co pozwoli zaoszczędzić co najmniej 500 zł.

Oprócz True Tone matryca nie różni się niczym od tej znanej z zeszłorocznego modelu. Przekątna to 13 cali, rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli przy zachowaniu 227 ppi i proporcjach wynoszących 16:10. W dalszym ciągu nie jest to panel dotykowy.

MacBook Air 2019 - specyfikacja, wydajność, testy syntetyczne

MacBook Air nie jest laptopem dla osób oczekujących bezkompromisowej wydajności. Klienci patrzący na relację wydajności do ceny z pewnością powinni poszukać innego komputera. W środku obudowy Apple zdecydowało się umieścić dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 8210Y należący do ósmej generacji. Jego taktowanie bazowe wynosi 1,6 GHz. Do pomocy posiada on 8 GB pamięci operacyjnej. Za grafikę odpowiada zintegrowany z procesorem układ Intel UHD 617.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Całość na papierze na nikim nie zrobi wielkiego wrażenia szczególnie w dobie nowych układów dziesiątej generacji. Nie zmienia to faktu, że taka specyfikacja wystarcza do codziennego użytkowania.

W rzeczywistości testy laboratoryjne wykazały, że model z 2019 roku jest w rzeczywistości nieco wolniejszy od MacBook' Air z 2018 roku, co naszym zdaniem wiąże się bezpośrednio z zastosowaniem nieco wolniejszej pamięci masowej. Testowany egzemplarz oferował niższe transfery od ubiegłorocznego modelu.

W teście Geekbench 4.4.1, który mierzy wydajność CPU MacBook Air 2019 osiągnął wynik średnio 4003 punktów w teście jedno wątkowym oraz 7792 przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych wątków. To wynik podobny do układu Intel Core i3 8130U znanego z tanich laptopów z Windowsem oraz Intel Core i5 7200U siódmej generacji. Układy Intel Core i5 ósmej generacji (8250U/8265U) z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami uzyskują znacznie lepsze wyniki. Przykładowo konkurencyjny dla MacBook'a Air, Huawei Matebook 13 z procesorem Intel Core i5 8265U uzyskał 4395 punktów w teście jedno wątkowym oraz aż 14835 punktów w teście przy użyciu wszystkich dostępnych wątków.

W teście renderowania Cinebench R20 (w którym wzrost temperatury spowodował uruchomienie chłodzenia) Air uzyskał średni wynik 666 punktów. Nie jest to zbytnio zadowalający rezultat. Dla porównania MacBook Pro z 2019 roku osiągnął 3222 punkty.

MacBook Air 2018/2019 z pewnością nie jest królem testów wydajnościowych. Niestety Apple nie oferuje możliwości zakupu mocniejszego procesora. Osoby szukające wysokiej wydajności muszą zdecydować się na droższego o 1000 zł MacBook'a Pro z czterordzeniowym procesorem Intel Core i5 i paskiem dotykowym Touch Bar ze zintegrowanym Touch ID.

Z drugiej strony do zastosowań, do których projektowany był MacBook Air jego wydajność jest w zupełności wystarczająca. Przeglądanie sieci z wieloma zakładkami, oglądanie filmów w 4K, granie w proste gry nie sprawia laptopowi żadnych nawet najmniejszych problemów.