Sweex MO300

Sweex MO300 należy do dużej grupy urządzeń wykorzystujących do komunikacji bezprzewodowej chipset Radlinka, a do ADSL-u układ Trendchipa. Wyposażony został w trzy anteny zewnętrzne, z których dwie biorą udział przy nadawaniu, a wszystkie przy odbiorze. Realizowany jest transfer w drafcie 802.11n z maksymalną przepustowością 300 Mb/s.

Sweex MO300 należy do dużej grupy urządzeń wykorzystujących do komunikacji bezprzewodowej chipset Radlinka, a do ADSL-u układ Trendchipa. Wyposażony został w trzy anteny zewnętrzne, z których dwie biorą udział przy nadawaniu, a wszystkie przy odbiorze. Realizowany jest transfer w drafcie 802.11n z maksymalną przepustowością 300 Mb/s. Z Internetem łączy się poprzez typowy interfejs ADSL 2+. Tą drogą najwięcej pobiera 24, a wysyła - jeden megabit na sekundę. Cztery setkowe gniazdka Ethernetowe mogą wspomagać Wi-Fi w komunikacji do sieci lokalnej.

Sweex MO300 ma porty zaklejone nalepką z napisem, który każe wpierw uruchomić dostarczony kompakt. Oprócz instrukcji jest na nim instalator. Z Neostradą w trybie automatycznym nie udało się uzyskać połączenia. Sieć ruszyła dopiero po ręcznym poprawieniu parametrów. Instalację można także przeprowadzić korzystając ze strony WWW. Jednak niewygodnie podzielono ważniejsze dane konfiguracyjne na poszczególne strony Szyfrowanie jest gdzie indziej niż tryb, SSID i kanał. Stąd niezbędny jest kilkukrotny restart, a w takim wypadku wygodniej jest korzystać w czasie instalacji z połączenia kablowego. Niestety nie można wymusić pracy wyłącznie w trybie n, a tylko jako jedną z opcji. Ruter ma funkcje serwera i klienta DHCP. Można także klientom zarezerwować pulę adresów, różną od fabrycznie zdefiniowanej. W repertuarze możliwości jest obsługa VPN, założenie strefy zdemilitaryzowanej, a brak QoS jest w części rekompensowany przez WMM (Wi-Fi Multimedia). Na podkreślenie zasługuje odporność na ataki DoS. Z automatycznych instalacji szyfrowania dostępne są dwie procedury z rodziny WPS: metoda PIN-u i przycisku.

W pozycji leżącej urządzenie nie odprowadza ciepła w tempie wystarczającym do ciągłej pracy w sieci lokalnej z maksymalną wydajnością. Nieco pomaga włożenie do uchwytu utrzymującego pozycję pionową. A i tak lepsze wyniki były w krótszych testach transferu pakietowej, gorsze w dłuższym kopiowaniu, zarówno wielkich jak i drobnych plików. Pakiety TCP osiągnęły transfer 38, UDP – 24, a zwykłe pliki - 60 Mb/s. To nieco lepiej niż w podobnym Sweeksie dwuantenowym.