Sweex LW321

Sweex LW321 jest ruterem Wi-Fi. Jego dwie anteny i system MIMO zapewniają połaczenie bezprzewodowe o wydajnosci 300 Mb/s. Część przewodowa składa się z gniazdka do odbioru Internetu oraz czterech do rozprowadzenia wspólnie z częścią bezprzewodową sygnału do sieci lokalnej.

Budowa

Sweex LW321 jest ruterem sieci bezprzewodowej przeznaczonym do obsługi małych sieci i udostępnienia Internetu jej użytkownikom. Wewnątrz obudowy zainstalowano dwie anteny, używane zarówno do nadawania jak i do odbioru (system 2T2R). Dzięki nim maksymalna wydajność połączenia radiowego 300 Mb/s, a zasięg terenie otwartym ma wynosić sto, a w zabudowanym 50 metrów. Tylko sto magabitów wynosi maksymalny transfer części przewodowej, ale realnie jest on szybszy niż przez radio. Mamy gniazdko do odbioru Internetu oraz cztery do rozprowadzenia wspólnie z częścią bezprzewodową sygnału po sieci lokalnej. Ruter nie ma portów USB.

Możliwości

Sweex LW321 instaluje się bez problemu. Oferuje dwie alternatywy systemu WPS, podanie pinu albo naciśnęcie przycisku, które zwalniają instalującego od wymyślania i wpisywania klucza szyfrującego. Ręcznie dostępne są wszystkie poziomy od WEP po oba WPA. Z zasobów zapory mamy do dyspozycji filtry IP/URL, adresów MAC, białą i czarną listę.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?
Sweex LW321

Poza serwerem plików w wersji standardowej i multimedialnej (UPnP), mamy jeszcze tylko obsługę tuneli VPN, dynamicznego serwera nazw, VoIP. W sieci lokalnej można ustanowić strefę zdemilitaryzowaną. Polska instrukcja instalacji znajduje się w pudełku, użytkowania trzeba pobrać z Internetu.

Wydajność

Wydajność Sweeksa LW321 jest minimalnie niższa od innych dwuantenowych konstrukcji prawdopodobnie ze względu na umieszczenie ich pod obudową. W transferach pakietów TCP osiągnął szybkość 40 Mb/s i 23 w wypadku UDP. Kopiowanie oczywiście było szybsze, przebiegało z szybkością 70 Mb/s. Przeciętnie przebiegała obsługa plików, na otwieranie i zamykanie jednego zużywano 20 milisekund. Test propagacji sygnału przyniósł przeciętne wyniki zarówno na otwartej przestrzeni jak i w wypadku przeszkód. Warto pochwalić Sweeksa za niewielkie zużycie energii. 4 waty to jeden z najlepszych wyników.

Wyniki testów

Sweex LW321
Sweex LW321

Wnioski

Tani ruter do domu najlepiej charakteryzuje przeznaczenie Sweeksa. Najwięksi konkurenci to TP-Link TL-MR3420, Linksys X2000 i Netgear WNR2200.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: