StrongVPN

W skrócie:

Szybka i pozbawiona zbędnych elementów, jednak posiadająca nieco mylące opcje. Siedzibę ma w USA, co może odstraszać.

Zalety:

  • świetnie działa na Androidzie

Wady:

  • nieprzemyślane ustawienia domyślne
  • używanie PPTP

StrongVPN to solidny VPN w rozsądnej cenie. Użytkownikom zaawansowanym oferuje możliwość modyfikacji mnóstwa ustawień. Daje dostęp do Netflixa i innych serwisów. Można używać na pięciu urządzeniach jednocześnie. Nie jest jednak perfekcyjny.

Jak wskazuje to sama nazwa, StrongVPN to VPN (virtual private network ). Dzięki temu rozwiązaniu można przeglądać witryny w sieci, używając do tego fałszywego IP. Pozwala to nie tylko na anonimowość, ale również docieranie do treści zablokowanych w regionie użytkownika (jak np. Netflix).

StrongVPN - jak to działa?

StrongVPN jest własnością amerykańskiej firmy Reliable Hosting. Jej główna siedziba znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych, czyli w samym centrum "Sojuszu Czternaściorga Oczu". Choć firma zapewnia, że nie gromadzi logów związanych z zachowaniem użytkownika w sieci, ani też związanych z przesyłanymi przez niego plikami, to w regulaminie zapisany został punkt, w którym mowa o stosowaniu się do amerykańskiego prawa, może więc sugerować okazywanie pewnych informacji na skutek wezwania sądowego.

StrongVPN umożliwia użytkownikowi samodzielne wybranie, jaki serwer VPN zostanie użyty, aby został stworzony tunel VPN, przez który odbywać się będzie ruch sieciowy. Co ciekawe, dla USA dostępna jest opcja Open, jednak nie jest zalecana, ponieważ używa bardzo słabego protokołu komunikacyjnego PPTP (Point to Point Tunneling Protocol).

Opcja Run Test umożliwia sprawdzenie wybranych serwerów. Jednak nie przynosi rezultatów w przypadku Open - z powodu PPTP wysyła zapytania do wszystkich serwerów. Wsparcie techniczne StrongVPN poradziło, aby spróbować przetestować serwery poprzez ich stronę, zamiast przez nasz komputer - kiepsko. Ponadto wysłanie zapytań do amerykańskich serwerów zajmuje ok. 10 minut. Jednak gdy zdaliśmy się na automatyczny wybór serwera, bez testów, został wybrany jeden z najlepszych, używający domyślnie SSTP - co można było zmienić w ustawieniach na PPTP lub bezpieczny L2TP. Należy zwrócić uwagę na to, że przy przycisku killswitch nie jest domyślnie włączone zatrzymywanie aplikacji, gdy tunel VPN ulegnie zniszczeniu. W takiej sytuacji prawdziwy zostanie ujawniony adres IP użytkownika!

Z innych uwag praktycznych - po wybraniu serwera ulokowanego w Miami, klient VPN na Windows umożliwiał dostęp do Netflixa. Niestety, w wersji VPN Android dostęp był niemożliwy. Ponadto frustrująca okazała się dokumentacja techniczna, która zamiast wyjaśniać - wszystko zaciemnia i nie można dowiedzieć się z niej głębszych, istotnych szczegółów technicznych, np. dlaczego istnieje protokół wybrany do pakietów? I co to właściwie oznacza? Oczywiście można użyć np. wyszukiwarki Google do dowiedzenia się więcej na temat, jednak ciężko podejrzewać, że ktoś zainteresowany zachowaniem prywatności będzie zadawać pytania na publicznym forum?

StrongVPN w praktyce

StrongVPN w praktyce

Trzeba przyznać, że edycja pod system Android prezentuje się znacznie lepiej. Jej interfejs jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Idealnie nadaje się dla użytkowników znajdujących w miejscach, gdzie dostępna jest niezabezpieczona sieć Wi-fi. Choć wybór serwera może zająć chwilę, to niewielka niedogodność w porównaniu z oferowanym bezpieczeństwem.

StrongVPN - ile kosztuje?

Jak i w przypadku innych rozwiązań tego typu, nie jest to darmowy VPN - za używanie tej sieci VPN trzeba płacić. Ile? Cena różni się w zależności od wybranego planu. Dostępne są trzy:

  • 1 miesiąc - 10 USD
  • 3 miesiące - 24 USD
  • 12 miesięcy - 69,96 USD

StrongVPN dostępny jest na różne platformy. Klient VPN może być zainstalowany na takich jak Windows, Mac, iPhone, Android, Linux, Amazon Kindle, a także bezpośrednio na kilku wybranych ruterach. Płatności można dokonać za pomocą karty kredytowej, PayPal, Alipay, Bitcoinami. W każdym planie przewidziano możliwość rezygnacji i otrzymanie zwrotu pieniędzy - ma się na to pięć dni od momentu zakupu.

Możesz nabyć wybrany plan StrongVPN tutaj!


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier