TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Niedrogi telewizor 4K z Androidem i obsługą HDMI 2.1 to urządzenie idealnie wpasowujące się w aktualne oczekiwania użytkowników. TCL 55P815 spełnia wszystkie warunki, aby w krótkim czasie zyskać miano jednej z najciekawszych konstrukcji na rynku.

Zalety:

 • atrakcyjna cena
 • dobra matryca
 • należyta jakość wykonania
 • sprawnie działający Android TV
 • HDMI 2.1 w zakresie eARC oraz ALLM
 • Dolby Vision
 • Dolby Atmos

Wady:

 • nie stwierdziliśmy nic istotnego

Marka TCL to jeden z największych producentów telewizorów na świecie. Chińskie przedsiębiorstwo rozpycha się na rynku, zarówno w kontekście ilości wyprodukowanych urządzeń jak i docelowo sprzedanych jednostek. Co ciekawe, część cenionych produktów pochodzi bezpośrednio z Polski. TCL Operations Polska Sp. z o.o. dysponuje jednym z największych zakładów produkcyjnych na terenie całego Mazowsza. Pomimo tego, dopiero teraz mieliśmy pierwszą okazję do zapoznania się z urządzeniem od TCL. Jest to krótka, ale bardzo satysfakcjonująca znajomość.

Cena i dostępność

Testowany przez nas telewizor należy do serii P81. Jest to topowa linia urządzeń LED w ofercie Chińskiego producenta. Względem tańszych konstrukcji (P61 i P71) może pochwalić się wsparciem dla HDR PRO z Motion Clatiry Pro oraz HDR Dolby Vision. Wyższe modele to już zauważanie droższe telewizory wyposażone w matryce QLED lub Mini LED.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Koszt zakupu na poziomie 2 200 zł za telewizor 4K w rozmiarze 55 cali, stawia model 55P815 w połowie stawki rynkowej. Taka wycena wydaje się być całkiem rozsądna biorąc pod uwagę zaplecze technologiczne tej konkretnej konstrukcji.

W ofercie producenta znajdziemy również warianty w rozmiarze 50 i 65 cali, jednak zdecydowanie trudniej znaleźć je w Polskich sklepach.

Specyfikacja - podstawowe parametry

Nasze testy standardowo rozpoczynamy od zapoznania się z parametrami deklarowanymi przez producenta. Skrócona specyfikacja prezentuje się następująco:

 • Rozmiar ekranu: 55"
 • Rozdzielczość: UHD
 • Typ Panelu: LED 10 bit
 • Dynamiczny kontrast: Mega
 • Cyfrowa redukcja szumów: TAK
 • Picture performance Index: 2000
 • HDR: HDR Pro
 • Procesor obrazu: IPQ 2.0 Engine
 • Dźwięk: 2x 10 W
 • Technologia dźwięku: Dolby AC4, Dolby TrueHD, Dolby Atmos
 • Tuner cyfrowy: CI+, DVB-T2/C/S2
 • EPG: do 8 dni
 • Oprogramowanie: Andorid TV
 • Chromecast: TAK
 • Asystent Google: TAK
 • Asystent Alexa: TAK
 • Bluetooth: TAK
 • USB: 2
 • Ethernet: TAK
 • MiniJack: TAK
 • HDMI: 3x 2.1 (w tym 1x ARC)
 • Wyjście optyczne: TAK
 • WiFi: TAK
 • Rozmiar (WxHxD)(mm): 1227 / 764 / 300
 • VESA: Kompatybilny z VESA 200 x 200 mm
 • Klasa energetyczna: A+

Wśród informacji z którymi udało nam się zapoznać, najbardziej cieszy zastosowanie 4-rdzeniowego procesora, który ma szansę efektywnie obsłużyć dość wymagające oprogramowanie Andorid TV. Zwróciliśmy również uwagę na dostępność złącz i udogodnień z zakresu obrazu i dźwięku, które docelowo pozwolą nam się cieszyć pełnią udogodnień od dostawców VOD oraz producentów konsol nowej generacji.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Budowa i jakość wykonania

Sposób wykonania telewizora przywodzi na myśl konstrukcje o kilkaset złotych droższe. Tylny panel został wykonany z metalu, natomiast frontowa część urządzenia otrzymała eleganckie wstawki ze szczotkowanego aluminium.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Ramki okalające panel są symboliczne. Podstawa wykonana z jednego kawałka metalu jest elegancka i niezwykle stabilna. Pod jej spodem ulokowano podkładki antypoślizgowe. Do zestawu dołączany jest również pilot z dobrej jakości tworzywa, o dość nietypowej, smukłej stylistyce.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Matryca i obraz

Kolejnym elementem naszego testu było dokładne zapoznanie się z możliwościami zastosowanego panelu. Na pierwszy plan wysuwa się informacja o zastosowaniu technologii HDR Pro. Niestety dane na stronach producenta, w żaden sposób nie wskazują nam realnych parametrów tego rozwiązania - zakładamy więc, że to symbol czysto marketingowy. Dużo bardziej interesująca jest obsługa HDR w standardzie Dolby Vision. Rozwiązanie od Dolby zdominowało w ostatnich czasach konkurencyjny HDR10+ i to pomimo tego, że jego zastosowanie jest bardziej kosztowne. Korzystając z Dolby Vision doświadczymy pełni doznań HDR podczas oglądania materiałów na Netflix czy Amazon Prime. Ten standard został również wybrany przez Microsoft przy opracowywaniu konsoli Xbox - 9 generacji.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Nieco więcej można powiedzieć również o technologii Motion Clatiry Pro. To autorskie rozwiązanie TCL oparte na algorytmie, redukującym smużenia dynamicznie wyświetlanych obiektów.

W ramach testów zapoznaliśmy się z faktycznymi parametrami matrycy, wykorzystując w tym celu kolorymetr Spyder5. Na początku zweryfikowaliśmy podstawowe dane. Przy standardowych ustawieniach telewizor oferuje bardzo przyzwoity kontrast 2337,8:1 oraz jasność na poziomie 217 cd/m3.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Następnie przeszliśmy do weryfikacji równomierności podświetlenia panelu. Średnie odchylenie w żadnym wypadku nie przekroczyło poziomu 10% względem jasności zmierzonej na środku panelu. Jest to przyzwoity wynik, sprawiający że ewentualne niedoskonałości nie będą widoczne gołym okiem.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Sprawdziliśmy też jak TCL 55P815 radzi sobie z odwzorowaniem kolorów. Poprawny wynik dla urządzeń konsumenckich to parametr detla E na poziomie poniżej 4 jednostek. Wynik wynoszący 3,34 należy traktować jako dobry - co istotne największe odchylenia nie objęły czerni i szarości, co powinno gwarantować odpowiednie nasycenie obrazów.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Dodatkowo zweryfikowaliśmy jakie są realne możliwości matrycy przy odpowiedniej kalibracji. Niemalże wyzerowane odchylenia wskazują, że mamy do czynienia z panelem znakomitej jakości.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Na sam koniec zapoznaliśmy się z wynikami pokrycia popularnych przestrzeni barwowej. Objętość na poziomie 76,9% kinowej palety DCI P3 to bardzo dobry wynik dla panelu LED, który pozwoli na cieszenie się obrazem bardzo zbliżonym do oryginalnych intencji twórców.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Wnioski z testów są jednoznacznie pozytywne. TCL 55P815 zapewnia powtarzalność dobrych rezultatów we wszystkich branych pod uwagę parametrach. Oczekując lepszych wyników musielibyśmy zapewne sięgnąć po droższy model np. z matrycą QLED.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Oprogramowanie i dźwięk

Android TV to oprogramowanie, które dzieli użytkowników. Najwięksi fani podkreślają ogromne możliwości personalizacji, wysoką kompatybilność oraz dostęp do innowacyjnych usług. Przeciwnicy wspominają przede wszystkim o problemach z optymalizacją. Obydwie strony mają w pewnym stopniu rację. Android - przez wzgląd na mnogość funkcji jest systemem wymagającym sprzętu o wysokiej wydajności. Niestety wielu producentów oferuje budżetowe konstrukcje z Android TV, które niską płynnością pracy zniechęcają do siebie nabywców.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Całe szczęście TCL 55P815 to należycie skonfigurowana konstrukcja, dla której optymalizacja Androida nie stanowi problemu na żadnym etapie użytkowania. System działa sprawnie i z pełną responsywnością.

Oczywiście użytkownicy telewizora mogą skorzystać z wszelkich udogodnień zapewnianych przez oprogramowanie od Google. Oznacza to dostęp do m.in. dostęp do wbudowanego Chromecast, pozwalającego błyskawicznie strumieniować treści ze smartfonów. Nie zabrakło również możliwości swobodnego instalowania tysięcy aplikacji czy wsparcia udzielanego przez asystenta głosowego Google.

Co ciekawe telewizor jest również kompatybilny z asystentem Alexa od Amazonu. W tym jednak wypadku chodzi o głosową obsługę telewizora wymagającą zastosowania urządzenia zewnętrznego takiego jak Amazon Echo.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Zastosowany zestaw dwóch głośników o łącznej mocy 20 W skutecznie spełnia swoje zadanie. Przetworniki nie trzeszczą i nie wprawiają obudowy w drgania. Wsparcie dla Dolby Atmos sprawia, że dźwięk nie wydaje się być spłaszczony czy nadawany punktowo. Oczywiście bardziej wymagający użytkownicy powinni pokusić się o zakup soundbara - za około 900 zł można dostać przykładowo model TCL TS8111 wspierający Dolby Atmos.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Gry i rozrywka

Pojawia się jeszcze pytanie czy TCL 55P815 to dobry wybór dla posiadaczy konsol. Większość graczy doskonale zdaje sobie sprawę, że w przypadku 9-generacji, rozdzielczość 4K i HDR to już za mało. Teraz jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest wsparcie HDMI w standardzie 2.1, oferujące możliwość uzyskania odświeżania na poziomie 120 Hz. Ponadto HDMI 2.1 zapewnia dostęp do protokołu eARC pozwalającego na spięcie całego zestawu audio z telewizorem i innymi urządzeniami, za pomocą jednego kabla HDMI wpiętego do telewizora. Dodatkowo transmitowany w ten sposób dźwięk będzie obsługiwał Dolby Atmos w wersji Dolby TrueHD. Aktualnie większość nowych telewizorów spełnia te wymagania i nie inaczej jest w przypadku TCL 55P815. Tutaj jednak nie kończą atuty konstrukcji od TCL. Przede wszystkim do dyspozycji użytkowników oddano ALLM - funkcję charakterystyczną dla HDMI 2.1 zapewniającą automatycznie przełączenie telewizora w tryb z obniżonym opóźnieniem (input lagiem). Pełną kompatybilność z tą funkcją posiada chociażby najnowsza konsola Microsoftu. Na liście udogodnień dla posiadaczy Xboxa nie sposób wymienić również obsługi Dolby Vision i Dolby Atmos.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Nasza opinia

TCL 55P815 towarzyszył nam przez cały okres świąteczno-noworoczny. Była to świetna okazja do rozbudowania standardowej procedury testowej o wrażenia z typowo użytkowych zadań. Przez ten czas telewizor znakomicie wywiązywał się z roli domowego centrum rozrywki. Sprawnie działający Android TV to prawdziwy kombajn umożliwiający swobodne odtwarzanie multimediów - również bezpośrednio z poziomu smartfona. Dostęp do tysięcy aplikacji i asystenta głosowego sprawiają, że sprzęt za zaledwie 2200 zł zapewnia nam udogodnienia porównywalne do flagowych konstrukcji sprzed 2 lat.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja

Należycie wypada również wykonanie. W tej klasie urządzeń metalowa obudowa i jednoelementowa podstawa nadal nie stanowią standardu. Doceniliśmy również bardzo dobre parametry matrycy, które sprawiają, że TCL rywalizuje wyłącznie z najbardziej uznanymi firmami na rynku - pozostawiając b-brandy daleko z tyłu. W naszej opinii TCL 55P815 to telewizor warty polecenia.

TCL 55P815 to atrakcyjna opcja dla graczy - recenzja